Z życia szkoły

Rok szkolny
2019/20

Egzamin Ósmoklasisty

Egzamin Ósmoklasisty
16, 17 oraz 18 czerwca nasi ósmoklasiści przystąpili do egzaminu kończącego szkołę podstawową. Pierwszego dnia zmierzyli się z językiem polskim, drugiego z matematyką, a ostatniego dnia pisali egzamin z języka angielskiego. Kochani, życzymy Wam świetnych wyników, które pozwolą Wam dostać się do wymarzonej szkoły ponadpodstawowej. Trzymamy kciuki!

Zobacz zdjęcia »


Zaprojektuj sobie koszulkę!

koszulki
Za nami już druga edycja konkursu na projekt koszulki organizowanego w ramach innowacji Lekturomania. Każdy z was miał szansę na zdobycie zaprojektowanego przez siebie t‐shirtu. Warunek był jeden‐projekt miał w sposób ciekawy, pomysłowy związać się z treścią lektur lub biografią pisarza. Dziękujemy wszystkim 9 osobom, które nadesłały swoje prace. Spośród nich jury w składzie: Ewa Frankiewicz, Dorota Szewczuk i Edyta Szczerbicka, wybrało 3 najciekawsze. Autorzy otrzymali już nagrody‐trzeba przyznać, że prezentują się w nich świetnie! Zwycięzcom gratulujemy i zachęcamy wszystkich do udziału w konkursie w przyszłym roku. Laureaci konkursu to: Paulina Włodarczyk z kl. IV, Jakub Krupa z kl. V i Andżelika Galińska z kl. VIII. Gratulujemy!!!

Zobacz zdjęcia Laureatów»

Edyta Szczerbicka


Sukces Julii!

Sukces Julii!
Gratulujemy Julii Tokarczyk, która w tegorocznym ogólnopolskim konkursie języka angielskiego Fox uzyskała wynik dobry w skali kraju, a tym samym najwyższy wynik w szkole. Ze względu na obecną sytuację związaną z epidemią, w tym roku nie było uroczystego rozdania nagród i wręczenia dyplomów. Niemniej jednak dyplom i nagroda Julki dotarła do szkoły drogą pocztową. Nagroda to książka, która będzie lekturą obowiązującą w przyszłorocznej edycji konkursu. Gratulujemy i życzymy sukcesu w przyszłym roku!

Agnieszka Chmielewska


Bohaterowie naszych lektur ‐ projekt w kl. IV‐VIII

Jak dobrze znacie sylwetki wszystkich bohaterów lektur szkolnych? Teraz możecie sprawdzić swoją pamięć i ..... znajomość lektur :) Zapraszamy do obejrzenia prezentacji fotografii przygotowanych przez uczniów klas IV‐VIII w ramach projektu z języka polskiego "Bohaterowie naszych lektur". Spróbujcie odgadnąć, jacy bohaterowie przedstawieni są na zdjęciach. Udanej zabawy!

Bohaterowie naszych lektur »

Edyta Szczerbicka


ŚWIĘTY JAN PAWEŁ II
100 ROCZNICA URODZIN

ŚWIĘTY JAN PAWEŁ II

Prezentacja wykonana przez uczennicę naszej szkoły Natalię Filipczuk z kl. VIII»

Włączając się w obchody 100 rocznicy urodzin św. Jana Pawła II
i podejmując motto życiowe Papieża Polaka :
TOTUS TUUS MARYJO
CAŁY TWÓJ MARYJO


uczniowie naszej szkoły wykonali
KAPLICZKI DLA MARYI

KAPLICZKI DLA MARYI

Zobacz Kapliczki»

Uczniowie klas młodszych wykonali
TORT URODZINOWY DLA ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II

TORT

Zobacz Torty»


ŻYWY POMNIK TVP DLA ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II
Każdego dnia o godz. 15.00, na antenie TVP 3, transmitowana będzie z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie, koronka do Miłosierdzia Bożego.
Zachęcamy całą społeczność naszej Szkoły do łączności modlitewnej , za wstawiennictwem św. Jana Pawła II, wypraszając u Boga wszelkie potrzebne łaski dla naszej :
OJCZYZNY,
KOŚCIOŁA,
i ŚWIATA.


HERB PAPIEŻA
Zachęcamy uczniów naszej szkoły do zapoznania się z herbem papieskim, jego symboliką i wykonania go dowolną techniką plastyczną.
(Zdjęcia należy nadsyłać na adres P. Katechetki)

PAMIĘTNIK DOBRYCH UCZYNKÓW DLA PAPIEŻA
Inicjatywa ta polega na tym, że każdego dnia wykonujemy miły, życzliwy gest wobec naszych najbliższych. Każda modlitwa, dobro uczynione drugiemu człowiekowi sprawia,
że świat staje się lepszy.
Zapraszamy was do wykonania pamiętnika, w którym będziecie zapisywać wasze uczynki, a które po powrocie do szkoły mogą stać się częścią
SZKOLNEGO PAMIĘTNIKA DOBRYCH UCZYNKÓW DLA PAPIEŻA.

100 rocznica urodzin Świętego Jana Pawła II jest dla nas wszystkich doniosłym wydarzeniem, dlatego uczcijmy ją włączając się w wyżej wymienione inicjatywy.

Życzenia świąteczne

życzenia

Powiększ»


Życzenia świąteczne

życzenia

Powiększ»


Niespodzianka dla Uczniów i Rodziców;)

Film można zobaczyć również TUTAJ »


Wielkanocne kartki po niemiecku

Wielkanocne kartki po niemiecku

W ramach zdalnych lekcji języka niemieckiego nasi uczniowie z klasy 7 i 8 przygotowali piękne wielkanocne kartki. Zachęcamy do obejrzenia.

Zobacz kartki »

Paulina Janiszek


Działania Unicef

Nasza szkoła dołączyła do Klubu Szkół UNICEF

Sytuacja w jakiej wszyscy się znaleźliśmy, pokrzyżowała wiele planów również tych, które wynikały z działalności w naszej szkole Klubu Szkół UNICEF. Przedstawiciele organizacji jednak postanowili zadbać o to, żebyśmy mogli realizować pewne działania. Dlatego też umieszczamy na stronie szkoły propozycje Klubu Szkół UNICEF, które pomogą nam razem przetrwać ten trudny czas. Zachęcamy do zapoznania się i wykorzystania zamieszczonych poniżej materiałów.

Dużo zdrowia życzy UNICEF Polska oraz koordynatorzy Klubu Szkół UNICEF

Jak się chronić przed koronawirusem»

Propozycje aktywności i wyzwań dla dzieci i młodzieży»

Zeszyt zadań o prawach dziecka dla najmłodszych»


PRACA ZDALNA Z UCZNIEM W CZASIE ZAWIESZENIA ZAJĘĆ W SZKOŁACH

Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Anny i Andrzeja Nowaków w Ożarowie informuje, że w związku z zawieszeniem zajęć dydaktyczno-wychowawczych nauczyciele będą prowadzić nauczanie zdalne, przekazując uczniom za pomocą dziennika elektronicznego lub przez bezpośredni kontakt elektroniczny materiały do samodzielnej pracy w domu.

ZAWIESZENIE ZAJĘĆ W SZKOLE

ZAJĘCIA W SZKOLE PODSTAWOWEJ W OŻAROWIE ZOSTAJĄ ODWOŁANE OD CZWARTKU (12 MARCA 2020) DO śRODY (25 MARCA 2020) WŁĄCZNIE. Ma to związek z wykrytym przypadkiem koronawirusa w naszym powiecie. Sytuacja jest rozwojowa, informacje co do dalszych działań zostaną przekazane w późniejszym terminie.

Od 12 do 25 marca br. funkcjonowanie jednostek systemu oświaty zostaje czasowo ograniczone. Oznacza to, że w tym okresie przedszkola, szkoły i placówki oświatowe zarówno publiczne, jak i niepubliczne nie będą prowadziły zajęć dydaktyczno-wychowawczych. To decyzja Ministra Edukacji Narodowej wynikająca z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Rodzicu,
• ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne Twoje i Twojego dziecka, zajęcia zostaną zawieszone od 12 marca br.
• zachęcaj dziecko do samodzielnej nauki w czasie gdy nie będzie lekcji w szkole. Nauczyciele przekazali uczniom zalecenia dotyczące pracy w domu. Ministerstwo Edukacji Narodowej na platformie epodręczniki.pl. udostępnia szereg materiałów edukacyjnych, które pozwalają uzupełnić, ugruntować i poszerzyć wiedzę. Dostęp do tych zasobów jest bezpłatny;
• jeśli masz dziecko w wieku do 8 lat, przysługuje Ci zasiłek opiekuńczy do 14 dni. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie internetowej ZUS;
• przekaż osobom, które będą opiekować się Twoim dzieckiem, podstawowe informacje dotyczące bezpieczeństwa i higieny;
• rygorystycznie przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz;
• śledź na bieżąco komunikaty GIS, MZ i MEN o sytuacji epidemiologicznej w kraju oraz informacje przesyłane przez dyrektora szkoły.

Uczniu,
• pamiętaj o swoim bezpieczeństwie w domu. Unikaj miejsc, gdzie są duże skupiska ludzi (np. komunikacja publiczna, kino, teatr, centra handlowe);
• przerwa w funkcjonowaniu Twojej szkoły nie powinna oznaczać dni wolnych od nauki;
• odpowiedzialnie wykorzystaj czas zawieszenia zajęć w Twojej szkole. Przeczytaj ulubioną książkę, spróbuj uzupełnić swoje wiadomości lub rozwijaj kompetencje. Skorzystaj przy tym z darmowej platformy epodreczniki.pl i materiałów rekomendowanych przez Twojego nauczyciela;
• przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz.

Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?

• Często myj ręce przy użyciu mydła i wody.
• Przy kasłaniu i kichaniu zakrywaj usta i nos. Zachowaj co najmniej metr odległości od osób, które kaszlą i kichają.

Osoby wracające z regionów zarażonych koronawirusem powinny powiadomić o tym telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się do oddziału obserwacyjno-zakaźnego. Więcej informacji dotyczących koronawirusa na stronie: gov.pl/koronawirus Podejrzewasz u siebie koronawirusa? Zadzwoń pod numer 800 190 590! Bezpłatna infolinia NFZ jest czynna całą dobę, przez 7 dni w tygodniu. Wykwalifikowani konsultanci poinformują Cię, co zrobić, by otrzymać pomoc. Departament Informacji i Promocji Ministerstwo Edukacji Narodowej

Na podstawie: https://www.gov.pl/web/edukacja/zawieszenie-zajec-w-szkolach


Zaproszenie na Dzień Otwarty


Poznajemy zawody

Poznajemy zawody

26 lutego dzieci z oddziału przedszkolnego realizując temat o zawodach , gościły Panią Dominikę, która jest fryzjerką i jednocześnie mamą naszego kolegi Julka. Pani Dominika przybliżyła dzieciom na czym polega praca fryzjera, a także pokazała nam akcesoria i narzędzia niezbędne w tym zawodzie. Na oczach przedszkolaków zostało również wykonane strzyżenie, modelem został Julek. Dzieci z wielkim skupieniem i zaciekawieniem przyglądały się pracy Pani Dominiki. Każde dziecko mogło również, zadać naszemu gościowi pytanie dotyczące pracy fryzjera. Na koniec naszego spotkania Pani Dominika wykonała każdej dziewczynce fantazyjne uczesanie. Wizyta sprawiła przedszkolakom wiele radości, a także wzbogaciła dzieci o nowe doświadczenia oraz informacje na temat zawodu fryzjera. Dziękujemy Pani Dominice za tak miłe spotkanie i czas jaki nam poświęciła.
Kolejnym zawodem jaki poznały przedszkolaki, był zawód bibliotekarza. Wybraliśmy się do szkolnej biblioteki, gdzie przywitała nas Pani Dorotka. Pani bibliotekarka opowiedziała nam na czym polega zawód bibliotekarza, co trzeba zrobić, żeby stać się czytelnikiem, a także w jaki sposób należy zachowywać się w bibliotece. Podczas spotkania rozwiązywaliśmy zagadki dotyczące pracy bibliotekarza, a także nauczyliśmy się wiersza, który opowiadał w jaki sposób należy korzystać z książek. Na koniec naszej wizyty , każdy przedszkolak wypożyczył sobie książkę do domu. Dziękujemy Pani Dorotce za spotkanie i obiecujemy częściej zaglądać do naszej szkolnej biblioteki ?

Zobacz zdjęcia »

Justyna Wiater


Egzotyczne owady w Ożarowie

Egzotyczne owady w Ożarowie

We wtorek 18 lutego odbyła się w naszej szkole żywa lekcja przyrody. Uczniowie mieli okazję poznać wiele fascynujących faktów na temat życia owadów, nie tylko egzotycznych. Pani prowadząca spotkanie opowiadała o fizjologii owadów, różnych gatunkach i ich zwyczajach. Uczniowie dowiedzieli się, jakie warunki powinni zapewnić tym zwierzakom w razie chęci posiadania ich w domu. Najciekawszą częścią spotkania było oczywiście spotkanie z żywymi okazami takimi jak Modliszka, Straszyk, Patyczak. Prowadząca zaprezentowała także gabloty z preparowanymi owadami ‐ motylami dziennymi, nocnymi a także żukami oraz wielkim Chrząszczem z rodziny rogatyńcowatych. Uczniowie byli pod dużym wrażeniem i z wielkim zainteresowaniem przyglądali się owadom, a ci odważniejsi mieli okazję dotknąć Karalucha Nosorożca!

Zobacz zdjęcia »

Dorota szewczuk


Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112 w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim

Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112 
w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim

12 lutego uczniowie naszej szkoły mieli zaszczyt uczestniczyć w obchodach Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego 112 w Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie. Podczas uroczystości został zorganizowany turniej wiedzy o numerze alarmowym, w którym wzięła udział pięcioosobowa reprezentacja naszej szkoły. Uczniowie klasy ósmej rywalizowali ze Szkołą Podstawową nr 38 z Lublina. W wyniku rywalizacji nasza reprezentacja wygrała teleskop, który będzie służył wszystkim uczniom naszej szkoły.

Zobacz zdjęcia »

Agnieszka Obara


Najlepsi uczniowie w pierwszym semestrze roku szkolnego 2019/2020

Najlepsi uczniowie z klas młodszych:

Nadia Piątek (kl. I)
Helena Rogozik (kl. I)
Jakub Stachyra (kl. I)
Klaudia Łuka (kl. II)
Maja Wójcik(kl. II)
Bartłomiej Sałęga (kl. II)
Tymoteusz Dadej (kl. II)
Maja Górniak (kl. II)
Zuzanna Czubak (kl. II)
Julia Kucaba (kl. III)
Oliwia Pietrak (kl. III)

Najlepsi uczniowie z klas starszych:

Klasa IV:
Michał Kuna ‐ średnia: 4,55

Klasa V:
Julia Paprota‐ średnia: 5,33

Klasa VI:
Amelia Wieczorek‐ średnia: 4,67

Klasa VII:
Julia Nakonieczna ‐ średnia: 5,29
Maja Chabros ‐ średnia: 5,07
Kacper Łuka ‐ średnia: 5,21
Julia Tokarczyk‐ średnia: 4,86
Agata Iwaniak‐ średnia: 5,07

Klasa VIII:
Natlia Filipczuk ‐ średnia: 5,21

Uczniowie o stuprocentowej frekwencji:

Bartłomiej Sałęga (kl. II)
Krzysztof Trąbka (kl. II)
Maja Wójcik (kl. II)
Amelia Nakonieczna (kl. III)
Antonina Sałęga (kl. III)
Damian Zawisza (kl. III)
Michał Kuna (kl. IV)
Maciej Stypuła (kl. IV)
Bartosz Iwaniak (kl. IV)
Paulina Włodarczyk (kl. IV)
Jakub Piotrowski (kl. V)
Oskar Zawisza (kl. V)
Amelia Wieczorek (kl. VI)
Weronika Iwaniak(kl. VI)
Stanisław Klarecki (kl. VII)
Julia Nakonieczna (kl. VII)
Magdalena Woźniak (kl. VII)
Szymon Bojanowski (kl. VIII)
Andżelika Galińska (kl. VIII)
Krystian Kucaba (kl. VIII)
Krzysztof Klarecki (kl. VIII)
Oliwia Mańka (kl. VIII)
Nikola Miroń (kl. VIII)

Zobacz zdjęcia »

Krystyna Wawręta


Z wizytą w Warszawie

Z wizytą w Warszawie

6 lutego uczniowie klas 5‐8 uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. Podczas tego wyjazdu starsi uczniowie odwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego, natomiast młodsi uczestnicy wycieczki udali się w tym czasie do Centrum Nauki Kopernik. Wszyscy uczniowie odwiedzili zabytkowy stary cmentarz na Powązkach oraz cmentarz wojskowy. Podczas wizyty na cmentarzu uczestnicy wycieczki odwiedzili Kwatery Harcerskiego Batalionu Armii Krajowej "Zośka". Wspólnie odbyliśmy również spacer przez Stare Miasto oraz odwiedziliśmy Zamek Królewski, gdzie mieliśmy okazję obejrzeć krótkie filmy pokazujące tragiczną historię naszej stolicy z czasów II wojny światowej.

Zobacz zdjęcia »

Agnieszka Obara


"Koduj z UKE" i "Klikam z głową"

uke

4 lutego gościliśmy w szkole pracowników Urząd Komunikacji Elektronicznej, którzy przyjechali do nas z ciekawymi zajęciami dla uczniów. Młodsze klasy (1‐3) miały możliwość uczestniczyć w warsztatach "Koduj z UKE", podczas których uczniowie uczyli się podstaw programowania. Klasy 4 i 5 wzięły udział w zajęciach pt. "Klikam z głową", podczas których uczniowie poznali zasady bezpiecznego korzystania z Internetu i smartfonów. Prowadzący zajęcia rozmawiali z uczniami o tym, jak bezpiecznie poruszać się w sieci i korzystać z urządzeń telekomunikacyjnych. Uczyli, jak radzić sobie z agresją w sieci, chronić dane osobowe oraz unikać wysokich rachunków. Ponadto dzieci obejrzały film o tym, jak bezpiecznie korzystać z Internetu. Warsztaty bardzo podobały się naszym uczniom. Po zajęciach każdy uczestnik otrzymał dyplom i karty z zakodowanymi wyrazami.

Zobacz zdjęcia »

Agnieszka Chmielewska


Koncert muzyków z Filharmonii Lubelskiej

Koncert muzyków z Filharmonii Lubelskiej

30 stycznia odwiedzili nas muzycy z Filharmonii Lubelskiej, dzięki którym mieliśmy szansę zetknąć się z muzyką poważną. Było to ciekawe doświadczenie, ponieważ na co dzień uczniowie słuchają całkiem innego rodzaju muzyki. Tym razem, mogli posłuchać wspaniałego głosu śpiewaczki operowej, która pokazała nam jak spektakularne dźwięki można z siebie wydawać nie używając mikrofonu. Posłuchaliśmy takich utworów jak: "Gdy ostatnia róża zwiędła" (Ignacy Jan Paderewski), "Między nami nic nie było" (Stanisław Niewiadomski), "Powiem mamie" (Stanisław Moniuszko), "Polonez g-moll" (Fryderyk Chopin), "Spóźniony słowik" (Witold Lutosławski), "O Panu Trąbalińskim" (Witold Lutosławski).

Zobacz zdjęcia »

Blanka Gwiazda-Alter


Nasza szkoła dołączyła do Klubu Szkół UNICEF

Nasza szkoła dołączyła do Klubu Szkół UNICEF

Klub Szkół UNICEF to inicjatywa edukacyjna, która zrzesza placówki zainteresowane propagowaniem wśród swoich podopiecznych idei niesienia pomocy najbardziej potrzebującym dzieciom na świecie. Szkoły należące do Klubu nie tylko uczestniczą w akcjach edukacyjnych przygotowywanych przez UNICEF, ale także organizują działania zaplanowane na dany rok szkolny. Zawsze jednak przyświeca nam ten sam cel ‐ budzenie świadomości uczniów i kształtowanie postawy propomocowej

Agnieszka Obara


Dzień Seniora

Dzień Seniora

10.01.2020 w naszej szkole obchodziliśmy jak co roku Dzień Seniora. Na początku spotkania pani dyrektor bardzo ciepło powitała naszych szczególnych gości i złożyła na ich ręce życzenia. Nadszedł czas na przedstawienie,pt. "O dwunastu miesiącach", przygotowane przez dzieci z oddziału przedszkolnego i klasę pierwszą. Niejednemu dziadkowi i babci zakręciła się łezka w oku,gdy patrzyli na swoje małe pociechy. Na scenie swoje umiejętności aktorskie zaprezentowały również dzieci z klasy drugiej oraz trzeciej. Po występach artystycznych przyszedł czas na prezenty dla naszych szczególnych gości oraz słodki poczęstunek, który przygotowały nasze mamusie. Ten dzień upłynął nam w bardzo miłej atmosferze i długo pozostanie w naszej pamięci. Dziękujemy naszym dziadkom za tak liczne przybycie i zapraszamy za rok.

Zobacz zdjęcia »

Justyna Wiater


Wigilia szkolna

Wigilia szkolna

Piątek, 20 grudnia, był w naszej szkole dniem bardzo uroczystym. Odbyła się wtedy nasza szkolna Wigilia. Wszyscy wraz z zebranymi gośćmi (a swoją obecnością zaszczycili nas: ksiądz Zenon Małyszek, proboszcz parafii Garbów, pani Elżbieta Jarzyna, pani Teresa Zuchniarz, pani Lidia Zamojska i pan Zbigniew Czubak) zebraliśmy się w sali gimnastycznej, aby obejrzeć przepiękne Jasełka w wykonaniu klasy II i III oraz chóru, przygotowane przez panią Anetę Chabros i panią Annę Sierzputowską. Po przedstawieniu, przeszliśmy do sali, aby zaśpiewać wspólnie pierwszą kolędę "Wśród nocnej ciszy", posłuchać słów Pisma Świętego i podzielić się opłatkiem. Następnie, wspólnie zaśpiewaliśmy wiele kolęd, co jeszcze bardziej wprowadziło nas w nastrój świąteczny. Podczas śpiewania kolęd, wielu uczniów odebrało nagrody za udział w różnych szkolnych konkursach:
Za udział w "Konkursie na koronę mojego króla" nagrody otrzymali: Julia Paszczyk, oddział przedszkolny, Julia Paprota, kl. V, Agata Paszczyk kl. V, Maksymilian Rozwadowski kl. IV, Wiktoria Kulik kl.VII, Julia Nakonieczna kl. VII. Rozdane zostały również nagrody za szkolny konkurs plastyczny "Projekt koszulki patriotycznej". Nagrodę główną w kategorii klas 0-III otrzymała Julia Kucaba z klasy III, a nagrodę główną w kategorii klas IV-VIII otrzymał Oskar Zawisza z klasy V. Opiekunowie Wolontariatu szkolnego wręczyli nagrody uczniom, za udział w akcji "Zapal znicz pamięci ". Nagrodzeni uczniowie to: Klaudia Łuka, Krzyś Trąbka, Krystian Chyła i Bartek Sałęga. Wolontariat przekazał również na ręce Pani dyrektor książki do biblioteki szkolnej, z których będą mogli korzystać wszyscy uczniowie.

Zobacz zdjęcia »

Blanka Gwiazda-Alter


Wycieczka do Muzeum i Fabryki Bombek w Pacanowie

Wycieczka do Muzeum i Fabryki Bombek w Pacanowie

16 grudnia uczniowie naszej szkoły z klas I, II, III i IV udali się na wycieczkę do Pacanowa. Po drodze do Muzeum i Fabryki Bombek odwiedziliśmy Sandomierz. Nasz spacer rozpoczął się przejściem przez słynną Bramę Opatowską, a potem, mimo mroźnej pogody, podziwialiśmy panoramę miasta ze wzgórza. Następnie udaliśmy się na rynek, gdzie podziwialiśmy Ratusz i rzeźbę Zakotwiczone Niebo. Niedaleko rynku, nasza pani przewodniczka pokazała nam Sandomierski Wielki Pierścień z krzemieniem pasiastym, który waży aż 80 kilogramów! Legenda głosi, że kilkakrotne okrążenie go przynosi szczęście przez następne tygodnie, dlatego wszyscy cierpliwie go okrążaliśmy. A gdy byliśmy już w drodze powrotnej do autokaru, mogliśmy zobaczyć na własne oczy jak kręcony jest serial „Ojciec Mateusz”. Po pysznym obiedzie, udaliśmy się do Fabryki i Muzeum Bombek. Gdy tylko przekroczyliśmy próg fabryki, naszym oczom ukazały się tysiące barwnych i połyskujących bombek. Niektóre wyglądały jak prawdziwe ciastka, zwierzątka, owoce czy warzywa. Pani przewodniczka oprowadziła nas po całej fabryce: opowiedziała o różnych rodzajach bombek, pokazała jak wydmuchiwana jest prawdziwa bombka, zaprowadziła nas do dekoratorni, gdzie niesamowicie utalentowane panie w wielkim skupieniu własnoręcznie dekorowały bombki. Gdy już zobaczyliśmy całą fabrykę, mogliśmy sami ozdobić bombki, co sprawiło nam wiele frajdy. Na koniec, mogliśmy kupić bombki, które się nam podobały lub zamówić bombkę ze specjalną dedykacją lub imieniem kogoś z rodziny. W prezencie od fabryki, każdy z nas otrzymał bombkę ze swoim imieniem. W drodze powrotnej, bagażnik naszego autokaru był po brzegi wypełniony bombkami, a Sandomierz pożegnał nas przepięknym zachodem słońca.

Zobacz zdjęcia »

Blanka Gwiazda-Alter


Życzenia świąteczne

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia życzymy zdrowia, wszelkiej pomyślności i spełnienia marzeń w nadchodzącym 2020 roku.

Powyższy film jest rezultatem konkursu na film z życzeniami świątecznymi ze szkoły Podstawowej w Ożarowie. Do konkursu zgłoszono cztery filmy przygotowane samodzielnie przez uczniów: Maję Chabros i Kacpra Łukę, Julię Nakonieczną i Wiktorię Kulik, Natalię Filipczuk, Julię Paprotę. Zwycięski film, przygotowany przez Julię Paprotę, można obejrzeć powyżej. WESOŁYCH ŚWIĄT!

Film można zobaczyć również TUTAJ »


Wycieczka oddziału przedszkolnego

Wycieczka oddziału przedszkolnego

10 grudnia dzieci z oddziału przedszkolnego wybrały się na integracyjną wycieczkę do Centrum Edukacyjno‐Rekreacyjnego Kids Club w Lublinie. Już sama podróż była wielkim przeżyciem, ponieważ niektóre dzieci pierwszy raz jechały autokarem. Po dotarciu na miejsce, czekała na nas moc atrakcji. Wielkie zjeżdżalnie z basenem pełnym kolorowych piłeczek, dmuchany zamek, gry zręcznościowe, ogromne klocki, z których chłopcy budowali wieżowiec i czego jeszcze tam nie było:-) Niestety wszystko co dobre szybko się kończy i czas naszej zabawy również. Wszyscy zadowoleni i zmęczeni wróciliśmy do szkoły, ale już planujemy kolejną wycieczkę.

Justyna Wiater

Wycieczka oddziału przedszkolnego


I miejsce w Gminnym Konkursie Ortograficznym

I miejsce w Gminnym Konkursie Ortograficznym

10 grudnia w naszej szkole odbył się Gminny Konkurs Ortograficzny organizowany przez panią Edytę Szczerbicką. Reprezentacja naszej szkoły: Julia Tokarczyk z klasy VII i Julia Nakonieczna z klasy VII wywalczyły I miejsce (ze sporą przewagą!). Drugie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa w Płouszowicach, a trzecie Szkoła Podstawowa w Jastkowie. Zwycięzcom gratulujemy!

Zobacz zdjęcia »


Mikołajki

Mikołajki

6 grudnia naszą szkołę odwiedził długo oczekiwany gość ‐ był to oczywiście Sw. Mikołaj. Na tą wizytę szczególnie oczekiwaly dzieci z oddziału przedszkolnego. Jak co roku wszystkie dzieci zostały obdarowane przez Mikołaja pięknymi prezentami, ale zanim dostały prezent musiały zaśpiewać piosenkę. Nawet panie musiały sobie zapracować na prezent. Kazda wychowawczyni musiała zaśpiewać piosenkę lub powiedzieć wierszyk. Św. Mikołaj również otrzymał od dzieci upominek w postaci piernikowego serca. Ten dzień upłynął nam bardzo wesoło i długo pozostanie w naszej pamięci. Czekamy na kolejną wizytę za rok.

Justyna Wiater

Zobacz zdjęcia »


Andrzejki w oddziale przedszkolnym

Andrzejki w oddziale przedszkolnym

28 listopada odbyła się zabawa andrzejkowa w oddziale przedszkolnym. Podczas zabawy każdy przedszkolak mógł sobie powróżyć. A po tańcach i wróżbach czekał na dzieci słodki poczęstunek przygotowany przez nasze mamusie. Wszyscy świetnie się bawili i już nie mogą się doczekać kolejnej zabawy .

Zobacz zdjęcia »

Justyna Wiater


Dzień Misia

Dzień Misia

25 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia. Każdy, kto przyszedł ze swoim misiem otrzymywał misiową naklejkę oraz misiowego cukierka. Misie były bardzo różne - od tych maleńkich po bardzo duże. Dzieci z oddziału przedszkolnego również przyniosły swoje przytulanki. Każdy przedszkolak przedstawił historię swojego Misia. Ponadto tego dnia rozwiązywaliśmy misiowe gry i zagadki . Dzień upłynął nam bardzo wesoło i już nie możemy doczekać się kolejnych urodzin Pluszowego Misia.

Justyna Wiater


Zostań Świętym Mikołajem

Zostań Świętym Mikołajem


I miejsce w Gminnym Konkursie Historycznym

I miejsce w Gminnym Konkursie Historycznym

Serdeczne gratulacje dla Natalii Filipczuk, Andrzeja Landosa i Błażeja Kozaka za zdobycie I miejsca w IV Gminnym Konkursie Historycznym "Omnibus" ‐ "Był taki Wrzesień…". Gratulujemy!

Zobacz zdjęcia »


Pokaz muzyczny

Pokaz muzyczny

22 listopada w naszej szkole gościliśmy pana Romana Brochockiego, który przygotował dla nas wyjątkowy pokaz muzyczny. Pokazał nam wiele instrumentów, a niektóre z nich prawdopodobnie widzieliśmy pierwszy raz w życiu. Pan Roman z pasją opowiadał o budowie instrumentów i ich pochodzeniu. Pokazał nam: akordeon, harmonijkę ustną, fletnię pana, okarynę, ligawkę, trąbkę, banjo, bałałajkę, saz i hulusi. Kiedy nasz gość grał na instrumentach, wszyscy świetnie się bawili. Mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś będziemy mieli okazję gościć pana Romana.

Zobacz zdjęcia »


Zachęcamy do udziału w akcji charytatywnej Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę

Zachęcamy do udziału w akcji charytatywnej Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę

Więcej informacji»


Sukces w turnieju piłki ręcznej dziewcząt o mistrzostwo szkół podstawowych Gminy Jastków

Sukces w turnieju piłki ręcznej dziewcząt o mistrzostwo szkół podstawowych Gminy Jastków

Serdeczne gratulacje dla dziewcząt, które zdobyły III miejsce w Turnieju piłki ręcznej dziewcząt o mistrzostwo szkół podstawowych Gminy Jastków.

Zobacz zdjęcia »


Kolejny sukces Kacpra w konkursie recytatorskim

Kolejny sukces Kacpra w konkursie recytatorskim

Serdeczne gratulacje dla Kacpra Łuki za zajęcie 2 miejsca w II Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim "Bronisław Pietrak - chłopski piewca Lubelszczyzny".


mis


Wyróżnienie dla Kacpra w Jesiennym Konkursie Recytatorskim

Wyróżnienie dla Kacpra w Jesiennym Konkursie Recytatorskim

Serdeczne gratulacje dla Kacpra Łuki za zdobycie wyróżnienia w 23. Jesiennym Konkursie Recytatorskim.


Kolejne sukcesy w Rugby Tag

Kolejne sukcesy w Rugby Tag

Uczniowie klasy V mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności gry w rugby podczas VII Halowych Mistrzostw Województwa Lubelskiego w Rugby Tag. Występ okazał się bardzo udany i nasi uczniowie zajęli 3 miejsce, w swojej kategorii wiekowej. Gratulujemy świetnego wyniku.

Zobacz zdjęcia »

Agnieszka Obara


III Miejsce w Turnieju Piłki Ręcznej Chłopców o Mistrzostwo Szkół Podstawowych Gminy Jastków

III Miejsce w Turnieju Piłki Ręcznej Chłopców
o Mistrzostwo Szkół Podstawowych Gminy Jastków

Bardzo dobry występ chłopców reprezentujących naszą szkołę w gminnym turnieju. Po zaciętej walce udało się zająć 3 miejsce. Gratulujemy!!!

Agnieszka Obara


Uczennice z oddziału przedszkolnego w Przeglądzie Piosenki Patriotycznej

Uczennice z oddziału przedszkolnego w Przeglądzie Piosenki Patriotycznej

14 listopada odbył się Przegląd Piosenki Patriotycznej zorganizowany przez Przedszkole Samorządowe w Jastkowie. Nasz oddział przedszkolny reprezentowało pięć dziewczynek: Julia Wójcik, Zuzanna Wojcieszek, Lenka Wożniak, Zuzanna Jaworska, Kornelia Miroń. Dziewczynki zaprezentowały utwór, pt. "Przybyli ułani", za co dostały gromkie brawa od publiczności.Na koniec wszyscy mali artyści zostali obdarowani przez panią dyrektor Jolantę Pelc upominkami w postaci książeczek oraz pamiątkowymi dyplomami. Dziewczynkom gratulujemy odwagi i życzymy kolejnych występów!

Zobacz zdjęcia »

Justyna Wiater


Poznajemy historię pierwszego Cichociemnego

Poznajemy historię pierwszego Cichociemnego

14 listopada gościliśmy w naszej szkole p. Sławomira Snopka, regionalistę, pasjonata historii cichociemnych. Z panem Sławkiem współpracujemy już od roku. Tym razem mieliśmy okazję posłuchać i obejrzeć prezentację o historii Stanisława Kostki Krzymowskiego ‐ pierwszego cichociemnego, który pochodził z Wąwolnicy.
Stanisław Kostka Krzymowski w czasie I wojny był żołnierzem 5 pułku piechoty Legionów Polskich, a następnie 7 pułku Ułanów Lubelskich. W czasie wojny polsko‐bolszewickiej został trzykrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych. W okresie międzywojennym ukończył szkołę pilotów i służył w Pułku Lotniczym. Podczas II wojny walczył we Francji, a następnie przedostał się do Wielkiej Brytanii, gdzie został przydzielony do Centrum Szkolenia Lotnictwa. Był pierwszym cichociemnym, otrzymał Znak Spadochronowy nr 0001. Został zrzucony do Polski w nocy z 15 na 16 lutego 1941 r. Na terenie okupowanej Polski zajmował się głównie organizacją odbioru zrzutów. Po wojnie był prześladowany przez NKWD i skazany na karę więzienia, z którego udało mu się zbiec. Mieszkał w Wielkiej Brytanii, a następnie w Kanadzie. Zmarł w 1969 r. w Montrealu. Mimo iż z niektórych akt IPN wynika, że Krzymowski po wojnie podjął współpracę ze służbami specjalnymi Polski Ludowej, to pan Sławomir Snopek dotarł do dokumentów, które wyraźnie wskazują, że akta te zostały sfingowane, by podważyć autorytet tego zasłużonego dla wolnej Polski człowieka. Pan Sławomir pokazywał nam też dokument, z którego wynikało, że SB jeszcze w 1978 r. interesowało się Krzymowskim. Poszukiwano go tym razem pod nazwiskiem konspiracyjnym "Zaporski".
Pan Sławek nie tylko pasjonująco opowiadał, ale również przywiózł ze sobą wiele eksponatów związanych z cichociemnymi, m.in. jedwabny szalik, pilotkę, gogle, sztylet, szablę, odznaki bojowe, pocztówki. Pamiątki te pochodziły z własnych zbiorów, a także ze zbiorów p. Grzegorza Sztala, właściciela i dyrektora muzeum historycznego "Znaki Czasu". Niestety, nie zdążyliśmy zobaczyć spadochronu, który też przywiózł nasz Gość. Będzie to więc pretekst do następnego spotkania z panem Snopkiem i historią cichociemnych.

Zobacz zdjęcia »

Krystyna Wawręta


Bierzemy udział w nagraniu audycji historycznej dla Radia Lublin

Bierzemy udział w nagraniu audycji historycznej dla Radia Lublin

5 listopada braliśmy udział w nagraniu audycji radiowej "Szlakiem cichociemnych". Gościliśmy w naszej szkole p. Mariusza Kamińskiego, dziennikarza Radia Lublin (pan Mariusz otrzymał niedawno tytuł Radiowego Reportażysty Roku 2019 w Konkursie "Melchiory" ‐ GRATULUJEMY) i p. Sławomira Snopka, pasjonata historii, wolontariusza fundacji im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej.
Pani Dyrektor opowiadała historię cichociemnego Stanisława Jagielskiego (pseudonim ‐ "Siapek", "Gacek"), który organizował ruch oporu na naszym terenie. Miedzy innymi kierował akcją wysadzenia pociągu urlopowego z Niemcami pod Nałęczowem. Współdziałał m. in. z Andrzejem Nowakiem, Stanisławem Łabędzkim. Ukrywał się w budynku naszej szkoły, w mieszkaniu p. Nowaków. Stąd też 6 (7?) grudnia 1943 roku wraz z Anną Nowak został aresztowany przez Gestapo i osadzony na zamku w Lublinie. Był poddany okrutnym torturom, ale nie zdradził nikogo. 6 marca 1944 r. został powieszony w publicznej egzekucji w Kurowie.
Podczas nagrywania audycji nasi uczniowi: Krzysztof Klarecki, Agata Iwaniak, Kacper Łuka, Maja Chabros, Julka Tokarczyk, Amelka Wieczorek, Weronika Iwaniak, Julia Paprota dzielili się przed mikrofonem wrażeniami z letniego obozu organizowanego przez fundację Cichociemnych, a także pokazali naszym gościom skrytkę na strychu budynku, w której ukrywano partyzantów, broń, tajne dokumenty. Audycja p. Mariusza Kamińskiego "Szlakiem cichociemnych" została wyemitowana 17 listopada na antenie Radia Lublin. Zapraszamy do wysłuchania.

Link do audycji

Zobacz zdjęcia »

Krystyna Wawręta


Z wizytą na Kieleckim rynku po odbiór nagrody

Z wizytą na Kieleckim rynku po odbiór nagrody

11 listopada delegacja uczniów biorących udział w Turnieju Pocztów Sztandarowych, którego rozstrzygnięcie miało miejsce w czerwcu, odebrała swoją nagrodę za zajęcie 3 miejsca. Wręczanie pucharów miało bardzo uroczysty charakter podczas głównych uroczystości na Kieleckim rynku z okazji święta 11 listopada. W trakcie wyjazdu towarzyszyła nam zaprzyjaźniona z naszą szkołą pani Krystyna Sobańska‐Stępień.

Zobacz zdjęcia »

Agnieszka Obara


Uroczystość Wszystkich Świętych

Uroczystość Wszystkich Świętych

3 listopada w naszej szkole odbył się apel z okazji uroczystości Wszystkich Świętych. Pani Anna Sierzputowska wraz z uczniami klas II, III i V przygotowali krótkie przedstawienie. Spektakl miał na celu zaprezentowanie postaci kilku ważnych świętych ‐ patronów różnych spraw a także przypomnienie wszystkim obecnym o powołaniu do świętości. Uczniowie z zaangażowaniem wcielili się w role świętych. Po spektaklu skorzystano z okazji by przyznać kilka ważnych nagród. Pani Dyrektor Krystyna Waręta wraz z przewodniczącym Samorządu Uczniowskiego Kacprem Łuką rozdali zasłużonym nauczycielom Nagrody Dyrektora. Uhonorowane zostały panie Aneta Chabros, Dorota Dąbrowska, Agnieszka Obara, Anna Perdun i Edyta Szczerbicka. Po rozdaniu nagród nauczycielom grono pedagogiczne postanowiło nagrodzić ucznia klasy V Jakuba Piotrowskiego Nagrodą Fair Play. Podczas XIX Biegu Przełajowego Szlakiem Dąbrowicy jeden z uczniów upadł a Kuba okazując troskę zatrzymał się zmniejszając swoje szanse na wygraną. Tę godną podziwu postawę postanowiliśmy przedstawić na forum szkoły. Dorota Szewczuk

Zobacz zdjęcia »

Dorota Szewczuk


XXIX Dzień papieski

XXIX Dzień papieski

XXIX DZIEN PAPIESKI pod hasłem WSTAŃCIE, CHODŹMY przeżywaliśmy wspólnie z mieszkańcami Ożarowa i Ługowa w kaplicy w Ożarowie. Modliliśmy sie do św. Jana Pawła II, a uczniowie naszej szkoły przygotowali rozważania różańcowe. W odpowiedzi na apel Arcybiskupa Metropolity Lubelskiego Stanisława Budzika # CZYTAMY PAPIEŻA, uczniowie wykonali prace plastyczne.

Anna Sierzputowska


Bardzo udany występ naszych uczniów na Turnieju Eliminacyjnym Szkolnej Ligi Rugby Tag

Bardzo udany występ naszych uczniów na 
Turnieju Eliminacyjnym Szkolnej Ligi Rugby Tag

Reprezentanci naszej szkoły kolejny raz udowodnili, że w rugby potrafią walczyć o najwyższe miejsca. Z turnieju, który odbył się w Szkole Podstawowej w Płouszowicach, drużyna klasy 5 przywiozła 1 miejsce, a drużyna klasy 4 zajęła 2 miejsce. Zawodnikom serdecznie gratulujemy udanego występu i życzymy powodzenia w dalszej rywalizacji.

Zobacz zdjęcia »

Agnieszka Obara


Europejski Tydzień Kodowania

Europejski Tydzień Kodowania

W dniach od 5 do 20 października, w ramach innowacji pedagogicznej "Kodowanie i zabawa"prowadzonej przez panią Anetę Chabros i panią Blankę Gwiazdę-Alter, nasza szkoła brała udział w europejskiej inicjatywie "Code Week" Inicjatywa ta została zapoczątkowana w 2013 roku przez Młodych Doradców na rzecz Europejskiej Agendy Cyfrowej. Komisja Europejska wspiera Europejski Tydzień Kodowania w ramach strategii tworzenia jednolitego rynku cyfrowego. Opracowany przez Komisję plan działania w dziedzinie edukacji cyfrowej zachęca do uczestnictwa w inicjatywie przede wszystkim szkoły. Celem inicjatywy jest dotarcie do 50% ogółu szkół w Europie do 2020 roku. Udział w Code Week’u biorą szkoły nie tylko z Europy, ale także z Ameryki Północnej, Ameryki Południowej, a nawet z Afryki. Europejski Tydzień Kodowania trwał dwa tygodnie, podczas których CODZIENNIE odbywały się zajęcia z kodowania i programowania ‐ każdego dnia realizowano jedno wydarzenie:
Historia Code Week z Uczymy dzieci programować
Szukamy kodu w codziennych czynnościach z Uczymy dzieci programować Kod nie jedno ma imię z Uczymy dzieci programować
Zakodowana orkiestra z Uczymy dzieci programować
Tworzymy zakodowane obrazy z Uczymy dzieci programować
Zakodowana gimnastyka z Uczymy dzieci programować
Rozszerzamy rzeczywistość z Uczymy dzieci programować
Nasz przyjaciel Scratch z Uczymy dzieci programować
Zakodowane bajki, baśnie, opowieści z Uczymy dzieci programować
Zakodowana matematyka z Uczymy dzieci programować
Kodowanie i programowanie sprawiało uczniom wiele frajdy, a za realizację 10 wydarzeń podczas Europejskiego Tygodnia Kodowania szkoła otrzymała puzzle AR ‐ puzzle do rozszerzonej rzeczywistości.

Zobacz zdjęcia i filmy »

Blanka Gwiazda-Alter


Nasi uczniowie na meczu piłki ręcznej

Nasi uczniowie na meczu piłki ręcznej

Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły mieli możliwość kibicowania najlepszym zawodniczkom w kraju grającym w piłkę ręczną, z klubu sportowego MKS PERŁA LUBLIN. Dowodem naszego wzorowego kibicowania jest krótka fotorelacja.

Zobacz zdjęcia »

Agnieszka Obara


Dzień Niepodległości

Dzień Niepodległości

8 listopada świętowaliśmy w naszej szkole Święto Niepodległości. Z tej okazji, włączyliśmy się do akcji "Szkoła do hymnu" zorganizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży. Akcja polegała na uroczystym odśpiewaniu czterech zwrotek "Mazurka Dąbrowskiego" o symbolicznej godzinie 11:11. Ponadto, w szkole podczas przerw można było wziąć udział w wielu kreatywnych inicjatywach: razem tworzyliśmy wielkie godło Polski, tworzyliśmy orła, programowaliśmy Ozobota, który podróżował po Polsce. Ponadto, młodsi uczniowie mogli zagrać w wielką grę planszową, a starsi uczniowie mogli wziąć w quizie o Polsce z wykorzystaniem kodów QR. Uczniowie oglądali również film zatytułowany "Animowana historia Polski".

Zobacz zdjęcia »

Zobacz film »

Blanka Gwiazda-Alter


Tym, co odeszli.
Odwiedzamy miejsca pamięci

Tym, co odeszli.

"Gdy ku pamięci zapalisz świecę
Nie płacz, bo zgasisz ten dobry płomień
Skończ topić zmarłych gorzkimi łzami
Jutro, pojutrze, to nas na grobie
Ogrzeją gorącymi zniczami"

Początek listopada kojarzy się nam ze świętem Wszystkich Świętych, z Dniem Zadusznym. W tych dniach udajemy się na cmentarze, by uczcić pamięć bliskich, znajomych, bezimiennych bohaterów, żołnierzy oraz ludzi zapomnianych. To czas zadumy i refleksji nad życiem, nad śmiercią i przemijaniem. To czas modlitwy za dusze zmarłych z naszych rodzin, a także tych, za których nikt się już nie modli. 31 października członkowie Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunem odwiedzili cmentarz parafialny w Garbowie, na którym pochowany został patron naszej szkoły ‐ pan Andrzej Nowak. Uprzątnęli grób, zapalili znicze oraz złożyli kwiaty. W drodze powrotnej do szkoły odwiedzili również pomnik w Ługowie, który poświęcony jest pamięci mieszkańców, którzy polegli w czasie II wojny światowej walcząc o wolność naszej Ojczyzny. W ten prosty sposób oddali hołd zmarłym. To były refleksyjne i wzruszające chwile dla naszej młodzieży, przybliżyły one atmosferę i nastrój święta oraz skłoniły do przemyśleń na temat przemijania.

Zobacz zdjęcia »

Edyta Paprota


V Jastkowskie Czytanie.

V Jastkowskie Czytanie

24 października w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Tomaszowicach odbyło się V Jastkowskie Czytanie, które od kilku lat jest organizowane w ramach Akcji Narodowe Czytanie. Uczniowie klasy VII naszej szkoły mieli możliwość uczestniczenia w tym wydarzeniu. W tym roku czytano fragment noweli "Katarynka" Bolesława Prusa, którą wybrano spośród 8 polskich nowel. W roli lektorów wystąpili między innymi: Andrzej Dec ‐ zastępca Wójta Gminy Jastków, Helena Skomorowska ‐ dyrektor Szkoły Podstawowej w Tomaszowicach, a także pani Krystyna Wawręta ‐ dyrektor Szkoły Podstawowej im. A. A. Nowaków w Ożarowie. Po odczycie fragmentu noweli zaprezentowano jej teatralną adaptację przygotowaną pod kierunkiem zaprzyjaźnionej ze szkołą w Tomaszowicach aktorki Jolanty Deszcz - Pudzianowskiej. Na scenie zadebiutowali dorośli, a także mali aktorzy. Autentyczna scenografia, kostiumy, muzyka i gra aktorów zrobiły na widzach duże wrażenie.

Dorota Szewczuk


Rozstrzygnięcie konkursu "Nauczyciel też był dzieckiem".

Rozstrzygnięcie konkursu

Nauczyciele też byli małymi chłopcami w krótkich spodenkach i dziewczynkami z kokardkami. Dowodem na to był konkurs zorganizowany w naszej szkole z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Wśród kilkunastu zdjęć uczniowie rozpoznawali pedagogów i pracowników swojej szkoły. To zadanie nie było wcale takie proste, bo od wykonania fotografii upłynęło nawet 30 lat. Nikomu nie udało się w 100 procentach odgadnąć, kto znajduje się na zdjęciach. Uczniowie, którzy byli najbliżej poprawnych odpowiedzi, wykazali się sokolim wzrokiem i wręcz detektywistycznymi umiejętnościami i zostali zwycięzcami konkursu. Oto oni: Oliwia Mańka, Julia Paprota, Damian Pardyka i Kuba Drozd ‐ Drozdowski. Konkurs wzbudził wiele emocji i cieszył się dużym zainteresowaniem dzięki temu, że nauczyciele pokazali naszej młodzieży swój inny wizerunek. Organizatorami zabawy był Samorząd Uczniowski.

Zobacz zdjęcia »

Edyta Paprota


Teatr profilatyczny "Blogerka"

Teatr profilatyczny

W dniu 18 października w naszej szkole odbyło się przedstawienie profilaktyczne pt. "Blogerka" dla uczniów klas IV‐VIII, przygotowane przez Impresariat Artystyczny "Inspiracja" z Krakowa. Spektakl opowiadał o młodej dziewczynie, która musiała sprostać oczekiwaniom ze strony matki. Niepowodzenia szkolne wywoływały w niej coraz większą frustrację. Brak zrozumienia ze strony matki i najbliższej przyjaciółki skłonił dziewczynę do poszukiwania akceptacji w grupie rówieśniczej. Sposobem na zaistnienie w grupie stała się agresja. Tytułowa blogerka uciekła z domu, żeby uwolnić się od problemów. W prowadzonym blogu "Nikt nie jest winny" dziewczyna opisywała swoje prawdziwe życie oraz emocje, które jej towarzyszyły. W przedstawieniu ukazano, jak istotne, w budowaniu prawidłowych relacji międzyludzkich, jest rozwijanie empatii. Pokazano, w jaki sposób można rozwiązywać konflikty oraz jak ważne jest asertywne wyrażanie własnych myśli, uczuć i emocji. Przypomniano uczniom, gdzie mogą szukać pomocy w sytuacjach zagrożenia przemocą oraz w jaki sposób powinni zachować się będąc świadkiem bądź ofiarą przemocy.

Zobacz zdjęcia »


Spotkanie autorskie z Zofią Stanecką

Spotkanie autorskie z Zofią Stanecką

17 października w naszej szkole pojawił się wyjątkowy gość ‐pani Zofia Stanecka ‐ pisarka, autorka książek dla dzieci. Uczniowie klas I ‐ III wzięli udział w bardzo ciekawym spotkaniu autorskim z panią Zofią. Podczas spotkania, pisarka opowiadała o zawodzie pisarza, o tym jak powstaje książka, ilu ludzi potrzebnych jest, aby książka w ogóle powstała. Oprócz tego, że pani Zofia w bardzo ciekawy sposób mówiła, to również malowała to, o czym opowiadała. Wzbudzało to niesamowitą ciekowość uczniów i sprawiało, że słuchali z wielkim zaciekawieniem. Następnie, uczniowie mogli sami zilustrować swój wymarzony zawód, a na koniec mogli dostać specjalną dedykację w zakupionej książce.

Zobacz zdjęcia »

Blanka Gwiazda-Alter


Dzień Edukacji Narodowej

Dzień Edukacji Narodowej

17 października nasza szkoła świętowała Dzień Edukacji Narodowej. Podczas uroczystego apelu, mogliśmy obejrzeć bardzo ciekawe przedstawienie zatytułowane "Nudy z budy", przygotowane przez starszą grupę teatralną "Iskierki" pod kierownictwem pani Edyty Szczerbickiej. Ty razem to uczniowie wcielili się w role nauczycieli i zmagali się z codziennymi trudnościami pracy nauczyciela. W przedstawieniu wystąpiła gościnnie również pani Ewa Frankiewicz. Po przedstawieniu, głos zabrał Samorząd Uczniowski: Kacper Łuka, Natalia Filipczuk i Oliwia Mańka, którzy przygotowali dla nauczycieli i innych pracowników szkoły wyjątkowe życzenia. Wszyscy otrzymali oryginalne dyplomy, które będą wspaniałą pamiątką na bardzo długo.
Tytuł "MIKROFON ROKU" otrzymała pani Dorota Dąbrowska.
Tytuł "GORĄCY UŚMIERCH "otrzymała pani Karolina Turos‐Dębska.
Tytuł "SZWAJCARSKI ZEGAREK" otrzymała pani Marlena Pukas.
Tytuł "ZŁOTA CIERPLIWOŚĆ" otrzymały pani Aneta Chabros i pani Ulesława Lubek.
Tytuł "ZŁOTA KATARYNKA" otrzymała pani Ewa Frankiewicz.
Tytuł "ZŁOTA KREDA" otrzymała pani Edyta Paprota.
Tytuł "ZŁOTE SŁOWA" otrzymała pani Anna Sierzputowska.
Tytuł "ELEGANTKA ROKU" otrzymała pani Edyta Szczerbicka.
Tytuł "SOKOLI WZROK" otrzymała pani Anna Perdun.
Tytuł "MAGICZNY PĘDZEL" otrzymała pani Dorota Szewczuk.
Tytuł "SIŁACZKA ROKU" otrzymała pani Agnieszka Obara.
Oskara "BURSZTYNOWY JĘZYK" otrzymały pani Agnieszka Chmielewska i pani Blanka Gwiazda-Alter.
Tytuł "SŁOWIK CZYSTOŚCI" otrzymały pani Liliana Dutkiewicz, pani Renata Skałecka i pani Danuta Sim.
Tytuł "ZŁOTY ŚRUBOKRĘT" otrzymał pan Paweł Pukas.
Najważniejszy tytuł "ZŁOTA KSIĘGA" otrzymała pani dyrektor Krystyna Wawręta.
Dziękujemy!

Zobacz zdjęcia »

Zobacz film »

Blanka Gwiazda-Alter


Rekord w pierwszej pomocy

Rekord w pierwszej pomocy

To już drugi raz nasza szkoła brała udział w akcji bicia rekordu w udzielaniu pierwszej pomocy organizowanej przez WOŚP. 16 października obchodzimy Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca. Jego celem jest popularyzacja wiedzy na temat zasad udzielania pierwszej pomocy w stosunku do osoby, u której wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia. Uczniowie naszej szkoły wiedzą już na ten temat bardzo dużo i chętnie włączyli się w tą akcję.

Zobacz zdjęcia »

Zobacz filmy »

Agnieszka Obara


Dzień Chłopaka

Dzień Chłopaka

"Chłopak to stworzenie takie, co to bywa różnorakie! Są weseli i szaleni, nie brakuje wśród nich leni. Czasem bardzo są poważni, często silni i odważni. Wciąż nastroje swe zmieniają, plany różne obmyślają. Ale mimo wszystkich wad, nudny bez nich byłby świat. Więc dnia tego dziękujemy, że wśród stworzeń tych żyjemy!"
Z okazji Dnia Chłopaka przesyłamy Wam buziaka

Dzień Chłopaka to szczególny dzień dla wszystkich chłopców naszej szkoły. Dla uczczenia tego święta, żeńska część Samorządu Uczniowskiego przygotowała dla swoich kolegów niespodzianki. Na tablicy informacyjnej zawisła z tej okazji specjalna gazetka z życzeniami, a także miejscem, w którym dziewczęta mogły wpisywać miłe słowa. Dziewczęta z SU, wędrując po klasach z koszykiem pełnym słodkich niespodzianek, złożyły życzenia osobiście "brzydszej" części szkolnej społeczności, zaś płeć piękną poprosiły o głosy w plebiscycie na NAJFAJNIEJSZEGO CHŁOPAKA naszej szkoły. Z tej okazji została również zorganizowana dyskoteka dla całej społeczności szkolnej. Biletem wstępu był dar na akcję POMÓŻ DZIECIOM PRZETRWAĆ ZIMĘ, w której corocznie bierze udział nasza szkoła Uczniowie tańczyli przy ulubionych utworach, a kiedy się zmęczyli mogli skorzystać z bogato zaopatrzonego sklepiku. Wszyscy bawili się znakomicie, o czym świadczą zdjęcia z imprezy! W czasie piątkowego apelu zostały ogłoszone wyniki plebiscytu na NAJFAJNIEJSZEGO CHŁOPAKA naszej szkoły. Komisja w składzie pani Edyta Paprota, pani Karolina Turos‐Dębska i pani Dorota Szewczuk przeliczyły oddane głosy i okazało się, że:
I miejsce otrzymuje Kacper Łuka z klasy VII
II miejsce ‐ Krzysztof Klarecki z klasy VIII
III miejsce ‐ Hubert Kulik z klasy 0
IV miejsce ex aequo Błażej Kozak z klasy VIII i Tymek Dadej z klasy II.
Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy i życzymy wielu uśmiechów ‐ od płci pięknej oczywiście;-).

Zobacz zdjęcia i film »

Edyta Paprota


Pokazy grupy rekonstrukcji historycznej

Pokazy grupy rekonstrukcji historycznej

27 września gościliśmy w szkole Grupę Artystyczną "Rekonstrukto" z pokazem "Wrzesień 39" przygotowanym z okazji 80‐tej rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Podczas pokazu omówiona została sytuacja międzynarodowa II Rzeczypospolitej, etos żołnierza i ułana w społeczeństwie polskim. Zaprezentowany został uczniom ekwipunek i wyposażenie używane podczas kampanii wrześniowej. Nasi goście przeprowadzili także rekonstrukcje z udziałem publiczności ‐uczniowie wzięli udział w musztrze, a dwóch ośmioklasistów musiało zmierzyć się z wyzwaniem zakładania maski przeciwgazowej i oddychania w niej. Po prezentacji uczniowie mogli zapoznać się bliżej z bezpiecznymi replikami broni z tamtego okresu.

Zobacz zdjęcia »

Zobacz filmy »

Agnieszka Chmielewska


Sukcesy w XIX Biegu Przełajowym Szlakiem Dąbrowicy

Sukcesy w XIX Biegu Przełajowym Szlakiem Dąbrowicy

9 października 2019 roku, uczniowie naszej szkoły przystąpili do rywalizacji w XIX Biegu Przełajowym Szlakiem Dąbrowicy. Reprezentacja naszej szkoły liczyła 33 uczniów z klas 4 ‐ 8. Na trasie biegu rywalizacja była bardzo zacięta, a chętnych do zajęcia jak najlepszych miejsc bardzo dużo.
Najlepiej w tym roku poradzili sobie:
Agata Paszczyk - I miejsce w biegu dziewcząt klasy 5
Wiktoria Kulik -II miejsce w biegu dziewcząt klasy 7
Wojciech Strug -III miejsce w biegu chłopców klasy 6.

Bardzo cieszy fakt, że wielu naszych uczniów zajęło miejsca tuż za podium na punktowanych miejscach w klasyfikacji generalnej.
Zwycięzcom gratulujemy świetnego występu, a wszystkim dzielnym zawodnikom naszej szkoły serdecznie dziękujemy za walkę podczas biegu i wzorowe reprezentowanie szkoły.

Zobacz zdjęcia »

Agnieszka Obara


Wośp


Europejski Tydzień Kodowania

Międzynarodowy Dzień Kropki w Ożarowie

W dniach 5 - 20 października nasza szkoła świętuje Europejski Tydzień Kodowania CODE WEEK 2019! Z tej okazji, codziennie, przez aż DWA TYGODNIE, w naszej szkole będą odbywać się zajęcia z programowania.

Nasze wydarzenia na mapie »

Blanka Gwiazda-Alter


Pokazy z fizyki

Pokazy z fizyki

18 września uczniowie klasy siódmej i ósmej wzięli udział w 60‐tych pokazach z fizyki organizowanych przez Instytut Fizyki UMCS, Oddział Lubelski Polskiego Towarzystwa Fizycznego oraz Lubelskie Towarzystwo Edukacyjno-Naukowe. W programie pokazów były: ciepło, ruch obrotowy, prąd elektryczny i rezonans mechaniczny. Nasi uczniowie mieli okazję nie tylko zobaczyć efektowne doświadczenia, ale też brać w nich czynny udział. Przekonali się, że w jednym naczyniu można mieć jednocześnie wrzącą wodę i lód, poznali Wahadło Foucaulta, za pomocą którego można dowieść, że Ziemia kręci się wokół własnej osi, dowiedzieli się co to siła Coriolisa, jak działa siła dośrodkowa, na czym polega prawo Ohma, co to jest efekt naskórkowości i obejrzeli wiele innych bardzo ciekawych doświadczeń i eksperymentów.

Zobacz zdjęcia i filmy»

Agnieszka Chmielewska


Międzynarodowy Dzień Kropki w Ożarowie

Międzynarodowy Dzień Kropki w Ożarowie

Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego 17 września 2019 roku po raz pierwszy w naszej szkole był obchodzony International Dot Day czyli Międzynarodowy Dzień Kropki. Dzień ten został zapoczątkowany przez książkę „The Dot” Petera H. Reynoldsa. Główną bohaterką jest mała dziewczynka o imieniu Vashti, która dzięki jednej małej kropce uwierzyła w siebie.
Dzień ten jest obchodzony na całym świecie 15 września począwszy od 2009 roku. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Uczniowie, nauczyciele, pracownicy instytucji kultury na całym świecie, organizują tego dnia wiele działań, które pomagają dzieciom odkryć talenty, poznać ich mocne strony i je zaprezentować.
W naszej szkole uczniowie od samego rana cieszyli się tym dniem! Już na pierwszy rzut oka widać było KROPERSÓW. W garderobie większości uczniów a także nauczycieli królowały kropki, kropy i kropeczki. Już od progu uczniowie mogli się przekonać, że cała szkoła jest w kropki, a sale lekcyjne zmieniły swoje nazwy na kropkowe. Na dolnym korytarzu czekała na uczniów tablica informacyjna oraz stolik z różnymi zadaniami (mandale, wykreślanki, szyfrowanki, zagadki, zadania do kodowania oraz inne kropkowe ćwiczenia). Na korytarzach porozwieszane były plakaty, gdzie dzieci mogły kropkować do woli, tworzyć różne wzory, które podpowiadała im wyobraźnia. Dzieci z klas młodszych obejrzały film na podstawie książki o Vashti oraz wzięły udział w pogadankach na jego temat. Również w klasach wykonywali różnorodne zadania, kropkowane prace plastyczne i ozdabiali nimi teren szkoły.
Dla najlepszych KROPERSÓW Samorząd Uczniowski przygotował słodkie nagrody. To był wspaniały i niezapomniany dzień!
Ps. Nasza szkoła oficjalnie przystąpiła do obchodów Międzynarodowego Dnia Kropki i została umieszczona na kropkowej mapie szkół biorących udział w akcji pod numerem 702.

Zobacz zdjęcia »

Edyta Paprota


Międzynarodowy Dzień Języków

Międzynarodowy Dzień Języków

26 września obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języków. Uczniowie naszej szkoły bardzo aktywnie zaangażowali się w to wydarzenie. Podczas zajęć rozwijających kreatywność z języka angielskiego uczniowie klas młodszych przygotowali plakaty o różnych krajach. Klasa I zaprezentowała Japonię i pismo japońskie ‐ okazało się, że jeden znaczek japoński to nawet całe słowo. Klasa II pogłębiła wiedzę o Kanadzie , gdzie wymyślono Supermana i gdzie obowiązują dwa języki urzędowe ‐ angielski i francuski. Klasa III dowiedziała się wielu nowych ciekawostek o Wielkiej Brytanii, np. że obowiązuje tam zakaz zbierania grzybów w lasach, a Królowa ma aż 93 lata. Klasy starsze również zgłębiały wiedzę o innych krajkach i ich językach. Klasa IV przygotowała plakat o Hiszpanii, gdzie aż 200 dni w roku jest słonecznych. Klasa VI przygotowała plakaty prezentujące aż cztery kraje: Grecję, Włochy, Francję i Niemcy. Uczniowie klas starszych rozwiązywali również quiz z okazji Międzynarodowego Dnia Języków, a wykonane plakaty mogły posłużyć za podpowiedź. Ponadto, uczniowie klasy IV przygotowali dla klas młodszych Turniej "5 sekund" po angielsku ‐ sami wymyślili pytania i podczas przerw prowadzili turniej. Na najwięcej pytań poprawnie odpowiedział ‐ a tym samym wygrał cały turniej ‐ Tymoteusz Dadej z klasy II. Gratulacje!

Zobacz zdjęcia »

Blanka Gwiazda-Alter


Wybory do Samorządu Uczniowskiego

Wybory do Samorządu Uczniowskiego

W piątek 20 września 2019 roku w naszej szkole odbyły się wybory na przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego. Wybory poprzedzone były trwającą prawie tydzień czasu kampanią wyborczą. W tym czasie kandydaci mieli okazję przedstawić swoje programy wyborcze oraz zaprezentować się przed szkolną społecznością podczas uroczystego apelu.
W głosowaniu na przewodniczącego SU oddano 101 głosów. Do głosowania uprawnieni byli wszyscy uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy szkoły. Wszystkie oddane głosy były ważne. Głosy zostały komisyjnie przeliczone. W skład komisji weszła przedstawicielka uczniów ‐ Nikola Miroń z klasy VIII oraz pani Edyta Paprota ‐ nauczycielka, a zarazem jedna z opiekunek Samorządu Uczniowskiego. Po przeliczeniu głosów okazało się, że zwycięzcą został Kacper Łuka, który otrzymał 49 głosów. Natalia Filipczuk uzyskała 32 głosy, zaś Oliwia Mańka ‐ 20. Zwycięzcy serdecznie gratulujemy i życzymy wielu wspaniałych pomysłów, które uatrakcyjnią nasze szkolne życie, zaś całej trójce życzymy owocnej współpracy.

Edyta Paprota

Wybory do Samorządu Uczniowskiego


Narodowe czytanie w naszej szkole

Narodowe czytanie w naszej szkole

W czwartek 19 września odbyło się w naszej szkole Narodowe Czytanie. Akcja ta już od ośmiu lat organizowana jest przez Prezydenta RP. W tym roku na VIII odsłonę akcji rekomendowane było 8 Nowel polskich napisanych przez wybitnych pisarzy takich jak Eliza Orzeszkowa, Maria Konopnicka, Bruno Schulz, Władysław Stanisław Reymont, Stefan Żeromski, Henryk Sienkiewicz, Henryk Rzewuski. Podczas czwartkowej uroczystości zgromadziliśmy się by wysłuchać noweli "Dym" Marii Konopnickiej. Jako lektorzy wystąpili uczniowie i nauczyciele naszej szkoły, a także pan Andrzej Łuczywek ‐ przyjaciel szkoły, który swoją wizytą uświetnił to wyjątkowe czytelnicze spotkanie. Zgromadzona publiczność z zainteresowaniem słuchała noweli w wykonaniu naszych lektorów, którzy pokazali aktorskie zdolności i włożyli wiele serca by oddać nastrój opowieści.

Zobacz zdjęcia »

Dorota Szewczuk


Prymusi z Ożarowa na obozie Cichociemnych

Prymusi z Ożarowa na obozie Cichociemnych

Od 1 do 11 lipca 2019r. nasi uczniowie, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w szkole i otrzymali świadectwa z wyróżnieniem, uczestniczyli w obozie rekreacyjno‐sportowym dla dzieci i młodzieży zorganizowanym przez Fundację im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej. Wypoczynek był dla uczniów nieodpłatny. Uczestnikami obozu byli uczniowie ze szkół imienia Cichociemnych, czy też związanych z działalnością Cichociemnych. Nasza szkoła została zaproszona do współpracy z Fundacją z racji tego, iż w naszej szkole ukrywał się Stanisław Jagielski (pseudonim ‐ Siapek), podporucznik Wojska Polskiego, Cichociemny, Kawaler Orderu Virtuti Militari. Został aresztowany przez Gestapo 6 grudnia 1943 roku w Ługowie. Osadzony w zamku lubelskim, był torturowany podczas śledztwa. 6 marca 1944 roku został zamordowany w publicznej egzekucji w Kurowie. W pamięci na długo pozostaną chwile spędzone w Janowie Lubelskim. W programie letniego wypoczynku znalazły się zajęcia sportowe oraz edukacyjne, ale nadrzędnym jego celem była integracja i czynny wypoczynek dzieci i młodzieży. Podczas pobytu w Janowie dzieci miały okazję do nabywania lub kontynuowania umiejętności, zainteresowań i pasji, a także poznali historii Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej. Sąsiedztwo lasu, wody, przyrody to naturalne walory do wspaniałego wypoczynku dla każdego człowieka. Organizatorzy uatrakcyjnili obóz zajęciami z zakresu savoir vivre, surwiwalu, samoobrony oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. W programie obozu znalazły się m.in.: zajęcia w parku linowym "Zoom Natury%quot; oraz zwiedzanie laboratoriów edukacyjnych, olimpiada sportowa, przeprawa terenowo-bagienna, wycieczka samochodami terenowymi po Lasach Janowskich, wycieczka do Aqua Parku w Janowie Lubelskim, wycieczki rowerowe, ognisko z pieczeniem kiełbasek, dyskoteki, gry i zabawy rekreacyjno-sportowe, zajęcia terenowe, konkursy, kąpiele w jeziorze, korzystanie ze sprzętu pływającego (rowerki wodne, kajaki). Nasi uczniowie nawiązali podczas pobytu wiele znajomości, przyjaźni, przeżyli ciekawe zdarzenia, zdobyli wiedzę i umiejętności. 11 lipca nadszedł czas wyjazdu … Łzy, które towarzyszyły przy chwilach pożegnań i odjazdów doskonale oddają żal z konieczności rozstania. Z niecierpliwością czekają na następne wakacje, z nadzieją na powtórne spotkanie i niezapomniane przygody.

Zobacz zdjęcia »

Aneta Chabros


Dzień Kropki

Wstąp do KLUBU KROPERSÓW!!!

17 września 2019 roku nasza szkoła będzie obchodziła Międzynarodowy Dzień Kropki. Zapraszamy do kropkowej zabawy. Bawimy się już we wtorek. Tego dnia ubieramy się w kropki, kropy i kropeczki i wykonujemy kropkowe zadania. Dla najlepszych KROPERSÓW przewidziane nagrody!!! Organizatorem jest Samorząd Uczniowski. Ps. Można nas znaleźć na kropkowej mapie szkół biorących udział w akcji pod numerem 702.
Kto we wtorek w kropki ubrany, ten z uśmiechem będzie witany!

Link do kropkowej mapy »


#PrzerwanyMarsz

#PrzerwanyMarsz

Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020 było bardzo wzruszającą uroczystością. Z okazji 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskim programie "Przerwany marsz", którego celem było symboliczne dokończenie przerwanej edukacji Dzieci Wojny, czyli osób urodzonych przed II wojną światową, naocznych świadków tych tragicznych wydarzeń. Swoją obecnością zaszczycili nas: pani Matylda Komsta, pani Stanisława Szymańska, pan Bronisław Gagoś i pan Wacław Zarzeka. Nasi uczniowie, reprezentanci młodego pokolenia, uroczyście przywitali gości oraz zaprowadzili ich do specjalnie przygotowanych ławek szkolnych, a następnie zasiedli razem z nimi. Pani Dyrektor w imieniu całej społeczności szkolnej złożyła podziękowania za poświęcenie i wytrwałość, zapewniła o pamięci i ogromnym szacunku dla wojennego pokolenia, dzięki któremu dziś młodzi Polacy mogą spokojnie zdobywać wykształcenie pod kierunkiem swoich nauczycieli. Po wspólnym odśpiewaniu hymnu państwowego, odsłuchaliśmy hymn "Dzieci wojny", a następnie obejrzeliśmy wzruszający film przygotowany specjalnie na tę okazję przez organizatorów programu „Przerwany marsz”. Nauczyciele odczytali też Apel Dzieci Wojny o pokój na świecie, który został własnoręcznie podpisany przez panią Matyldę, panią Stanisławę, pana Bronisława i pana Wacława. Cała uroczystość bardzo wzruszyła naszych gości, którzy spontanicznie dzielili się swoimi wspomnieniami z czasów wojny, podkreślając, jak ogromną wartością jest pokój. Pod koniec uroczystości złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze w miejscach pamięci na terenie naszej szkoły. Nasi goście oddali też cześć swojej bohaterskiej nauczycielce, Annie Nowak, która w czasie wojny prowadziła tajne nauczanie. Aresztowana przez Gestapo, zmarła na skutek tortur na zamku w Lublinie. Uroczystość ta na długo pozostanie w naszej pamięci.

Zobacz zdjęcia »


Projekt "Atrakcyjne szkolnictwo w gminie Jastków"

pomoce dydaktyczne

Rozpoczynający się rok szkolny 2019/2020 to rok pełen wyzwań! Bardzo się cieszymy, że możemy wspólnie realizować w naszej szkole projekt "Atrakcyjne szkolnictwo w gminie Jastków". W ramach projektu nasz szkoła zostanie wyposażona w wiele, różnorodnych pomocy dydaktycznych, przede wszystkim przyrodniczych i informatycznych . Wiele z nich jest już w naszej szkole!(zdjęcia poniżej) Ponadto wszyscy uczniowie skorzystają z dodatkowych zajęć: matematyczno-przyrodniczych opartych na metodzie eksperymentu, komputerowych, z języka angielskiego, z języka niemieckiego i z języka francuskiego. Już nie możemy się doczekać!

Nowe pomoce dydaktyczne


Zaproszenie

Serdecznie zapraszamy
PRZEDSTAWICIELI WOJENNEGO POKOLENIA,
OSOBY URODZONE PRZED DRUGĄ WOJNĄ ŚWIATOWĄ

na uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego w naszej szkole 2 września 2019 roku o godzinie 10:15.

Przekroczenie progów szkoły przedstawicieli wojennego pokolenia w sposób symboliczny dokończy przerwaną przed osiemdziesięciu laty edukację. Inicjatywa "Przerwany Marsz", w której nasza szkoła bierze udział jest próbą stosownego podziękowania pokoleniu Dzieci Wojny za to co zrobili dla Polski, mimo tego, że czas okupacji, który naznaczył ich dzieciństwo, z pewnością skruszył przekonanie o dobru drzemiącym w ludziach i sprawiedliwości dziejowej. Tak klamrą po osiemdziesięciu latach od tamtych dni spróbujemy symbolicznie zamknąć Przerwany Marsz.

W programie uroczystości m. in.:
‐ odśpiewanie Hymnu Narodowego
‐ odsłuchanie Hymnu Polskich Dzieci Wojny
‐ wyświetlenie filmu o wojnie i dzieciach wojny (premiera 2-go września)
‐ odczytanie Apelu Pokoju do Świata
‐ zapalenie zniczy i złożenie kwiatów w miejscach pamięci
Serdecznie zapraszamy.

przerwany marsz

Źródło: www.przerwanymarsz.pl