Z życia szkoły

Rok szkolny
2016/17

Uroczyste zakończenie Roku Szkolnego 2016/2017

Uroczyste zakończenie Roku Szkolnego 2016/2017Uroczyste zakończenie Roku Szkolnego 2016/2017

Uroczyste zakończenie roku to dla każdego ucznia chwila niezwykle radosna, niosąca za sobą trud dziesięciu miesięcy nauki, jednocześnie jednak rozpoczynająca okres dwumiesięcznej zabawy, rozrywki i beztroski.
Jak co roku, dzień ten rozpoczęliśmy mszą świętą z udziałem pocztu sztandarowego w kościele parafialnym w Garbowie. Następnie wszyscy się w szkole, gdzie pani dyrektor Krystyna Wawręta wręczył nagrody i wyróżnienia najlepszym uczniom. Nagrodzeni zostali uczniowie, którzy dzięki swojej ciężkiej pracy oraz wzorowej czy bardzo dobrej postawie przez cały rok szkolny osiągnęli średnią ocen powyżej 4,75.
Uroczystość zakończenia roku szkolnego 2016/2017 uświetniła część artystyczna w wykonaniu uczniów uczęszczających na zajęcia koła teatralnego Iskierki grupa starsza prowadzonego przez panią Edytę Szczerbicką. Pani dyrektor podziękowała wszystkim za wysiłek włożony w proces dydaktyczny, życzyła udanych, bezpiecznych i długich wakacji. Do zobaczenia we wrześniu!

Małgorzata Stępska


Odwiedziny u strażaków

Odwiedziny u strażakówOdwiedziny u strażaków

W dniu 14 czerwca, uczniowie klas 0 - II , wraz z wychowawczyniami wybrali się na wycieczkę do Ochotniczej Straży Pożarnej w Moszenkach, aby poznać tajniki pracy strażaków.
W trakcie spotkania strażacy zaznajomili dzieci z ciekawostkami związanymi z ich pracą zawodową, przestrzeganiem zakazów, zachowaniem bezpieczeństwa w czasie: pożaru, burzy oraz wypadku. Dzieci dowiedziały się w jakich okolicznościach można wzywać straż pożarną, że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również są wzywani do wypadków samochodowych.
Jak zawsze największe zainteresowanie wzbudziły wozy strażackie. Dzieci mogły je z bliska oglądać oraz podziwiać wyposażenie, jakim dysponują podczas swojej ciężkiej i odpowiedzialnej pracy strażacy. Następnie dzieci zwiedziły stanowisko kierowania, w którym odbierane są zgłoszenia o pożarach lub wypadkach. Wysłuchały prelekcji na temat niebezpieczeństw i zagrożeń pożarowych, oraz jak zachować się w czasie pożaru. Przy okazji utrwaliły sobie numer telefonu do Straży Pożarnej - 998 i numer alarmowy – 112. Przez chwilę wszyscy uczestnicy wycieczki mogli poczuć się jak strażacy, przymierzając hełm strażacki i umundurowanie.
Po wizycie w straży dzieci przyznały, że ten zawód chociaż jest niebezpieczny to bardzo im się podoba. Ta wizyta z pewnością na długo zostanie w pamięci wszystkich uczestników.

Małgorzata Stępska


Pokaz ptaków drapieżnych

Pokaz ptaków drapieżnych Pokaz ptaków drapieżnych

12 czerwca nasza Szkoła uczestniczyła w niesamowitej lekcji przyrody na żywo. Gościliśmy panią Annę i pana Grzegorza oraz ich podopiecznych, którymi były żywe ptaki drapieżne, specjalnie ułożone do pracy z dziećmi i przygotowane do „występów” przed szkolną publicznością.
Prowadzący w ciekawy sposób opowiadali o budowie ptaków, ich zwyczajach i przystosowaniu do środowiska oraz czym się różnią od siebie. Bohaterami spotkania były sowy, sokół i jastrząb. Oswojone ptaki przelatywały dosłownie nad naszymi głowami, siadały dzieciom na rękach (zabezpieczonych rękawicą) i chętnie prezentowały swoje umiejętności.
Uczniowie poznali pisklę sowy i puchacza bengalskiego Frugo. Miały okazję przekonać się, że lot sów jest bezszelestny (czuliśmy tylko podmuch wiatru tuż nad naszymi głowami). Dowiedziały się też, co to jest i do czego służy szlara, z jaką łatwością sowy obracają głową na boki i do tyłu oraz jak doskonały słuch mają sowy.
Zobaczyliśmy też najliczniejszego krajowego sokoła – pustułkę, która wypatrując swojej ofiary potrafi zawisać w powietrzu jak helikopter.
Na koniec wystąpił przed nami jastrząb meksykański, który dał popis swoich umiejętności i bardzo zwinnie manewrował między przeszkodami przygotowanymi przez dzieci m.in. prześlizgiwał się przez utworzone z rąk kółka. Serdecznie dziękujemy trenerom ptaków za to niezwykłe spotkanie. Taka niekonwencjonalna lekcja na długo pozostanie nam w pamięci.

Małgorzata Stępska


Rodzinny festyn w Jastkowie

Rodzinny festyn w Jastkowie Rodzinny festyn w Jastkowie

3 czerwca w Jastkowie na terenie parku przy Urzędzie Gminy, odbył się po raz kolejny Festyn Rodzinny pod hasłem „Jesteśmy Razem- VII Wieków Tradycji”. Pogoda w tym roku była piękna, a wszystkie dzieci uśmiechnięte, nauczyciele pełni pozytywnej energii i gotowi do bardzo miłej pracy.
W czasie festynu uczniowie z wszystkich szkół naszej gminy zaprezentowali swoje programy artystyczne, wystąpił zespół ludowy Dąbrowica oraz grupy taneczne i wokalne. Uczniowie naszej szkoły przedstawili alternatywną wersję Bitwy pod Grunwaldem, nagrodzoną gromkimi brawami.
Uczniowie bardzo chętnie brali udział we wszystkich atrakcjach przygotowanych specjalnie dla nich na poszczególnych stoiskach festynu. Na naszym stoisku pod hasłem „W Średniowiecznym Zamku” można było wykonać własnoręcznie tarczę, miecz lub zbroję, a małe księżniczki wykonywały przepiękne nakrycia głowy. Zabawa na tegorocznym festynie była bardzo udana.

Małgorzata Stępska


Jak nie czytam, jak czytam

Akcja Jak nie czytam, jak czytam Akcja Jak nie czytam, jak czytam

W dniu 1 czerwca uczniowie i nauczyciele naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji czytelniczej „Jak nie czytam, jak czytam”. Głównym celem akcji było zwrócenie uwagi na systematyczny spadek czytelnictwa wśród dorosłych Polaków (powyżej 15. roku życia), diagnozowany przez coroczne badania Biblioteki Narodowej.
Pokazaliśmy wszystkim, że czytanie jest modne, a książki są nadal popularne wśród naszych uczniów. Czytając dla rozrywki, chcemy pokazać nieczytającym , że książka, to nie tylko lektura, za której nieprzeczytanie są kary, ale głównie przyjemna forma spędzania czasu.
Pogoda dopisała więc czytaliśmy na placu zabaw, a po lekturze była słodka niespodzianka ufundowana przez Radę Rodziców – lody.

Małgorzata Stępska


Wycieczka do Zamościa

Wycieczka do ZamościaWycieczka do Zamościa

31 maja w ramach realizowanego w naszej szkole projektu ekologicznego uczniowie klas IV-VI udali się na wycieczkę Zamościa, miasta rodziny Zamojskich, zwanego perłą renesansu. Uczniowie najpierw odwiedzili ZOO, w którym zobaczyli wspaniałe okazy niespotykanych w Polsce zwierząt. O niektórych usłyszeli po raz pierwszy! Podziwiali różne rodzaje małp, ptaków i mniejsze oraz większe ,,koty“. Byli w motylarni, gdzie wśród egzotycznych roślin bytowały kolorowe, ogromne motyle. Potem zwiedzaliśmy Rynek na Starym Mieście otoczony kolorowymi kamieniczkami. Największą atrakcją dla uczniów była jak zawsze obserwacja Rynku ze schodów Ratusza. Dzieciom podobał się pomnik założyciela miasta Jana Zamojskiego na koniu, pod którym zrobiono pamiątkowe fotografie.
Zmęczeni i zadowoleni, pełni wrażeń i z mnóstwem pamiątek wróciliśmy wieczorem do domu. Polecamy wszystkim Zamość! Warto tam pojechać!

Małgorzata Stępska


Ozoboty w naszej szkole

Ozoboty w naszej szkoleOzoboty w naszej szkole

22 maja na zajęciach lekcyjnych w naszej szkole pojawiły się Ozoboty, to małe roboty, które można programować z niespotykaną łatwością. W przystępny sposób poznaliśmy świat robotów. Zgłębialiśmy tajniki programowania z użyciem kolorowych mazaków. Każdy układ kolorów był inną komendą, którą Ozobot później wykonywał. Świetnie się bawiliśmy, a na koniec każdy z początkujących programistów otrzymał dyplom.

Małgorzata Stępska


Wycieczka do mini zoo

Wycieczka do mini zooWycieczka do mini zoo

30 maja korzystając z pięknego, słonecznego dnia, przedszkolaki z oddziału przedszkolnego i uczniowie klasy I i II wybrali się do Mini Zoo w Leonowie. Czekało tam na nich wiele atrakcji, mieli możliwość obejrzenia i usłyszenia o wielu gatunkach zwierząt zamieszkujących w Polsce i egzotycznych krajach. m. in: strusie afrykańskie i strusie emu, kozy afrykańskie, świnki peruwiańskie, kangury, konie, osiołki, bociany, gęsi. Niezwykłą radość sprawiło im to, że mogły je pogłaskać i karmić. Oprócz żywych zwierząt, na dzieci czekały również (na szczęście sztuczne) zwierzęta prehistoryczne - dinozaury . Odważni mogli pozować do zdjęć w paszczy jednego z nich. Na spragnionych zabawy czekały dmuchańce, na których mogli skakać się do woli. Na koniec uczniowie posili się pyszną kiełbaską z grilla. Każdy uczeń wrócił pełen wrażeń i pozytywnych emocji.

Małgorzata Stępska


Wycieczka do Puław

Wycieczka do PuławWycieczka do Puław

Dnia 29 maja w ramach projektu "Z PZU po lekcjach. Rok z wolontariatem" finansowane przez Fundację PZU i realizowane przez Fundację Centrum Inicjatyw, uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do Puław. Uczniowie z zainteresowaniem zwiedzili najważniejszy zabytek Puław kompleks pałacowo-parkowy pozostały po Lubomirskich i Czartoryskich. Barokowy pałac pochodzący z XVII wieku oraz 30-hektarowy park, przez stulecia zmieniający styl na francuski i angielski. W parku znajduje się Świątynia Sybilli do złudzenia przypominająca jedną z rzymskich świątyń starożytnych, oraz Domek Gotycki z początku XIX wieku i Domek Grecki, wybudowany pod koniec XVIII wieku z przeznaczeniem na oranżerię.

Wycieczka do PuławWycieczka do Puław

Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w schronisku dla zwierząt i przekazanie darów zebranych przez uczniów w szkole. Dzieci poznały pracę schroniska od wewnątrz, zasady tam panujące jak i wytyczne dotyczące oddania zwierzęcia pod opiekę schroniska jak i jego adopcji. Uczniowie zwiedzili kociarnie, oraz przyjrzeli się kilku psim wybiegom.

Małgorzata Stępska


W świecie antycznej Grecji

W świecie antycznej Grecji W świecie antycznej Grecji

Dnia 16 maja odbył się w naszej szkole pokaz historyczny „W świecie antycznej Grecji” zaprezentowany przez członka grupy artystycznej „Hefaystos”.
Grecki hoplita – Symonides zabrał naszych uczniów w podróż do starożytnej Hellady. Uczestnicy żywej lekcji historii wysłuchali opowieści o greckiej historii – pełnej wojen i wewnętrznych walk o władzę, kulturze – tworzącej antyczny świat i stanowiącej niedoścignione wzorce oraz mitologii, w której bogowie funkcjonowali obok zwykłych śmiertelników i ingerowali w ich życiowe losy.
Uczniowie mogli przymierzyć maskę Minotaura, zapoznać się z taktyką walki hoplitów oraz na własnej skórze poczuć ciężar ich uzbrojenia.
Taki pokaz był okazją do przyjemnego i bardzo przystępnego zapoznania się z historią i kulturą antycznej Grecji, obejrzenia zapierających dech w piersiach pojedynków, wzięcia udziału w konkursach i zabawach, zapoznania się z kolekcją replik broni, spotkania oko w oko ze starożytnym żołnierzem oraz wielu innych atrakcji. Ponadto doskonale uzupełniał wiedzę uczniów wyniesioną z lekcji historii i języka polskiego.

Małgorzata Stępska


Święto Konstytucji 3 Maja

Święto Konstytucji 3 MajaŚwięto Konstytucji 3 Maja

4 maja odbyła się odbyła się uroczysta akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie klas I – VI oraz oddziału przedszkolnego przybyli na uroczystość, aby uczcić tak ważne dla nas wydarzenie. Uczniowie klasy IV pod kierunkiem pani Agnieszki Obary zaprezentowali program artystyczny, w którym młodzież przedstawiła - słowem, gestem i piosenką – cenną lekcję historii. Uczniowie mieli okazję popisać się swoim kunsztem recytatorskim, muzycznym oraz aktorskim. Nasi aktorzy bardzo trafnie przedstawili genezę Konstytucji 3 Maja, która odegrała ogromną rolę w historii naszej Ojczyzny. Przedstawiona przez nich żywa lekcja historii miała na celu przybliżyć tamte wzniosłe wydarzenia związane z uchwaleniem pierwszej w Europie a drugiej na świecie konstytucji. W ten sposób uczniowie wzbogacili wiedzę historyczną młodszych kolegów i koleżanek o tym patriotycznym wydarzeniu. W apelu nawiązano do poszanowania naszych symboli narodowych i zastanawiano się, czym dzisiaj dla Polaków jest wolność, naród i Ojczyzna.

Małgorzata Stępska


Turniej Gminnej Szkolnej Ligi Szachowej

Liga szachowaLiga szachowa

27 kwietnia w Szkole Podstawowej w Ożarowie rozegrany został turniej szachowy w ramach III Edycji Szachowej Gminnej Ligi Szkolnej na 2017 rok. Zawody rozgrywane były w formie drużynowej. Każda szkoła grała z każdą na czterech szachownicach. Tempo gry wynosiło po 15 minut dla zawodnika na partię. Rozegrano pięć rund, a w każdej rundzie grano po trzy mecze pomiędzy szkołami. Naszą szkołę reprezentowali: Głuchowski Adrian, Mańka Oliwia, Filipczuk Natalia i Chabros Maja i choć nie wygrali, serdecznie im gratulujemy!

Małgorzata Stępska


Wielkanoc

WielkanocWielkanoc

10 kwietnia odbył się uroczysty apel z okazji Świąt Wielkanocnych. Przygotowali go uczniowie klasy VI pod kierunkiem pani Anna Sierzputowska. Przedstawili oni przepiękne misterium męki pańskiej, popis gry aktorskiej dał Piotr Perdun, który wcielił się w rolę Jezusa. Następnie wystąpiła grupa młodsza Iskierek przygotowana przez panią Anetę Chabros, z wesołą inscenizacją wprowadzającą wszystkich w radosny nastrój świąteczny.
Na koniec głos zabrała pani dyrektor Krystyna Wawręta. Podziękowała aktorom za piękny, barwny występ oraz złożyła wszystkim zebranym życzenia świąteczne.

Małgorzata Stępska


Dzień Otwartych Drzwi

Dzień Otwartych Drzwi Dzień Otwartych Drzwi

Dnia 7 kwietnia odbył się w naszej szkole Dzień Otwartych Drzwi. W spotkaniu wzięły udział dzieci z Ożarowa, Ługowa i Czesławic wraz z rodzicami. Spotkanie rozpoczęło się od występu uczniów z oddziału przedszkolnego, którzy dla swoich młodszych kolegów przygotowali wiosenne wierszyki i piosenki śpiewane po polsku i angielsku. Kacper Głos wystąpił solo z piosenką śpiewaną w języku hispańskim. Następnie wystąpili członkowie grupy teatralnej młodszej Iskierki, z przedstawieniem o zbliżających się Świętach Wielkanocnych.
Kolejnym punktem spotkania było zwiedzanie szkoły. Dzieci obejżały sale lekcyjne oraz zgromadzone tam pomoce dydaktyczne i zabawki, bibliotekę, pokój nauczycielski i gabinet dyrektora.
Mali uczestnicy spotkania udali się pod opieką nuczycieli uczestniczyli w zabawach integracyjnych, a ich rodzice wzięli udział w spotkaniu z panią dyrektor Krystyną Wawrętą i nauczycielką oddziału przedszkolnego Justyną Wiater. Ze wszystkimi małymi uczestnikami spotkania spotkamy się już we wrześniu.

Małgorzata Stępska


Z wizytą w pasiece

Z wizytą w pasieceSzkolny seans filmowy

30 marca uczniowie oddziału przedszkolnego, klasy I i II odwiedzili pasiekę w miejscowości Smugi. Wycieczka ta była w ramach projektu „Miód” realizowanego w tym półroczu przez te klasy. Właściciel pasieki przeprowadził pogadankę na temat życia pszczół i ich znaczenia dla człowieka. Ciekawie opowiadał o swojej pracy, popierając swoje słowa prezentacją konkretnych przedmiotów związanych z tą działalnością. Kolejnym punktem programu wizyty było wejście do pasieki i zobaczenie z bliska uli i zapoznanie się ich budową. Uczniowie, którzy ubrani byli w strój pszczelarski, mogli zobaczyć jak pracują pszczoły. Gospodarz opowiedział o tym, w jaki sposób pszczoły produkują miód i które rośliny są szczególnie przydatne dla pszczół. Dowiedzieli się również, że oprócz miodu w pasiece pozyskuje się pyłek pszczeli, pierzgę, propolis i mleczko pszczele. Zapoznali się też z hodowlą matek pszczelich. Ostatnim punktem wizyty było obejrzenie pracowni pszczelarskiej, w której właściciel pozyskuje wyprodukowany przez pszczoły miód. Dzieci miały możliwość sprawdzenia w praktyce, jak działają urządzenia do tego potrzebne. Bardzo miłym gestem ze strony gospodarza było poczęstowanie dzieci miodem. Dziękujemy za okazaną gościnność, wspaniałe zajęcia, pyszny miodek i poświęcony nam czas.

Małgorzata Stępska


Szkolny seans filmowy

Szkolny seans filmowySzkolny seans filmowy

24 marca uczniowie klasy II mieli okazję uczestniczyć w szkolnym seansie filmowym z popcornem i coca-colą. Uczniowie obejrzeli film pt. Pan Peabody i Sherman. Seans ten był nagrodą za zwycięstwo w międzyklasowym konkursie nakrętkowym zorganizowanym przez Samorząd Uczniowski. Zwycięskiej klasie gratulujemy!

Małgorzata Stępska


Wizyta strażaków

Wizyta strażaków Wizyta strażaków

22 marca naszą szkołę odwiedziła grupa strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Moszenkach. Zadaniem strażaków było uświadomienie dzieciom zagrożenia jakie niesie za sobą nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa przeciwpożarowego oraz zabawa z ogniem. Strażacy zademonstrowali również pokaz ratownictwa medycznego.
Spotkanie rozpoczęło się od trzech najważniejszych numerów alarmowych, które uczniowie doskonale znali. Została omówiona zasada i sposób użycia gaśnicy przeciwpożarowej. Funkcjonariusze pożarnictwa , zaprezentowali uczniom krok po kroku jak należy udzielić pierwszej pomocy osobie nieprzytomnej. Uczniowie zostali zapoznani z podstawowym sprzętem jaki strażacy posiadają w torbie, niezbędnym do udzielenia pierwszej pomocy.
Wizyta strażaków wywarła na uczniach pozytywne wrażenie. Wiedza teoretyczna i praktyczna przekazana uczniom z pewnością przyda się w życiu codziennym, gdyż dzięki temu można uratować ludzkie życie. Bardzo dziękujemy strażakom za poświęcony naszej szkole czas i udzielenie cennych informacji.

Małgorzata Stępska


Pierwszy dzień wiosny

Pierwszy dzień wiosnyPierwszy dzień wiosny

Choć pogoda była mało wiosenna 21 marca witaliśmy wiosnę! Już od kilku lat dzień ten w naszej szkole jest Dniem Odkrywania Talentów. Jako pierwsi zaprezentowali się nasi recytatorzy, w dwóch kategoriach wiekowych. Uczniowie wszystkich klas, począwszy od zerówki, bardzo chętnie prezentowali swoje umiejętności recytatorskie. Przedstawiono wiersze o bardzo różnej tematyce, były one wesołe i smutne, bardzo znane i takie, których większość widowni nigdy wcześniej nie słyszała. Wszysy recytatorzy nagradzani byli gromkimi brawami. Nagrody i wyróżnienia wręczali pani dyrektor Krystyna Wawręta i pan dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Jastkowie Kamil Ziółkowski. Następnie uczniowie mieli możliwość zaprezentowania innych swoich talentów. Natalia Kosior, Natalia Łuczywek i Maciej Sałęga wystawili swoje prace plastyczne. Krystian Kucaba przedstawił prezentację multimedialną o tematyce przyrodniczej, a Michał Kozak zaprezentował bogatą kolekcję plakatów z najlepszymi piłkarzami świata.

Małgorzata Stępska


Dzień Seniora 2017

Dzień Seniora 2017Dzień Seniora 2017

Mimo, iż tegoroczna zima była wyjątkowo mroźna i śnieżna, to w styczniu są takie dwa dni w roku kiedy każdemu z nas robi się cieplej na sercu, bo przecież jest to święto naszych kochanych babć i dziadków. W naszej szkole Dzień Seniora na stałe wpisał się już w kalendarz imprez szkolnych. Święto Babci i Dziadka to niezwykły i bardzo ważny dzień, nie tylko dla wnuków, ale przede wszystkim dla babć i dziadków. W tym roku ta wyjątkowa uroczystość odbyła się 7.02.2017 r. Na początku pani dyrektor Krystyna Wawręta powitała przybyłych gości ciepłymi słowami i złożyła na ręce wszystkich gości życzenia. Następnie rozpoczęła się część artystyczna, którą przygotowały dzieci z oddziału przedszkolnego wspólnie z klasą pierwszą. Nad całością przedstawienia czuwała pani Justynka i Edytka, zaś oprawę muzyczną przygotował pan Adam. Po występie przedszkolaków i klasy I, na gości czekała jeszcze jedna niespodzianka. Pod czujnym okiem pani Anetki, dzieci z kółka teatralnego młodsza grupa Iskierki, zaprezentowały się w przedstawieniu, pt. "Bajkowy ambaras". Mali artyści z dumą odgrywali swoje role, a w oczach niejednego gościa zakręciła się łezka ze wzruszenia. Wszyscy z dumą patrzyli na swoje kochane wnuczęta, które włożyły wiele wysiłku w to, aby jak najlepiej wyrazić swoją miłość oraz podziękować Dziadkom za cierpliwość i poświęcony czas.
Po części artystycznej przyszedł czas na gorące uściski i życzenia. Wnuczęta obdarowały swoje babcie i dziadków, własnoręcznie wykonanymi prezentami. W dalszej części uroczystości nasi niecodzienni gości zostali zaproszeni na słodki poczęstunek, przygotowany przez mamusie. Uroczystość przebiegła w bardzo miłej i życzliwej atmosferze, a o wadze tej uroczystości świadczyć mogła frekwencja ze strony naszych gości - sala wypełniona po brzegi!

Justyna Wiater


Szkolna choinka

W tradycji naszej szkoły na stałe wpisała się szkolna zabawa choinkowa organizowana w karnawale. Jest to dzień, w którym oprócz tańców, szaleństw na parkiecie i wesołych zabaw, uczniowie mogą zaprezentować swoje talenty na scenie. Co roku ta uroczystość gromadzi w murach naszej szkoły wielu rodziców, mieszkańców, przyjaciół szkoły. 23 lutego widownia pękała w szwach, a widzowie z wielką uwagą obejrzeli występy przygotowane specjalnie na tę okazję. Jako pierwsi na scenie pojawiły się przedszkolaki, które zaprezentowały Poleczkę. Następnie na scenie pojawili się aktorzy z młodszej grupy teatralnej Iskierki, którzy wystąpili w uroczej inscenizacji pt. „Bajkowy ambaras”. Po nich przyszedł czas na starsze Iskierki, które przygotowały wesołe przedstawienie pt. „Czerwony kapturek”. Na końcu dwoje uczniów z klasy piątej: Natalia Filipczuk i Krystian Kucaba- zaprezentowali się na scenie w skeczu wyreżyserowanym przez panią Joannę Filipczuk. Piotr Perdun i Kacper Łuka wyrecytowali utwory, którymi zapewnili sobie czołowe miejsca w konkursach recytatorskich. Nie zabrakło również atrakcji przygotowanych przez Samorząd Uczniowski. Jego przedstawiciele wręczali wszystkim występującym uczniom pierniki w kształcie O!Żarka- logo SU.
Następnie przyszedł czas na zabawę, a prowadził ją animator zaangażowany na tę okazję przez Radę Rodziców. W przerwach między szaleństwami tanecznymi odbyły się wybory najoryginalniejszego kostiumu przygotowanego na bal oraz wybory Miss Szkoły. Decyzją uczestników zabawy w pierwszej konkurencji zwyciężyli Julia Paprota oraz Bartosz Iwaniak. Miss Szkoły wybrana została Antosia Sałęga z oddziału przedszkolnego. To był wieczór pełen emocji i niesamowitych wrażeń.

Edyta Szczerbicka


Randka z książką

Randka z książką Randka z książką

więcej zdjęć »


Jak ryba w wodzie

Jak ryba w wodzieJak ryba w wodzie

To już drugi rok kiedy uczniowie Szkoły Podstawowej w Ożarowie mają możliwość uczestniczyć w zajęciach nauki pływania, które odbywają się na pływalni Centrum Kultury Fizycznej i Sportu w Bełżycach. Cieszą się one niesłabnącym powodzeniem wśród uczniów naszej szkoły. Obecnie grupa liczy 30 osób. Wyjazdy odbywają się w czwartki o godz. 14:30. Uczestnicy podzieleni na dwie grupy pod okiem instruktorów doskonalą umiejętności pływackie. Zajęcia na pływalni pozwalają pokonywać własne lęki, rozwijają cechy motoryczne, korygują wady postawy, doskonale dyscyplinują i uczą odpowiedzialności nie tylko za siebie, ale również za innych. Dla niektórych to świetna lekcja samodzielności, bo trzeba się przecież wysuszyć, ubrać i niczego nie zapomnieć. Za opiekę nad dziećmi podczas wyjazdów odpowiedzialna jest pani Agnieszka Obara - nauczyciel wychowania fizycznego wraz z rodzicami uczniów.

Agnieszka Obara


Sukces recytatorski Piotra Perduna

Piotr PerdunPiotr Perdun

Uczeń naszej szkoły Piotr Perdun, obecnie szóstoklasista, po raz kolejny udowodnił, że należy do grona najlepszych recytatorów województwa lubelskiego. W tym roku szkolnym wziął udział w kwalifikacjach do etapu międzypowiatowego XX Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego pod hasłem ,,Quo vadis - dokąd idziesz, jaką drogą, w jakim celu". Piotrek otrzymał w nim Nominację do etapu wojewódzkiego. W jego wykonaniu jury usłyszało wzruszający fragment prozy ,,Kolorowy szalik". W etapie wojewódzkim nasz kolega znalazł się w gronie najlepszych recytatorów tego konkursu i otrzymał tytuł Laureata. Piotrek, wraz z dziesiątką innych uczestników, został przez jury dodatkowo wytypowany do zaprezentowania swojego utworu na grudniowym Koncercie Laureatów, gdzie otrzymał główną nagrodę. Bardzo serdecznie mu gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


www.classdojo.com

dowiedz się więcej, zobacz film »

Najtrudniejszym zadaniem nauczyciela jest ocenianie uczniów. Wymaga refleksyjnego podejścia, ogromnego wyczucia, czytelnych kryteriów. W pracy wychowawczej musimy szukać wciąż nowych rozwiązań, stymulatorów, aby najbardziej niechętnych, nakłonić do współpracy, a ambitnym umożliwić rozwój. Moim odkryciem jest „awatarowa klasa” – Class dojo. Zaczęłam pracę na tej platformie w zeszłym roku, kiedy dzieci były w pierwszej klasie. Moi uczniowie polubili taką formę oceniania zachowania, wymyślili kryteria ocen, wybrali swoje awatary, które od czasu do czasu mogą zmienić.
Jest to proste, darmowe narzędzie. Po założeniu konta nauczyciela dodałam klasę, wpisałam imiona uczniów, wybraliśmy awatary, dokonaliśmy analizy ocen z zachowania pozytywnych i negatywnych, uzgodniliśmy zmiany w ocenach i wybraliśmy dla nich ikony. Co ważne, edycja umożliwia zapis w języku polskim. W miarę pojawiania się nowych problemów możemy dodawać swoje oceny.
Do wykorzystania mamy zegar, którego zastosowanie sprawdza się podczas pisania krótkich sprawdzianów, pracy na czas, mamy możliwość wysyłania raportów tygodniowych rodzicom, tworzenia zestawień dla całej klasy i poszczególnych uczniów w wybranym zakresie czasowym, drukowania raportów.
Starsi uczniowie po otrzymaniu kodu od nauczyciela mogą podglądać swoje oceny. Gdy przekażemy kod rodzicom – nie będziemy musieli wysyłać raportu, rodzic sam codziennie będzie mógł zobaczyć oceny swojego dziecka. Class dojo działa tak jak dziennik elektroniczny, ale ma sporo elementów gamifikacji, zabawne awatary, przyjazną intuicyjną obsługę. Działa na moich uczniów mobilizująco, zachowanie uległo znacznej poprawie, uczniowie nauczyli się samokontroli, przy tym się bawią. W mojej awatarowej klasie mamy więcej opcji przyznania ocen pozytywnych. Nagroda zawsze lepiej działa. Na biurku mam laptop lub telefon z otwartą awatarową klasą, podczas pracy przyznaję punkty uczniom, mogę indywidualnie, mogę grupowo. Dźwięk dla oceny pozytywnej jest przyjemny dla ucha, inaczej brzmi przyznana ocena negatywna. Zawsze dodatkowo komentuję przyznaną ocenę. Pod koniec dnia uczniowie oglądają wyniki naszej awatarowej klasy. Uczniowie wdrażają się do krytycznego spojrzenia na swoją postawę oraz uczą się rozwiązywać problemy. Uczą się roli mediatora oraz zajmowania stanowiska w konfliktach. Codziennie dziecko przychodzi do szkoły z przeświadczeniem, że opuści ją z określoną liczbą punktów. Zdaje sobie sprawę, że jeśli będzie solidnie wypełniać wszystkie obowiązki, to podczas podsumowania dnia będzie mogło powiedzieć, że zasłużyło na wszystkie punkty. Wzrasta samoocena uczniów.

Wychowawca klasy II – Aneta Chabros


Z PZU po lekcjach. Rok z wolontariatem.

Z PZU po lekcjach Z PZU po lekcjach

Od września 2016 roku w Szkole Podstawowej w Ożarowie prowadzone są zajęcia "Z PZU po lekcjach. Rok z wolontariatem" finansowane przez Fundację PZU i realizowane przez Fundację Centrum Inicjatyw. Zajęcia prowadzone są w dwóch grupach: młodszej (klasy I-III) i starszej (klasy IV-V). Zajęcia odbywają się w każde czwartki w godzinach 12.40-14.20.
W ramach „Z PZU po lekcjach. Rok z wolontariatem” dotychczas prowadzone były:
- zajęcia dziennikarskie, na których uczniowie nauczyli się obsługi profesjonalnego sprzętu dziennikarskiego (kamery, aparaty fotograficzne, dyktafony, mikrofony); poznali zasady jak zachowywać się przed kamerą; odgrywali określone scenki dziennikarskie; nauczyli się czym jest reportaż, sonda, dokument; zobaczyli jak wygląda praca dziennikarza radiowego, telewizyjnego i prasowego; mieli możliwość zapoznać się z programem do montowania filmów i samodzielnie montować materiały dziennikarskie;
- zajęcia plastyczne, na których uczniowie sami tworzyli własne rekwizyty i stroje do filmów; tworzyli własnoręczne kartki świąteczne, zawieszki na choinkę, ozdobne okładki na płyty oraz inne ozdoby;
- zajęcia o wolontariacie, na których uczniowie uczestniczyli w spotkaniu z koordynatorką Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości, dowiedzieli się czym jest wolontariat i sami wybrali organizacje, którym przekazali datki zebrane na Kiermaszu Świątecznym;
- zajęcia filmowe, na których uczniowie sami wymyślili, nagrali i zmontowali filmy o pomaganiu.
W ramach projektu, dnia 21 grudnia 2016 roku odbył się Charytatywny Kiermasz Świąteczny na którym uczniowie wystawili do sprzedaży stworzone na zajęciach plastycznych przedmioty i płyty z własnymi filmami. Wszystkie zebrane podczas Kiermaszu datki zostały przekazane na rzecz Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt i Domu Dziecka w Przybysławicach. Projekt „Z PZU po lekcjach. Rok z wolontariatem” trwa do czerwca 2017 roku. Na najbliższe miesiące przewidziane są zajęcia teatralne i plastyczne, jak również Kiermasz Wielkanocny i przedstawienia zamykające projekt w czerwcu.


Jak wypadliśmy w I półroczu?

8 lutego pani Dyrektor podczas apelu podsumowała I półrocze nauki w obecnym roku szkolnym. Najlepsi uczniowie to:
Michał Kuna kl. I;
Julia Paprota kl. II;
Nikola Bielecka kl. II;
Filip Dudek kl. III;
Piotr Nakonieczny kl. III;
Mateusz Sim kl. III;
Julia Nakonieczna kl. IV - 5,18;
Kacper Łuka kl. IV – 5,18;
Maja Chabros kl. IV – 5,00;
Natalia Filipczuk kl. V - 5,27;
Krystian Kucaba kl. V - 4,91;
Jakub Franczak kl. V - 4,82;
Piotr Perdun kl. VI - 5,63;
Natalia Kosior kl. VI - 4,91.
Nagrody za 100% frekwencję otrzymali:
Maciej Stypuła, Kamil Bojanowski, Jakub Piotrowski, Nikolas Wójcik, Jakub Krupa, Mateusz Sim, Paweł Wójcik, Maja Chabros, Agata Iwaniak, Kacper Łuka, Bartłomiej Więsyk, Magdalena Woźniak, Szymon Bojanowski, Krystian Kucaba, Jakub Franczak, Natalia Łuczywek. Największym osiągnieciem w konkursach było zdobycie przez Piotra Perduna tytułu Laureata etapu wojewódzkiego XX Jesiennego Konkursu Recytatorskiego. Pani Dyrektor pogratulowała również innym uczniom sukcesów w konkursach pozaszkolnych i szkolnych. Za bardzo aktywne czytelnictwo nagrody otrzymali:
Adam Gomuła, Krzysztof Klarecki, Błażej Kozak, Szymon Dadej i Filip Dudek.
Pani Dyrektor w sposób szczególny podziękowała Samorządowi Uczniowskiemu i p. Annie Perdun, która sprawuje opiekę nad jego działalnością, za wzorową aktywność, organizowanie wielu akcji, konkursów, wystaw, podejmowanie wielu inicjatyw wzbogacających szkolne życie.
Następnie pani Dyrektor zapoznała uczniów z planami na II półrocze. Poinformowała m.in. o nowej ofercie zajęć pozalekcyjnych, o nowych projektach, akcjach, a także o przygotowaniach szkoły do wprowadzenia reformy oświaty.


Kurs komputerowy dla mieszkańców

kurs komputerowy

Z inicjatywy rodziców z Czesławic i pani Dyrektor został zorganizowany w naszej szkole kurs komputerowy dla mieszkańców. Odbywa się on w ramach projektu „Altair 2016. Projekt wsparcia nauki nowoczesnych technologii” i jest realizowany przez Fundację Eudajmonia. Organizacja takiego szkolenia w naszym środowisku okazała się bardzo potrzebna i spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem. Zajęcia odbywają się w trzech grupach, dwa razy w tygodniu dla każdej grupy. Egzamin już w marcu.

Krystyna Wawręta


Niezapomniane ferie
w Szkole Podstawowej w Ożarowie

Wyjazd na basenWyjazd na basen

Gminna Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych po złożeniu przez nas wniosku przyznała dofinansowanie na realizację działań profilaktycznych podczas zimowego wypoczynku uczniów naszej szkoły.
W trakcie organizowanych zajęć dzieci miały okazję uczestniczyć w wyjeździe na kompleks basenów Aqua Lublin. Zainteresowanie wyjazdem było bardzo duże. Uczniowie pod opieką nauczycieli mogli korzystać ze wszystkich atrakcji, jakie zapewnia najnowsza pływalnia w Lublinie. Największym zainteresowaniem cieszyły się zjeżdżalnie te małe i te bardzo duże. Dzieci podczas trzygodzinnego pobytu w wodzie miały również okazję, aby doskonalić swoje umiejętności pływackie, w których pomagał im obecny razem z nimi nauczyciel wychowania fizycznego. Wyjazd był strzałem w dziesiątkę, bowiem wszystkie dzieci wróciły do domów z wielkimi uśmiechami na twarzy i nadzieją, że takie wyjazdy zostaną jeszcze zorganizowane w przyszłości.
Drugi dzień „Ferii w szkole” odbył się pod nazwą „Zostań mistrzem gry”. Uczniowie wzięli udział w grze planszowej pełniąc rolę pionków. Celem gry było jak najszybsze dotarcie do mety, a po drodze można było zdobywać punkty, wykazując się szeroką wiedzą o świecie. Po emocjonującej walce o zwycięstwo, dzieci udały się do sali, gdzie czekały na nie różnorodne gry stolikowe. Uczniowie mogli posmakować rywalizacji o tytuł Mistrza Gry. Odważniejsi ochotnicy uczestniczyli w ogólnorozwojowym treningu fitness. Przyznały później, że dzięki niemu poczuły wszystkie mięśnie w swoim ciele. Na zakończenie spotkania nastąpiło rozdanie nagród nie tylko zwycięzcom, ale również wszystkim uczestnikom rywalizacji. Nikt nie wyszedł bez drobnego upominku i uśmiechu od ucha do ucha.
Kolejna przygoda, którą miały okazje przeżyć dzieci podczas ferii, wiązała się z wizytą w szkole firmy „Genimus” i naukowymi czarami. Uczniowie w roli prawdziwych naukowców tworzyli manufakturę soli kąpielowych. Pani Iwona i pan Robert uczyli, jak z najprostszych składników przygotować pachnące sole do kąpieli. Na koniec każdy zabrał ze sobą pięknie opakowaną pamiątkę. Tego dnia również dzieci miały okazję wyruszyć w podróż z prorokiem Jonaszem po starożytnej Niniwie. Razem z nim przeżywały rozterki i dramat wyrzucenia za burtę okrętu. Uczniowie, którzy wybrali zajęcia muzyczne, wspólnie z panem Adamem grali, śpiewali i bawili się przy ulubionej muzyce.
Trzy dni ferii w szkole okazał się niezapomnianym czasem, pełnym zabawy, dobrego humoru i fantastycznych przeżyć.

Agnieszka Obara
Edyta Szczerbicka
Anna Sierzputowska


Konkursy zorganizowane przez Samorząd Uczniowski

Rozstrzygnęliśmy konkursy zorganizowane w październiku. Był to konkurs plastyczny "Pejzaż jesienny", konkurs na imię logo SAMORZĄDU oraz konkurs wiedzy "Polscy sportowcy w RIO". Poniżej prezentujemy listę zwycięzców:
- konkurs plastyczny "Pejzaż jesienny" - I miejsce Oskar Zawisza, wyróżniliśmy również Agatkę Paszczyk, Julię Sochę, Tymka Dadeja.
- konkurs na imię logo SAMORZĄDU - zwycięzca Nikodem Pasternak
- konkurs wiedzy "Polscy sportowcy w RIO" - I miejsce Adam Gomuła
Przypominamy, że w konkursie na imię logo Samorządu Uczniowskiego zwyciężyła propozycja O!Żarek Nikodema Pasternaka.

Anna Perdun


Nowa klatka schodowa

Nowa klatka schodowaNowa klatka schodowa

Od jesieni trwały prace remontowe klatki schodowej byłego Domu Nauczyciela. Zdemontowano stare drewniane schody, poszerzono stopnice tak, by spełniały wymogi bezpieczeństwa, wymieniono okno, dwoje drzwi na klatce schodowej, drzwi balkonowe, zamontowano balustrady. Wszystko wygląda pięknie, a przede wszystkim jest bezpieczne dla uczniów.

Krystyna Wawręta


Na 1050 Urodziny Polski ...

W ramach podsumowania Roku Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski klasa V i VI realizowała projekt edukacyjny "Na 1050 Urodziny Polski ..." Uczniowie przygotowywali zadania zgodnie ze swoimi zainteresowaniami. Dwie grupy teatralne inscenizowały zaręczyny Mieszka i Dobrawy oraz przygotowywały scenkę, w której Mieszko wraz ze swoimi doradcami rozważają decyzję przyjęcia chrztu. Inny zespół tworzył gry dydaktyczne, kolejny przygotowywał kalendarium najważniejszych wydarzeń 1050-lecia istnienia naszej Ojczyzny. Były też wystawy i prezentacje multimedialne dotyczące początków Państwa Polskiego. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem zbierali i opracowywali materiały, przygotowywali stroje, rekwizyty, muzykę odpowiadającą realiom średniowiecznych czasów. Praca nad projektem i prezentacja wyników była doskonałą lekcją historii, pozwalającą uczniom lepiej zrozumieć proces powstawania naszego Państwa, a prezentem Szkoły Podstawowej w Ożarowie na 1050 Urodziny Polski były szóstki i piątki naszych uczniów za znajomość tamtych czasów.

Krystyna Wawręta


Wielki konkurs historyczny
"W Polsce pierwszych Piastów"

Konkurs historycznyKonkurs historyczny

Konkurs historycznyKonkurs historyczny

Wielki konkurs historyczny był kolejnym wydarzeniem podsumowującym Rok Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski. Odbył się 15 grudnia, a do rywalizacji przystąpiła klasa V i VI. W konkursie brali udział wszyscy uczniowie, dlatego każda klasa czuwała nad dobrym przygotowaniem zespołu, a także opracowywała swoją strategię obsadzania zawodników w poszczególnych konkurencjach tak, by zdobyć jak największą liczbę punktów. W konkursie bardzo przydały się wiadomości zdobyte podczas realizacji projektu "Na 1050 Urodziny Polski...". Jedną z konkurencji były też gry dydaktyczne przygotowane w czasie projektu przez piątoklasistów. Uczniowie rywalizowali również w konkursie wiedzy, rozwiązywali wielką krzyżówkę z hasłem, rozpoznawali realia epoki na podstawie źródeł ikonograficznych. Rywalizacja była bardzo zacięta, wszyscy wykazali się znakomitą wiedzą o Polsce pierwszych Piastów, a o zwycięstwie klasy piątej przesądziło szczęście, które też w tym konkursie miało znaczenie.

Krystyna Wawręta


VII Gminny Konkurs Ortograficzny Mistrz Ortografii

10 grudnia już po raz siódmy odbył się Gminny Konkurs Ortograficzny rokrocznie organizowany przez naszą szkołę. Przedstawiciele wszystkich szkół podstawowych Gminy Jastków walczyli o miano Mistrza Ortografii rozwiązując przeróżne ciekawe zadania sprawdzające znajomość zasad ortograficznych oraz ich zastosowanie w praktyce. Zadania polegały na rozwiązywaniu krzyżówek, zagadek, uzupełnieniu tablic zakazu, a także na rozwiązaniu krótkiego testu wyboru, luk w wyrazach. Emocje sięgały zenitu, ale po zaciętej rywalizacji zwyciężyli przedstawiciele Szkoły Podstawowej w Płouszowicach. Nasza reprezentacja, którą tworzyły Natalia Filipczuk z kl. 5 i Natalia Łuczywek z kl. 6, zajęła bardzo dobre drugie miejsce. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody książkowe oraz dyplomy, a zwycięzcy zostali dodatkowo uhonorowani szklanym trofeum z tytułem Mistrza Ortografii. Gdy emocje opadły, przyszedł czas na wspólny poczęstunek przygotowany przez rodziców. Uczniowie mogli poznać się bliżej, podzielić się wrażeniami. Taka forma konkursu, oparta na zabawie, jest świetnym sposobem na rozwijanie umiejętności ortograficznych i działa motywująco na dzieci. Z niecierpliwością czekamy na kolejną- VIII edycję konkursu!

Edyta Szczerbicka


Wizyta Mikołaja

Wizyta Mikołaja Wizyta Mikołaja

W tym roku uczniów naszej szkoły Mikołaj odwiedził aż dwa razy. 6 grudnia uczniowie oddziału przedszkolnego przywitali go specjalnie przygotowanym występem artystycznym, a zadowolony Mikołaj wręczył wszystkim maluchom prezenty. Mikołajowi dzielnie pomagały Elfy z VI klasy. Uczniowie klas I - III również obdarowani zostali wspaniałymi prezentami, które otrzymywali po zaśpiewaniu piosenki lub powiedzeniu wierszyka. Mikołaj poinformował zebranych w sali gimnastycznej, że w tym roku wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły, byli grzeczni otrzymają prezenty. Wychodząc Mikołaj poprosił uczniów, aby nie rozrabiali za bardzo i obiecał przyjść za rok.
7 grudnia Mikołaj przybył ponownie z przedstawieniem kukiełkowym „Czerwony Kapturek”. Uczniowie klas 0 – III z zainteresowaniem obejrzeli przedstawienie, a następnie mogli zrobić sonie zdjęcie z Mikołajem.

Małgorzata Stępska


Zabawa Andrzejkowa

Z okazji Andrzejek Samorząd Uczniowski zorganizował dla uczniów naszej szkoły dyskotekę andrzejkową. Dobrą muzykę jak zwykle zagwarantował Kacper Pardyka, uczniowie należący do Samorządu natomiast przygotowali i poprowadzili wróżby andrzejkowe. Oczywiście dużym powodzeniem cieszył się mini sklepik. Samorząd bardzo dziękuje rodzicom, dzięki którym mógł zasilić swój budżet sprzedając dostarczone przez nich ciasta.

Anna Perdun


Noc Detektywów,
czyli o wielkim czytaniu i nocy pełnej przygód

Noc Detektywów Noc Detektywów

więcej zdjęć »

podłuchaj opinii uczniów »

Noc z 25 na 26 listopada 2016 r. na pewno zapadnie 17 najodważniejszym uczniom naszej szkoły na długo w pamięci. Wtedy to właśnie odbyła się długo oczekiwana impreza czytelnicza "Noc Detektywów". Przygotowania i kwalifikacje trwały od początku roku szkolnego. Uczniowie mieli przeczytać jak najwięcej książek z serii "Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai", przygotowywali reklamę, zachęcającą do lektury kolejnych "Tajemnic", rozwiązywali wielką krzyżówkę, wykonywali inne dodatkowe zadania według własnego pomysłu (np. Krzysztof Klarecki opracował gry komputerowe o przygodach Lassego i Mai).
Rywalizacja była bardzo zażarta. Takiego czytania biblioteka szkolna jeszcze nie widziała! Już przed lekcjami ustawiała się kolejka, by zarezerwować sobie kolejną "Tajemnicę", a ci, którzy trzymali książkę dłużej niż jeden dzień, byli natychmiast dyscyplinowani przez kolegów. Czytano na przerwach, w świetlicy, w czasie jazdy autobusem. A w domu rodzice nie poznawali własnych dzieci. "To niesamowite, mój syn po raz pierwszy czytał książki z własnej woli, nigdy mu się to nie zdarzało" - mówiła jedna z mam. O zakwalifikowaniu do imprezy zadecydowały zebrane punkty. W końcu nadszedł ten długo oczekiwany wieczór. Wszystko zaczęło się o 17.30. Po spisaniu kontraktu i zabawach integracyjnych szkolni detektywi wzięli udział w spotkaniu z p. Dariuszem Dąbrowskim i p. Justyną Pędzisz - pracownikami Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. Spotkanie przybliżało pracę Policji nad wykrywaniem przestępstw, było bardzo ciekawe, a większość uczniów zdecydowała, że w przyszłości chce wykonywać właśnie taki zawód.
Po pysznej pizzy nadszedł czas na prawdziwie detektywistyczne zadania. Młodzi miłośnicy przygód wyruszyli na poszukiwanie skrzyni ze złotem, a gdy okazało się, że po znalezieniu 17 cennych sztabek postanowili podzielić je między siebie, wszyscy trafili do więzienia. Zostali skazani na … myślenie. Aby wyjść z celi, należało użyć siły swojego mózgu. Rozwiązywanie zagadek i łamigłówek było bardzo emocjonujące i wkrótce poprawne odpowiedzi przywróciły wolność skazanym.
"W mroku nocy tropem śladów" – tak brzmiało kolejne zadanie. W całej szkole zgasły światła, uczniowie podzieleni na grupy, wyposażeni w latarki, wyruszyli tropem śladów pozostawionych w różnych częściach szkoły (w tym również na strychu). Wszyscy wykazali się niebywałą odwagą i zdolnościami prawdziwych detektywów. Najbardziej intrygującym punktem zapowiadanym w programie Nocy Detektywów była sekcja zwłok. Po wysłuchaniu historii Eleonory detektywi mieli znaleźć w jej brzuchu diamenty, perły i inne szlachetne kamienie. Chociaż historia budziła dreszczyk emocji, wszyscy jako pierwsi chcieli wejść do tajemniczej sali sekcji zwłok. Ileż było zabawy, gdy Eleonora okazała się sympatycznym sklepowym manekinem, a jej brzuch miską wypełnioną makaronem, w którym były ukryte "kosztowności".
Mimo że zegar dawno już wybił północ, nikt nie myślał o spaniu, wszyscy czekali na wielki turniej o tytuł Najlepszego Szkolnego Detektywa. Każdy z uczestników wykazał się dużą wiedzą i umiejętnościami, a tytuł przypadł Adamowi Gomule, II miejsce zdobył Szymek Dadej, III - Agata Iwaniak i Krzysztof Klarecki, wyróżnienia otrzymali Maja Chabros i Kacper Chyła. Przed zaśnięciem dla chętnych był jeszcze film "Czerwone Krzesło". Rolę sypialni spełniała sala gimnastyczna. Czas na spanie był wyjątkowo krótki, bo już o godzinie 7.00 ekipa remontująca klatkę schodową przystąpiła do demontażu drzwi obok sali.
Po porządkach i śniadaniu dzielnych detektywów odebrali rodzice. "To była najwspanialsza przygoda w moim życiu|", "Warto było się starać, by być tej nocy w szkole", "Tych emocji nie zapomnę do końca życia", "Kiedy następna taka Noc?", "Jakie książki trzeba będzie przeczytać?" - to tylko niektóre stwierdzenia świadczące o tym, że impreza była naprawdę udana.

Krystyna Wawręta


Uroczyste ślubowanie klasy I

ślubowanie klasy I ślubowanie klasy I

ślubowanie klasy I ślubowanie klasy I

25 listopada 2016 roku w naszej szkole odbyła się niezwykła uroczystość. Nasi pierwszoklasiści złożyli ślubowanie i stali się prawdziwymi uczniami Szkoły Podstawowej im. Anny i Andrzeja Nowaków w Ożarowie. Przygotowania do uroczystości trwały od początku roku szkolnego. Pani wychowawczyni zapoznawała i wdrażała swoich uczniów do pełnienia różnych obowiązków wynikających z faktu rozpoczęcie nauki w szkole. Uczniowie pod jej okiem uczyli się dzielnie tekstów, wierszy, piosenek, wytrwale ćwiczyli podczas prób.
Klasa pierwsza przygotowała na dzień ślubowania część artystyczną, aby zaprezentować swoje umiejętności i zdolności przed licznie zgromadzoną publicznością. Pierwszoklasiści musieli się również zmierzyć z szeregiem prób, jakie przygotowali dla nich starsi uczniowie z Samorządu Uczniowskiego. Z wszystkimi zadaniami poradzili sobie bardzo dobrze, czego dowodem były gorące brawa ze strony publiczności.
W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym pierwszacy ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania pani dyrektor dokonała symbolicznego pasowania na ucznia. Uczniowie klasy I zostali przyjęci do braci uczniowskiej. Ukoronowaniem aktu pasowania było wręczenie pamiątkowych dyplomów.
Również rodzice złożyli w obecności swoich pociech i całej społeczności szkolnej ślubowanie, że będą wspierać swoje dzieci w tej trudnej szkolnej wędrówce. Po tak doniosłym momencie już prawowici pierwszacy podziękowali swoim rodzicom miłym słowem i wręczyli pamiątkowe listy. Niejednej mamie łezka się zakręciła ze wzruszenia. Potem były już same przyjemności. Uśmiechnięci Pierwszoklasiści przyjęli życzenia i prezenty ufundowane przez rodziców oraz koleżanki i kolegów z klasy II. Stres związany ze ślubowaniem wynagrodziły im również atrakcje, które przygotowali z tej okazji starsi uczniowie: dla nich wystąpił teatrzyk „Iskierki”z humorystycznym przedstawieniem. Uwieńczeniem uroczystości był oczywiście słodki poczęstunek.Ten dzień na długo zostanie pierwszakom w pamięci.

Edyta Paprota


Organizacja otrzęsin pierwszaków

Samorząd Uczniowski włączył się w uroczystość Ślubowania Pierwszoklasistów na uczniów naszej szkoły. Przygotował dla młodszych kolegów i koleżanek zadania, które sprawdzały ich odwagę, męstwo, zręczność, sprawność, mądrość i poczucie humoru. Pierwszaki spisały się na medal i zostali włączeni przez przedstawicieli Samorządu do grona społeczności szkolnej. Na zakończenie mieli dla maluchów miłe niespodzianki. Dzieci otrzymały od nich medale pasowania na uczniów oraz niezbędnik każdego pierwszaka, a mianowicie zestaw ołówków, gumek do ścierania oraz chusteczek do ocierania łez.

Anna Perdun


Szkolne rozgrywki

W listopadzie Samorząd Uczniowski przeprowadził szkolne rozgrywki w ,,Dwa ognie" dla uczniów klas I - III. Poprzez losowanie utworzone zostały cztery drużyny w mieszanych składach. Zwycięskie drużyny otrzymały medale i dyplomy.
Wśród uczniów klas IV - VI przeprowadzone zostały natomiast szkolne rozgrywki w tenisa stołowego. Do rozgrywek zgłosiło się wielu uczniów, jednak największe umiejętności w tej dyscyplinie zaprezentowali: Adrian Głuchowski (I miejsce), Maciej Sałęga (II miejsce) i Daniel Rusinek (III miejsce). Uczniowie otrzymali dyplomy i medale, natomiast pokonani podziękowania i nagrody pocieszenia.

Anna Perdun


Przyłapani na czytaniu

Od 7 listopada ruszyła szkolna akcja "Przyłapani na czytaniu". Detektywi książkowi - p. Dorota Dąbrowska i p. Krystyna Wawręta poszukują osób, które każdą wolną chwilę lubią spędzać z książką - najwierniejszym przyjacielem. Wszystkich "przyłapanych" czekają niespodzianki. Czytajcie więc na każdej przerwie, bo nie wiadomo, kiedy detektywi pojawią się na korytarzu ze specjalnym logo tej akcji.

Krystyna Wawręta


Wszystkich świętych

Porządkujemy grób patrona

1 listopada to czas zadumy i wspomnień skierowanych ku naszym najbliższym, których nie ma już między nami, a którzy nadal pozostają w naszej pamięci. Pamiętamy o patronach naszej szkoły Annie i Andrzeju Nowakach oraz tych, którzy walczyli w obronie naszej Ojczyzny i poświęcili za nią życie. Uporządkowaliśmy grób Andrzeja Nowaka. Na nagrobkach patronów szkoły, a także innych miejscach pamięci narodowej złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze.

Anna Perdun


Dzień Edukacji Narodowej

14 października wszyscy uczniowie są grzeczni i dobrze przygotowani do zajęć, a nauczyciele nadzwyczaj mili. Grupa starsza teatrzyku Iskierki z okazji Dnia Nauczyciela przygotowała występ, podczas którego uczniowie zaprezentowali pokaz mody nauczycielskiej, a także odsłonili jasne i ciemne strony szkolnego życia ( z przymrużeniem oka oczywiście ;)) Na widowni zasiedli wszyscy uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz gość specjalny- pani wójt Teresa Kot, która przybyła do naszej szkoły, aby wręczyć Nagrodę Wójta pani dyrektor Krystynie Wawrętej oraz pani Agnieszce Chmielewskiej.
Po występie młodych aktorów głos zabrała pani dyrektor, która przyznała Nagrody Dyrektora Szkoły czterem nauczycielkom- pani Dorocie Dąbrowskiej, pani Edycie Paprocie, pani Annie Perdun oraz pani Edycie Szczerbickiej. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż pani dyrektor w tym roku otrzymała aż dwa ważne wyróżnienia: oprócz nagrody Wójta Gminy Jastków otrzymała nagrodę Kuratora Oświaty. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Edyta Szczerbicka


Dzień nauczyciela

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej przedstawiciele Samorządu w imieniu wszystkich uczniów naszej szkoły złożyli nauczycielom i pracownikom szkoły życzenia w dniu ich święta. Na ręce pani dyrektor wręczyli przygotowaną z tej okazji laurkę z życzeniami. Następnie podarowali róże i własnoręcznie przygotowane pudełka ze słodką niespodzianką w środku.

Anna Perdun


Wyjazd klas IV-VI do Lublina

Wyjazd klas IV-VI do Lublina Wyjazd klas IV-VI do Lublina

11 października klasy starsze wybrały się na wycieczkę do Lublina, aby zwiedzić muzeum „Na Zamku” oraz gmach Narodowego Banku Polskiego Uczniowie poznali historię lubelskiego zamku, zwiedzili wystawy: geologiczną, sztuki sakralnej oraz sztuki ludowej. W NBP dowiedzieli się czyje wizerunki widnieją na banknotach polskich, siłacze mogli podnieść najprawdziwszą sztabkę złota, bardziej „łebscy” układali wirtualne puzzle. Zjedliśmy najbardziej strzeżone cukierki w Polsce oraz robiliśmy sobie selfie na tle plakatu przygotowanego przez NBP. Następnie pojechaliśmy do McDonald’sa na nie najzdrowszy, ale smaczny posiłek.

Edyta Szczerbicka


Nowości w szkolnej Bibliotece

Nowości w szkolnej Bibliotece Nowości w szkolnej Bibliotece

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa do biblioteki szkolnej zakupiono 317 książek za kwotę 5 tyś. złoty. Wybór pozycji został dokonany po rozpoznaniu zapotrzebowania uczniów, nauczycieli i rodziców. Zakupiono wiele nowości wydawniczych, serii cieszących się wśród dzieci największa popularnością, a także lektury szkolne. Książki zostały zaprezentowane podczas specjalnej akcji promocyjnej. Wystawa cieszyła się dużą popularnością, ale wkrótce znikła z niej połowa prezentowanych książek…, bo trafiła do rąk czytelników. Nowości przyciągają kolorami i pięknym wydaniem, aż chce się czytać. Biblioteka szkolna przeprowadziła też gruntowną selekcję księgozbioru. Na makulaturę trafiły książki stare, zniszczone i nieaktualne. Dzięki tym pracom księgozbiór biblioteki stał się bardziej atrakcyjny dla uczniów.
Zapraszamy więc do biblioteki!

Krystyna Wawręta


Dyskoteka z okazji Dnia Chłopaka

Na Dzień Chłopaka Samorząd Uczniowski zorganizował dyskotekę szkolną dla starszych i młodszych uczniów. Podczas imprezy uczniowie mogli liczyć na fachową obsługę imprezy dzięki pomocy absolwenta naszej szkoły, obecnie gimnazjalisty, Kacpra Pardyki, który zadbał o oprawę muzyczną dyskoteki. Na dyskotece gościliśmy byłych uczniów naszej szkoły, którzy dołączyli się do wspólnej zabawy. Samorząd pamiętał oczywiście o dobrym zaopatrzeniu sklepiku, dzięki czemu zgromadził pierwsze fundusze na swoim koncie.

Anna Perdun


Z wizytą w Pałacu Zamoyskich w Kozłówce

Wycieczka do Kozłówki Wycieczka do Kozłówki

29 września 2016 r. pojechaliśmy do zamku Zamojskich w Kozłówce. W wyjeździe uczestniczyli uczniowie klas V-VI. Zbiórka była pod szkołą o godzinie 8.00. Po sprawdzeniu obecności wyruszyliśmy autobusem do miejsca, w którym mieliśmy zwiedzać pałac. W czasie jazdy panowała wrzawa. Wszyscy rozmawialiśmy wesoło i jedliśmy przekąski, które wcześniej wzięliśmy z domu. Cała podróż wydała mi się bardzo fajna, chyba też dlatego zleciała bardzo szybko. Nawet nie wiem kiedy byliśmy na miejscu. Wyszliśmy z autobusu i w parach przekroczyliśmy bramę Kozłówki. Wszystkich zainteresował napis widniejący na samej górze bramy „To mniej boli‘’. Wówczas pomyślałem, że ten napis jest bez sensu. Jak później się okazało, wiązał się on z legendą o zranionym podczas bitwy protoplaście rodu Zamoyskich. Gdy spojrzałem na ogrody zaparło mi dech. Były piękne, trawa bardzo równo przycięta, a na środku ogrodu umieszczony zegar słoneczny. Oczywiście były porozstawiane ławki, na które wszyscy pobiegli. Musieliśmy trochę poczekać by wejść do pałacu, jednak ten czas też miło nam upłynął. Chodziliśmy po ogrodach, rozmawialiśmy, poczym znów siadaliśmy na ławkach, by zaraz znów zacząć się przechadzać. Z ciekawości poszliśmy na tyły ogrodu. Chcieliśmy zobaczyć piękne ogrody i fontannę, ale okazało się, że nie możemy tam iść. W końcu mogliśmy wejść do pięknego domu zamożnych ludzi. Wszyscy ustawiliśmy się na korytarzu. Czekaliśmy na panią przewodniczkę, która jak się okazało umiała mówić o historii tak, że każdy chciał jej słuchać. Na korytarzu zobaczyliśmy duże drzewo genealogiczne rodu Zamojskich. Pani poprowadziła nas przez schody, na których stąpali niegdyś tylko najważniejsi goście. Piękne były obrazy, które wisiały nad nimi. Przedstawiały rodzinę, która zamieszkiwała kiedyś ten pałac. Przewodniczka oprowadzała nas po różnych pomieszczeniach, które były dostojne i eleganckie, a zarazem śliczne i zachwycające. Byliśmy np. w gabinecie Konstantego. Stało tam biurko z wieloma elementami. Było dopracowane pod każdym szczegółem. Miało dużo skrytek, w których przechowywał rzeczy tajne i dla niego ważne. W jego gabinecie było także pianino nazywane żyrafą. Widzieliśmy także sypialnię Konstantego i jego żony. Wszędzie wisiały obrazy, łóżka były we wgłębieniach, a stoliki były perfekcyjnie wykonane. Bardzo spodobał mi się stolik żony hrabiego, delikatny francuski mebel. Lodówki, piece, parawany, długie fotele do czytania, okna i wszystko co się znajdowało w sypialniach było po prostu zachwycające, ozdobione pięknymi zawijasami. W sypialni żony zobaczyłem zegarek, w którym było zdjęcie Zofii Czartoryskiej, babci Konstantego. Nazywana ona była „piękną Zośką”. Pani przewodniczka mówiła, że dzięki niej ród tej oto rodziny jest tak liczny. Zofia miała dziesięcioro synów, a jej popiersie było przedstawiane na wielu obrazach w pałacu. Zwiedziliśmy także m.in. gabinet hrabiego Adama (następnego właściciela), pokój czerwony i biały, bibliotekę. Bardzo spodobała mi się biblioteka, która oprócz najróżniejszych książek miała także stół bilardowy i stolik do gier karcianych. Tam najróżniejsi goście razem z właścicielami mogli porozmawiać przy przyjacielskiej partyjce billarda. Szafy, na których stały książki mocno przykuwały uwagę. W jadalni był stół z głównym wyposażeniem. Salon czerwony miał bardzo dziwną sofę, która miała okrągły kształt, na jej środku stał wazon. Gdy schodziliśmy na dół zobaczyliśmy portret ostatniej posiadaczki Kozłówki z trójką dzieci. Następnie poszliśmy do pokoju myśliwskiego, w którym były różne pamiątki z polowań, strzelby, poroża czy zawieszona głowa dzika. Pod koniec zwiedzania pałacu niektórzy uczniowie kupowali pamiątki. Myślałem, że to koniec zwiedzania, a tu niespodzianka- panie nauczycielki powiedziały, że zwiedzimy jeszcze kaplicę, ptaszarnię, powozownię, teatralnię, wystawę obrazów i rzeźb. Bardzo podobała mi się kaplica. Był tam przepiękny witraż oraz kopia grobowca Zofii Czartoryskiej. Dowiedzieliśmy się wtedy, że w kaplicy ukrywał się w czasie wojny kardynał Stefan Wyszyński. Inne pomieszczenia też były fajne, bo np. w teatralni było dużo rysunków, dawnych zabawek czy repliki dawnych przedmiotów i pomieszczeń (w skali). W ptaszarni były piękne i dostojne bażanty. Kiedy spacerowaliśmy po alejkach towarzyszył nam śliczny i kolorowy paw. Później trzeba było wracać do szkoły. Moim zdaniem w pałacu wszystko było piękne, eleganckie i zadziwiające. Choć po raz drugi zwiedziłem Kozłówkę, to i tak wszystko zachwyciło mnie od nowa. Przy okazji przypomniałem sobie wiele ciekawych informacji. Wyjazd do Kozłówki był bardzo udany i nigdy go nie zapomnę.

Piotr Perdun


Bieg przełajowy "Szlakiem Dąbrowicy"

Bieg przełajowyBieg przełajowy

27 września w Dąbrowicy odbył się Bieg Przełajowy "Szlakiem Dąbrowicy" dla dzieci i młodzieży z terenu gminy Jastków. Naszą szkolę reprezentowało uczniowie z klas IV – VI. Nasi reprezentanci wyłonieni zostali podczas lekcji wychowania fizycznego wygrywając eliminacje szkolne.
Najlepszym wynikiem pochwalić się może uczennica klasy IV Wiktoria Kulik, która zdobyła srebrny medal w swojej kategorii wiekowej. Wszystkim naszym reprezentantom serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w przyszłorocznym biegu.

Małgorzata Stępska


Czytamy razem

Już we wrześniu ruszyła akcja piątkowego wspólnego czytania w klasach "Poranek pełen czytanek". Jest to kontynuacja działań, cieszących się dużą popularnością w poprzednim roku szkolnym. Nauczyciele razem z uczniami wybrali już książki do wspólnej lektury, które będą czytać w każdy piątek 15 minut przed rozpoczęciem pierwszej lekcji. Na korytarzu funkcjonuje też kącik czytelniczy z szafką pełną książek i wygodnym fotelem. Są tam egzemplarze zgromadzone w ramach akcji "Uwolnij książkę" oraz czasopisma prenumerowane do biblioteki - "Świerszczyk", "Victor Junior" oraz "Odkrywca". Uczniowie bardzo chętnie sięgają po te pozycje już przed lekcjami, a także w czasie przerw.Już we wrześniu ruszyła akcja piątkowego wspólnego czytania w klasach „Poranek pełen czytanek”. Jest to kontynuacja działań, cieszących się dużą popularnością w poprzednim roku szkolnym. Nauczyciele razem z uczniami wybrali już książki do wspólnej lektury, które będą czytać w każdy piątek 15 minut przed rozpoczęciem pierwszej lekcji. Na korytarzu funkcjonuje też kącik czytelniczy z szafką pełną książek i wygodnym fotelem. Są tam egzemplarze zgromadzone w ramach akcji „Uwolnij książkę” oraz czasopisma prenumerowane do biblioteki – „Świerszczyk”, „Victor Junior” oraz „Odkrywca”. Uczniowie bardzo chętnie sięgają po te pozycje już przed lekcjami, a także w czasie przerw.

Krystyna Wawręta


Wybory do Samorządu Szkolnego

Wybory do Samorządu SzkolnegoWybory do Samorządy Szkolnego

Jak każdego roku we wrześniu odbyły się wybory do Samorządu Szkolnego. Poprzedzająca je kampania wyborcza rozpoczęła się na tydzień przed wyborami. Kandydaci przygotowali plakaty i ulotki wyborcze szczegółowo przedstawiające ich programy i obietnice. Wielu uczniów zaangażowało się w kampanię kolegów przystępując do sztabów wyborczych i agitując na rzecz swoich kandydatów. 22 września odbyło się głosowanie w którym wzięli udział wszyscy uczniowie i nauczyciele. W tegorocznych wyborach najwięcej głosów zdobył Piotr Perdun uczeń klasy VI i to on został przewodniczącym Samorządu Szkolnego. Zastępcą przewodniczącego została Natalia Kosior, a reprezentantami Samorządu Uczniowskiego Natalia Łuczywek i Adam Gomuła. Powołano również 4 sekcje Samorządu Uczniowskiego za które odpowiedzialni są: Natalia Kosior i Natalia Łuczywek (sekcja rozrywkowa), Piotr Perdun ( sekcja plastyczna), Adam Gomuła (sekcja sportowa), Kacper Chyła (sekcja porządkowa).
Uczniom wybranym do Samorządu Szkolnego serdecznie gratulujemy i życzymy zapału i wytrwałości w pracy na rzecz szkoły.

Małgorzata Stępska


Odmieniony plac szkolny po wakacjach

Odmieniony plac szkolnyOdmieniony plac szkolny

W czasie wakacji z placu szkolnego znikły stare komórki i nieużywane toalety zewnętrzne. Ekipa budowlana dokonała rozbiórki tych obiektów, ponieważ od lat były niewykorzystywane, a ich stan techniczny mógł zagrażać bezpieczeństwu. Na następny rok powstanie w tym miejscu parking.

Krystyna Wawręta


Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego

Rozpoczęcie roku Rozpoczęcie roku

Nowy Rok Szklony 2016/2017 rozpoczęliśmy 1 września o godzinie 9:00 Mszą Świętą w kościele w Garbowie. Tradycyjne już, mszy asystował poczet sztandarowy naszej szkoły. Uroczystości w szkole rozpoczęły się o 10:30 na górnym korytarzu, gdzie zebrali się wszyscy uczniowie, rodzice, dyrekcja szkoły, nauczyciele, wychowawcy i pracownicy obsługi. Jak co roku Pani Dyrektor Krystyna Wawręta powitała serdecznie po wakacyjnej przerwie wszystkich zebranych uczniów, rodziców i pedagogów. Następnie przedstawiła nauczycieli rozpoczynających pracę w naszej placówce i omówiła organizację bieżącego roku szkolnego. Po części oficjalnej uczniowie wraz z rodzicami udali się do sal lekcyjnych na spotkania z wychowawcami, którzy przedstawili im plan zajęć oraz omówili sprawy organizacyjne. Po krótkiej wymianie wspomnień wakacyjnych wszyscy pospieszyli do domu, aby wykorzystać te ostatnie wolne chwile.

Małgorzata Stępska


Powrót