Z życia szkoły

Rok szkolny
2010/11

Zakończenie roku szkolnego

zakończenie roku zakończenie roku

zobacz więcej zdjęć »

W końcu nadszedł ten wielce oczekiwany dzień - KONIEC ROKU SZKOLNEGO!!! Dzień ten, 22 czerwca, rozpoczęliśmy o godz. 9.00 mszą świętą w kościele. O godzinie 10.30 rozpoczęło się w szkole uroczyste zakończenie naszych całorocznych zmagań. Najpierw szóstoklasiści pożegnali się ze szkołą. Ich wystąpienie rozpoczęło się wprowadzeniem flagi i odśpiewaniem hymnu. Bardzo ważnym momentem uroczystości było złożenie ślubowania. Potem Pani Dyrektor skierowała kilka słów do uczniów i ich rodziców, wręczyła świadectwa wszystkim absolwentom i nagrody tym, którzy na nie zasłużyli. Listy gratulacyjne wręczono również rodzicom najlepszych uczniów. Następnie głos zabrali szóstoklasiści. Z okazji zakończenia roku przygotowali zabawne przedstawienie. Uczniowie z klasy 5 pożegnali swoich kolegów kończących szkołę. Przygotowali dla nich krótkie wystąpienie, a także medale i laurki ze śmiesznymi wierszykami, charakteryzującymi każdego z uczniów klasy 6.
Kolejnym punktem uroczystości było zakończenie roku dla pozostałych uczniów. Najpierw Pani dyrektor podsumowała kończący się rok szkolny, potem wręczyła nagrody i świadectwa z wyróżnieniem uczniom, którzy osiągnęli najwyższe wyniki w nauce. Następnie wręczono nagrody za wzorową frekwencję, pracę w organizacjach szkolnych oraz czytelnictwo. Bank Spółdzielczy w Nałęczowie ufundował nagrody dla uczniów systematycznie oszczędzających w SKO. Podziękowania odebrali także z rąk Pani Dyrektor rodzice, którzy aktywnie włączali się w życie szkoły. Na zakończenie wystąpiła młodsza grupa teatrzyku "Iskierki". W jej wykonaniu zobaczyliśmy nieco zmienioną wersję bajki "O Jasiu i Małgosi". Mieliśmy też okazję zobaczyć pokaz tańca nowoczesnego w wykonaniu uczennic klasy 6. Potem wszyscy udali się na spotkania z wychowawcami, którzy wręczyli swoim uczniom świadectwa.


Podsumowanie projektu "Pierwsze uczniowskie doświadczenia"

podsumowanie projektu podsumowanie projektu

17 czerwca w naszej szkole miało miejsce uroczyste zakończenie projektu "Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy" współfinansowanego przez UE i EFS, w którym od listopada 2010 roku uczestniczyła I klasa. Na tę uroczystość zostali zaproszeni rodzice uczniów biorących udział w projekcie, dzieci z klasy "0" oraz nauczyciele. Po powitaniu zebranych gości nastąpiła część oficjalna - prezentacja multimedialna, która przypomniała główne założenia Projektu, przedstawiła wyniki wstępnej i końcowej diagnozy grup uczniów o zbliżonych profilach inteligencji oraz zadania realizowane podczas zajęć a także końcowe efekty Projektu. W prezentacji nie zabrakło chwil na wspomnienia - wielu zdjęć, które raz jeszcze przypomniały dzieciom czas spędzony na zajęciach.

czytaj dalej »


Nasze wycieczki w ramach projektu "Pierwsze uczniowskie doświadczenia"

nasze wycieczki nasze wycieczki

W ramach zajęć projektu "Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy" współfinansowanego przez UE i EFS klasa I brała udział w dalszych i bliższych wyjściach oraz wycieczkach.

czytaj dalej »


Święto Rodziny

święto rodziny święto rodziny

zobacz więcej zdjęć »

W poniedziałek, 13 czerwca odbyło się "Święto Rodziny". Na uroczystość licznie przybyli rodzice. Na początku wystąpili najmłodsi uczniowie. Wierszem i piosenką dziękowali swoim rodzicom za trud włożony w ich wychowanie. Później obdarowali ich własnoręcznie wykonanymi laurkami. Nie zabrakło też instrumentalistów. Starsi uczniowie zagrali utwory na fletach, a Michał Perdun z klasy III zagrał samodzielnie dwa utwory na pianinie. Potem starsza grupa teatrzyku "Iskierki" zaprosiła wszystkich do pobliskiego zagajnika na przedstawienie "Nie ma tego złego". Spektakl w naturalnej scenerii dostarczył niepowtarzalnych wrażeń. Następnie udaliśmy się na boisko szkolne, gdzie odbyły się zawody sportowe. Najpierw rywalizowały dzieci z klas młodszych, potem klasy starsze. Ostatnim punktem imprezy było ognisko w ogrodzie szkolnym. Były pieczone kiełbaski oraz słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Piękna pogoda dopisywała przez cały dzień. Było wesoło i przyjemnie.


Pasowanie na czytelnika

pasowanie na czytelnika pasowanie na czytelnika

Każdego roku, uczniowie klasy I poznają litery i uczą się trudnej sztuki czytania. Gdy opanują te umiejętności, przychodzi czas na samodzielne czytanie książek i włączenie ich do grona czytelników biblioteki szkolnej. 16 czerwca w naszej szkole odbyło się uroczyste "Pasowanie uczniów klasy I na czytelnika biblioteki szkolnej". Zanim "pierwszaki" złożyły ślubowanie, wzięły udział w przygotowanej dla nich zabawie poświęconej bohaterom różnych baśni i bajek, której celem było zachęcenie ich do czytania książek i odwiedzania biblioteki. Układały puzzle i odgadywały zagadki. Potem dzieci wykazały się umiejętnością czytania i w zabawowej formie zapoznały się z regulaminem biblioteki. Następnie odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika. Na pamiątkę wizyty w bibliotece każdy uczeń otrzymał pamiątkowy dyplom i "odznakę czytelnika".


Festyn w Jastkowie

festyn w Jastkowie festyn w Jastkowie

Kto lubi dobrą zabawę w gronie przyjaciół i rodziny, nie nudził się na Festynie Rodzinnym zorganizowanym 4 czerwca w Jastkowie. To tego właśnie dnia uczniowie wszystkich szkół naszej gminy przybyli licznie wraz ze swoimi nauczycielami, kolegami i rodzicami, aby razem, w pełnym słońcu, przy muzyce, wspólnie spędzić sobotnie przedpołudnie. Rodzice mogli obejrzeć swoje pociechy w prezentowanych na scenie przedstawieniach. Na stoiskach przygotowanych m.in. przez szkoły każdy mógł wykonać dla siebie różnego rodzaju ozdoby, maskotki lub sprawdzić się w konkurencjach sportowych. Wszystko to przeplatało się z konsumpcją pysznych grillowanych kiełbasek, pachnącego bigosu oraz wszelkiego rodzaju słodkości.


Rozgrywki sportowe

rozgrywki sportowe rozgrywki sportowe

Tradycyjnie 1 czerwca każdego roku w naszej szkole odbywają się obchody Dnia Sportu Szkolnego. Jest to impreza bardzo oczekiwana przez dzieci, ponieważ dostarcza im wiele atrakcji i radosnych przeżyć. W tym dniu odbyły się rozgrywki sportowe w naszej szkole, pod kierunkiem Pani Anny Perdun i Pana Konrada Gołębiowskiego. Przedstawiciele klas III - VI wzięli udział w rozgrywkach piłki nożnej. Wszyscy zawodnicy zostali odznaczeni, a najlepsza drużyna otrzymała pamiątkowy puchar.


W parku rozrywki

w parku rozrywki w parku rozrywki

Z okazji Dnia Dziecka, 30 maja dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klasy pierwszej uczestniczyli w wycieczce do parku rozrywki w Lublinie. Wizyta w fikolandzie pozwoliła naszym "maluszkom" na wspaniałą zabawę i wypoczynek w gronie kolegów. Bajkowa atmosfera wyzwoliła w nich pozytywne emocje, pozwoliła im przeżyć radosne chwile. Przez cały czas na twarzach dzieci widać było uśmiechy i słychać radosne odgłosy udanej zabawy.


Z wizytą w Straży Pożarnej

Wizyta u strażaków Wizyta u strażaków

25 maja dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie klasy pierwszej, pod opieką swoich pań, udali się na wycieczkę do Straży Pożarnej w Ługowie. Tematem spotkania były przyczyny powstawania pożarów oraz zasady postępowania na wypadek pożaru. Dzieci mogły z bliska obejrzeć wóz strażacki i sprzęt pożarniczy. Wysłuchały również opowieści o trudnej i niebezpiecznej pracy strażaka i akcjach ratowniczo - gaśniczych. "Maluchy" dowiedziały się, kiedy można wezwać Straż Pożarną i że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również są wzywani do wypadków samochodowych lub ratują zwierzęta. Przez chwilę wszyscy uczestnicy wycieczki mogli poczuć się jak strażacy przymierzając hełm czy wsiadając do wozu strażackiego. Wielką radość sprawiła dzieciom możliwość puszczania wody z węża strażackiego, a także sygnał dźwiękowy i świetlny wozu strażackiego.


Wycieczka do Warszawy

Wycieczka do Warszawy Wycieczka do Warszawy

W dniu 18 maja 2011 roku uczniowie klas O - VI naszej szkoły uczestniczyli w jednodniowej wycieczce do Warszawy. Wzięło w niej udział 51 osób pod opieką pani Anny Perdun, pani Agnieszki Chmielewskiej, pani Anety Chabros i pani Henryki Kowalik-Stolarz, która była kierownikiem wycieczki. Wyjazd zorganizowano przy współpracy biura "Coral-Tour" z Lublina. Punktualnie o godzinie siódmej rano wyruszyliśmy w drogę. Towarzyszył nam przewodnik, który bardzo ciekawie opowiadał o zabytkach i odwiedzanych w Warszawie miejscach. Dopisywała nam ładna, słoneczna pogoda. Największą atrakcją dla dzieci okazało się zwiedzanie ogrodu zoologicznego. Zwiedziliśmy Stare Miasto, Barbakan, warszawskie Łazienki i grób Nieznanego Żołnierza. Zobaczyliśmy pomnik Syrenki, pomnik Małego Powstańca i Pomnik Chopina. Obejrzeliśmy powstający w centrum Warszawy Stadion Narodowy. Wielką atrakcją dla uczestników wycieczki był wyjazd windą na trzydzieste piętro Pałacu Kultury i Nauki i obserwacja panoramy miasta z miejsca widokowego. Najmłodsze dzieci dzielnie znosiły trudy wycieczki. Wszyscy uczestnicy wycieczki robili pamiątkowe zdjęcia, kupowali różne pamiątki. W drodze powrotnej dzieci śpiewały wesołe piosenki, dzieliły się wrażeniami, niektóre smacznie spały po dość wyczerpującym dniu w stolicy. Wycieczka okazała się bardzo udaną imprezą szkolną. Wróciliśmy pełni wrażeń późnym wieczorem.

Henryka Kowalik-Stolarz


VIII Gminny Przegląd Teatrów Dziecięcych
i Młodzieżowych

Przegląd Teatrów Przegląd Teatrów

16 maja odbył się w siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Dąbrowicy VIII Gminny Przegląd Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych. Współorganizatorem imprezy była nasza szkoła. W czasie przeglądu zaprezentowało się aż siedem teatrzyków. Jako pierwsza wystąpiła starsza grupa teatralna "Promyczki" ze szkoły podstawowej w Snopkowie. W ich wykonaniu zobaczyliśmy przedstawienie pt. "Miting". Później wystąpiła grupa młodsza z przedstawieniem "Brzydkie kaczątko". Następnie teatr "Duża przerwa" z Gimnazjum w Jastkowie pokazał zabawne perypetie sirotki Małgosi w przedstawieniu "O sierotce Marysi i siedmiu ufoludkach". Potem zaprezentowała się starsza grupa naszych "Iskierek" w przedstawieniu "Nie ma tego złego". Później mieliśmy okazję obejrzeć spektakl pt. "Mucha przed sądem" w wykonaniu zespołu teatralnego ze szkoły podstawowej w Płouszowicach. Kolejne przedstawienie pokazał teatr "Stonoga" ze szkoły podstawowej w Tomaszowicach. W jego wykonaniu zobaczyliśmy spektakl pt. "Jak wyginęli królewicze". Przegląd zamknęła młodsza grupa teatrzyku "Iskierki" z naszej szkoły. Najmłodsi nasi aktorzy pokazali "Nietypowe przygody Jasia i Małgosi". Na zakończenie, grupy teatralne oraz ich instruktorzy otrzymali dyplomy podziękowania za udział w przeglądzie. Ponadto występujący otrzymali, ufundowane przez GOKiS, upominki w postaci rekwizytów, które z pewnością przydadzą się w czasie kolejnych występów. W wszystkie wystąpienia dostarczyły nam wielu miłych wrażeń.


Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Konstytucja 3 Maja Konstytucja 3 Maja

W tym roku obchodziliśmy 220 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. To ważne dla wszystkich Polaków święto, pozwala pamiętać, że w historii naszego kraju nie brakowało ludzi , dla których Ojczyzna stanowiła największą wartość. To również dzień, który wzywa nas do refleksji. W naszej szkole klasa czwarta przygotowała montaż słowno-muzyczny poświęcony Konstytucji 3 Maja. Między wystąpieniami recytatorów rozbrzmiewała melodia "Poloneza 3 maja" oraz "Mazurka 3 maja". Na zakończenie wszyscy uczniowie wstali i wspólnie odśpiewali Hymn. Ten występ uświadomił wszystkim, jak ważne w dziejach Polski było uchwalenie przez Sejm Wielki w 1791 r. konstytucji, która była pierwszą w Europie i drugą na świecie ustawą zasadniczą.


Spotkanie wielkanocne

Spotkanie wielkanocne Spotkanie wielkanocne

20 kwietnia odbyło się spotkanie z okazji Świąt Wielkanocnych. Uczniowie pod opieką Pań: Elizy Komsty i Anny Perdun przygotowali z tej okazji apel. W czasie wystąpienia przypomnieli zwyczaje i obrzędy wielkanocne. Podsumowano również konkurs na najładniejszy stroik ogłoszony przez Samorząd Uczniowski i nagrodzono jego uczestników. Na zakończenie spotkania Pani Dyrektor złożyła wszystkim serdeczne życzenia świąteczne.


III Gminny Konkurs Recytatorski

Gminny Konkurs Recytatorski Gminny Konkurs Recytatorski

19 kwietnia w siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Dąbrowicy odbył się III Gminny Konkurs Recytatorski. Jury w składzie: Krystyna Wawręta, Marzena Pawłowska, Ewa Wasilewska-Wójcik, po wysłuchaniu 28 recytatorów z różnych szkół naszej gminy, postanawiło zakwalifikować do turnieju powiatowego siedmiu recytatorów. Wśród laureatów znalazło się aż czworo uczniów naszej szkoły. Były to: Michał Perdun, Kinga Kucharzyk, Karolina Pietrak, Adrian Nakonieczny. Ponadto wyróżnienia zdobyli: Piotr Perdun i Sylwia Wójcik.


Jastków - moja gmina

Jastków - moja gmina Jastków - moja gmina

19 kwietnia odbył się w Jastkowie gminny konkurs "Jastków - moja gmina" zorganizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną. W jury zasiadali przedstawiciele gminy oraz biblioteki. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy 5: Dorota Dutkiewicz, Eryk Kasprzak i Szymon Paluch. Na eliminacje gminne należało przygotować drzewo genealogiczne rodziny mieszkającej na terenie naszej gminy oraz trasę wycieczki rowerowej po naszej gminie w formie prezentacji multimedialnej. W czasie konkursu trzeba było zaprezentować zabawy i gry, w które bawiły się dzieci dawniej oraz wykazać się wiedzą na temat naszej gminy. Przedstawicielom naszej szkoły poszło doskonale - zajęli I miejsce. Otrzymali dyplom oraz nagrody książkowe. Serdecznie gratulujemy.


Dzień Ziemi

Dzień Ziemi Dzień Ziemi

Światowy Dzień Ziemi po raz pierwszy obchodzono 22 kwietnia 1970 r. w Stanach Zjednoczonych. W ten sposób ludzie chcieli wyrazić protest przeciwko dalszemu niszczeniu środowiska naturalnego. Co roku tego dnia mieszkańcy Ziemi zwracają szczególną uwagę na spustoszenia, jakich dokonał człowiek na swojej planecie, jakie są tego konsekwencje i co należy zrobić, aby poprawić stan naszego środowiska. Z tej okazji również w naszej szkole odbył się apel przygotowany przez członków koła młodych ekologów, działającego pod opieką Pani Barbary Czubak. Uczniowie pokazali nam zabawne przedstawienie ukazujące potrzebę dbania o nasze środowisko.


Spotkanie z rodziną kandydata na patrona

Spotkanie z rodziną kandydata na patrona Spotkanie z rodziną kandydata na patrona

zobacz więcej zdjęć »

W związku z przygotowaniami do nadania imienia naszej szkole 14 kwietnia odbyło się spotkanie uczniów z rodziną Pana Andrzeja Nowaka - kandydata na patrona. W spotkaniu uczestniczył wnuk Pana Andrzeja, Krzysztof Nowak oraz jego kuzynka, Maria Wójtowicz, która przybyła z wychowującym się kiedyś w Ożarowie, a obecnie mieszkającym na stałe w Szwajcarii, synem. Towarzyszyli im synowa oraz wnuki Pani Marii. Zaproszenie na spotkanie przyjęli również przedstawiciele Stowarzyszenia Żołnierzy AK-WIN Cichociemnego Majora Hieronima Dekutowskiego ps. "Zapora": Pan Adam Broński - prezes, Pan Wojciech Tudruj - wiceprezes oraz Pan Marian Chmielewski. W spotkaniu wzięli także udział profesor Jan Konefał - pracownik naukowy KUL oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy Ożarowa i Ługowa. W czasie spotkania goście wspominali osobę przyszłego patrona jako członka rodziny, nauczyciela, człowieka. Mówiono o jego działalności w czasie II wojny światowej i o działalności społecznej. Zaproponowano, aby szkoła nosiła imię Anny i Andrzeja Nowaków. Propozycja spotkała się z przychylnością rodziny oraz mieszkańców. Wszystkim wypowiedziom przysłuchiwali się uczniowie z klas III - VI. Spotkanie dostarczyło nam cennych informacji na temat osoby, która będzie naszym patronem.


Dni otwarte

Dni otwarte Dni otwarte

12 kwietnia odbył się „Dzień otwarty”. Gościliśmy wtedy w szkole naszych przyszłych uczniów. Na początek dzieci zobaczyły , przygotowane specjalnie dla nich przedstawienie w wykonaniu młodszej grupy naszego szkolnego teatrzyku. Potem, pod opieką wychowawczyń klas młodszych zwiedziły szkołę. Obejrzały wszystkie sale lekcyjne, stołówkę, pokój nauczycielski oraz gabinet Dyrektora Szkoły. Kolejnym punktem dnia były wspólne zabawy na korytarzu szkolnym. W tym czasie rodzice spotkali się z Panią Dyrektor. W czasie spotkania mogli uzyskać dodatkowe informacje na temat funkcjonowania naszej szkoły oraz zapisać swoje pociechy do oddziału przedszkolnego. Każdy otrzymał też folder zawierający wiele informacji o naszej placówce. Na zakończenie dzieci wykonały piękne prace plastyczne, które mogły zabrać ze sobą do domu. Dzień upłynął w wesołej i miłej atmosferze.


Konkurs "Zdrowie mamy tylko jedno"

Konkurs o zdrowiu Konkurs o zdrowiu

11 kwietnia odbył się konkurs zatytułowany "Zdrowie mamy tylko jedno", przygotowany pod opieką Pani Barbary Czubak. Bral iw nim udział przedstawiciele klas: czwartej, piątej i szóstej. W jury zasiadły: Pani Dyrektor, Pani Agata Matuszewska oraz Pani Eliza Komsta. Uczestnikom kibicowali wszyscy pozostali uczniowie naszej szkoły. Konkurencje były zabawne i dotyczyły zdrowego trybu życia. Podczas konkursu należało wykazać się między innymi wiedzą na temat witamin i ich wpływu na nasz organizm, zasad prawidłowego żywienia, umiejętnościami udzielania pierwszej pomocy, przygotowania pełnowartościowego posiłku oraz rozpoznania produktu po jego smaku. Pierwsze miejsce zdobyła klasa 6. Wszyscy uczestnicy zostali obdarowani zdrowymi nagrodami. Były nimi owoce: ananasy, kiwi, banany i pomarańcze.


Dzień odkrywania talentów

Dzień wiosny Dzień wiosny

21 marca - pierwszy dzień wiosny - był w naszej szkole "Dniem odkrywania talentów". Rozpoczął się, jak co roku, Szkolnym Konkursem Recytatorskim. Wysłuchaliśmy recytatorów w dwóch kategoriach wiekowych. W starszej grupie pierwszą nagrodę zdobyła Kinga Kucharzyk z klasy 6, w młodszej - Piotruś Perdun z oddziału przedszkolnego, natomiast nagrodę publiczności zdobył Adrian Nakonieczny z klasy 5. Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy. Następnym punktem obchodów dnia wiosna w naszej szkole były wspólne gry i zabawy.

eksperymenty eksperymenty

Wielkie zainteresowanie i podziw wzbudziły pokazy eksperymentów przygotowane przez młodszych i starszych uczniów naszej szkoły pod opieką Pań: Barbary Czubak i Anny Perdun. Najpierw zaprezentowano eksperymenty, na efekty których trzeba poczekać kilka dni. Były to doświadczenia z roślinami. Później nastąpiły pokazy, które od razu wprawiły wszystkich w zdumienie. Pokazano na przykład w jaki sposób można skleić dwie szklanki bez pomocy kleju lub taśmy klejącej oraz pismo niewidoczne dla innych. Uczniowie opisywali swoje eksperymenty, pokazywali, jak je można wykonać oraz wyjaśniali dlaczego tak się dzieje. Wszystkie doświadczenia wzbudziły wielką ciekawość.


Dzień Kobiet

Dzień Kobiet Dzień Kobiet

Szczęścia, uśmiechu, dużo radości, spełnienia wszystkich marzeń... tego i wiele innych ciepłych słów kierowali chłopcy 8 marca do wszystkich pań wchodzących do naszej szkoły. Chłopcy witali wszystkie kobiety szerokim uśmiechem i pięknymi różyczkami przygotowanymi przez Samorząd Uczniowski Odbył się również apel. Uczniowie pod opieką Pani Anny Perdun i Pana Grzegorza Kowalczyka, przygotowali zabawne przedstawienie, z kobietami w roli głównej. Rozstrzygnięto też konkurs na najładniejszą laurkę, zorganizowany przez Samorząd Uczniowski. W każdej klasie chłopcy wręczyli swoim koleżankom drobne upominki. Dzień Kobiet w szkole upłynął w przyjemnej atmosferze.


Zabawa karnawałowa

zabawa karnawałowa zabawa karnawałowa

zobacz więcej zdjęć »

5 marca odbyła się szkolna zabawa karnawałowa. Jak co roku na uroczystość tę licznie przybyli mieszkańcy Ożarowa i Ługowa. Bliscy i znajomi naszych uczniów mogli ich podziwiać w przygotowanych na tę okazję przedstawieniach. Na początku na scenie pojawili się najmłodsi aktorzy – uczniowie klasy pierwszej. W ich wykonaniu zobaczyliśmy opowieść o Czerwonym Kapturku. Później scena należała do młodszej grupy teatrzyku "Iskierki". Trzecioklasiści pokazali zabawną inscenizację o szkole. Następnie wystąpiła starsza grupa "Iskierek". Aktorzy umilili widzom czas dwoma śmiesznymi przedstawieniami. Kolejnym punktem uroczystości był występ Zuzi Jabłońskiej oraz koncert instrumentalny na fletach. Uczniowie przepięknie zagrali kilka wzruszających utworów. Na zakończenie grupa taneczna zatańczyła mazura. Dzieci w przepięknych strojach ludowych prezentowały się wspaniale. W przerwach między występami poszczególnych grup mieliśmy okazję podziwiać szóstoklasistki w tańcach współczesnych. Po występach był słodki poczęstunek dla wszystkich uczniów oraz dyskoteka. Podczas zabawy odbywały się różne konkursy przygotowane przez Samorząd Uczniowski. Najważniejszym dla dziewczynek były wybory "Miss szkoły". Została nią uczennica klasy szóstej - Kinga Kucharzyk. Kolejne miejsca zajęły Zuzia Jabłońska oraz Łucja Gagoś. Dziewczynkom gratulujemy. Dzień ten dostarczył nam wielu wrażeń.


Dzień Babci i Dziadka

Dzień Babci Dzień Babci

8 lutego w naszej szkole uroczyście obchodziliśmy Święto wszystkich Babć i Dzidków. Z tej okazji najmłodsi uczniowie zaprosili swoich bliskich, którym zadedykowali przygotowane pod opieką swoich Pań przedstawienia. Po uroczystej akademii odbył się słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Spotkanie upłynęło w bardzo miłej atmosferze.


Pierwsze Uczniowskie Doświadczenia

"Nie wszystkie kwiaty zakwitają razem,
Każdy ma czas swój i porę.
Niech to dla ciebie będzie drogowskazem:
Nie wszystkie kwiaty zakwitają razem"

Pierwsze Uczniowskie Doświadczenia Pierwsze Uczniowskie Doświadczenia

Od 2 listopada 2010r. rozpoczęła się realizacja III etapu Projektu "Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy" na zajęciach obowiązkowych. Projekt ten jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Od 2 stycznia 2011r uczniowie klasy I uczestniczą w zajęciach dodatkowych w wymiarze 3 godzin tygodniowo o tematyce "Z przygodą za pan brat". Zajęcia te odbywają się 2 razy w tygodniu (środa w godz. 12.40-13.25 i piątek 11.45-13.25 ). Koncepcja projektu zakłada, że każde dziecko jest zdolne, a rolą dorosłych jest to dostrzec, rozwijać i wspierać. Zajęcia te mają wiele pedagogicznych walorów, przyczyniają się do rozwijania indywidualnych zdolności uczniów. Głównym założeniem projektu jest wielokierunkowe wspieranie rozwoju: umysłowego, emocjonalnego, społecznego, fizycznego i motorycznego uczniów rozpoczynających naukę szkolną. Pierwszoklasiści rozwijają swoje zdolności w trzech ośrodkach zainteresowań wykorzystując przekazane w ramach Projektu pomoce dydaktyczne. Poprzez udział w Projekcie rozwijają wszystkie rodzaje inteligencji-językową, matematyczno-logiczną, wizualno-przestrzenną, ruchową, przyrodniczą, muzyczną, interpersonalną i intrapersonalną-wykorzystując "mocne" strony do wspierania "słabszych". W czerwcu 2011r. odbędzie się prezentacja efektów pracy uczniów w ramach Projektu.


Wypoczynek w czasie ferii zimowych

zajęcia w czasie ferii zajęcia w czasie ferii

zobacz więcej zdjęć »

W pierwszym tygodniu ferii zimowych odbywało się wiele zajęć i zabaw w naszej szkole. Uczniowie chętnie brali w nich udział. Były to między innymi: bal karnawałowy, nauka tańca, zajęcia plastyczne, zajęcia językowe, doświadczenia i eksperymenty oraz turnieje i rozgrywki sportowe.

bal karnawałowy bal karnawałowy

17 lutego 2011 roku, w pierwszy tydzień ferii zimowych, w naszej szkole odbył się Bal Karnawałowy. Organizatorami balu były panie Anna Perdun i Aneta Chabros. Na bal zostali zaproszeni uczniowie klas O-III. Specjalnymi gośćmi szkolnej uroczystości były dzieci z Klubu Przedszkolaka w Ożarowie i Ługowie oraz najmłodsze dzieci z Domu Dziecka w Przybysławicach. Zaproszenie na bal przyjęła duża grupa dzieci. Przebrani za różne postacie, nie tylko baśniowe, tańczyli w rytm muzyki. Brali udział w licznych konkursach i zabawach integracyjnych przygotowanych przez organizatorów, za które zwycięzcy otrzymywali słodkie nagrody. W prowadzeniu zabaw pomagały uczennice klasy VI, należące do Samorządu Uczniowskiego. Opiekunowie Samorządu zadbali również o stronę organizacyjną! poczęstunek dla dzieci podczas balu. W organizację poczęstunku włączyli się także rodzice, którzy na tę okazję upiekli ciasto. Pan Woźniak, właściciel sklepu w Ożarowie, podarował na bal napoje, owoce i słodycze. Na zakończenie zabawy karnawałowej każde dziecko otrzymało słodki upominek.

Anna Perdun


Szkolna Wigilia

Wigilia Wigilia

W dniu 22 grudnia odbyło się w naszej szkole spotkanie wigilijne. Tego dnia zaszczycili nas swoją obecnością Ksiądz Proboszcz parafii Garbów, radni naszej gminy – pani Teresa Zuchniarz i pan Witold Nakonieczny oraz emerytowani pracownicy szkoły. Na wstępie obejrzeliśmy Jasełka w wykonaniu teatrzyku.

Wigilia Wigilia

Potem udaliśmy się do sali, w której rodzice przygotowali poczęstunek. Tu Pani Dyrektor, Krystyna Wawręta, skierowała do wszystkich kilka ciepłych słów. Głos zabrał również Ksiądz Proboszcz. Życzyli wszystkim zebranym zdrowych i spokojnych świąt oraz wszelkiej pomyślności w nadchodzącym roku. Następnie pod przewodnictwem Pani Elizy Komsty, śpiewaliśmy kolędy przy akompaniamencie gitary. Potem dzieląc się opłatkiem składaliśmy sobie życzenia. Poczęstunek zakończył nasze spotkanie. Wszyscy wspominamy ten dzień bardzo ciepło. Szkoda, że Wigilia zdarza się tylko raz w roku.


I Gminny Konkurs Ortograficzny

konkurs ortograficzny konkurs ortograficzny

10 grudnia 2010 roku w Szkole Podstawowej w Ożarowie odbył się I Gminny Konkurs Ortograficzny "Mistrz Ortografii". Była to doskonała okazja do spotkania mistrzowskich drużyn z terenu naszej gminy. W tegorocznym konkursie wzięły udział szkoły z Płouszowic, Snopkowa, Tomaszowic i Ożarowa. Zmagania z ortografią okazały się dla wszystkich przyjemne. Konkurs pokazał, że nie musi być ona nudna, żmudna i odstraszająca, ale ze można się przy niej również dobrze bawić. Podczas konkursu uczniowie musieli bowiem nie tylko wykazać się znajomością prawideł ortografii, ale także refleksem, spostrzegawczością, a nawet celnością rzutów. Rywalizacja miała bowiem za zadanie nie tylko wyłonienie mistrzów ortografii, ale także udaną zabawę, choć połączoną z niemałym wysiłkiem intelektualnym. Choć więc wszystkie zespoły biorące udział w konkursie wykazywały się ogromna wiedzą, tytuł mistrzowski przypadł uczniom ze szkoły Podstawowej w Tomaszowicach i to właśnie oni wrócili do szkoły z pamiątkowa statuetką i tytułem Mistrzów Ortografii. Pozostali uczestnicy otrzymali książki.


Spotkanie z Mikołajem

Mikołajki Mikołajki

8 grudnia gościliśmy w naszej szkole Świętego Mikołaja. Z największą niecierpliwością oczekiwali go najmłodsi uczniowie. Nasz gość nikogo nie zawiódł. Dla wszystkich, dużych i małych, przywiózł wspaniałe prezenty. W jego ciężkiej pracy pomagały mu, jak zawsze, Elfy. Spotkanie z Mikołajem dostarczyło wszystkim wielu miłych wrażeń.


Mikołaje są wśród nas

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Ożarowie co roku chętnie biorą udział w różnych akcjach charytatywnych organizowanych przez fundacje ogólnopolskie, m.in. Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, czy też akcji zbierania nakrętek dla hospicjum im. Małego Księcia. Dzieci czerpią dużo satysfakcji i radości z dzielenia się tym co mają, pamiętają o tych którzy potrzebują wsparcia i pomocy. Mając na uwadze zbliżające się mikołajki, Szkolny Samorząd Uczniowski ogłosił w listopadzie akcję pod hasłem "Mikołaje są wśród nas". Tym razem uczniowie naszej szkoły "wcielili się w role Świętych Mikołajów". Dzieci przez trzy tygodnie przynosiły drobne upominki w postaci słodyczy i zabawek chcąc sprawić miłą niespodziankę tym, którzy potrzebują naszego ciepła i wsparcia. Jako podziękowania otrzymywały przygotowane specjalnie na tę akcję plakietki z napisem "Pomocnik Świętego Mikołaja". I tym razem nie zawiedliśmy się na naszych uczniach, okazały dużo serca i włożyły dużo pracy w akcję. Dzięki nim możemy już śmiało podsumować wyniki naszej akcji i stwierdzić, że była udana. Zebrane upominki postanowiliśmy przekazać dzieciom z hospicjum im. Małego Księcia w Lublinie. Mamy nadzieję, że zainicjowana po raz pierwszy w naszej szkole akcja "Mikołaje są wśród nas", będzie kontynuowana przez kolejne lata.

Anna Perdun


Ślubowanie klasy I

Ślubowanie Ślubowanie

W dniu 26 listopada w naszej szkole miała miejsce uroczystość ślubowania. Głównymi bohaterami uroczystości byli uczniowie pierwszej klasy. Choć miny mieli nieco przerażone, bardzo dostojnie prezentowali się w swoich odświętnych strojach szkolnych. Otuchy dodawali im wzruszeni rodzice, którzy przybyli na uroczystość w bardzo licznym gronie. Na początek klasa zaprezentowała przygotowaną przez siebie część artystyczną. Pierwszaki, przygotowane przez swoją Panią, pięknie recytowały wiersze i śpiewały piosenki. Później nastąpiła część oficjalna. Dzieci z uniesioną dłonią, zgodnym chórem złożyły ślubowanie. Następnie nastąpiło pasowanie każdego na ucznia naszej szkoły. Wszyscy otrzymali też z rąk wychowawczyni kolorowy biret.

Ślubowanie Ślubowanie

Następnie dzieci musiały udowodnić, że dorosły już do roli uczniów. Wykonały szereg trudnych zadań. Zaśpiewały piosenkę po angielsku, wcieliły się w rolę Kopciuszka i oddzieliły groch od orzechów, rozwiązały zagadki oraz z zamkniętymi oczami odgadywały smak potraw.W nagrodę za to że pomyślnie przeszły pierwszy poważny w swoim życiu test, otrzymały książeczki i piękne długopisy. Kolejnym punktem uroczystości było wystąpienie kolegów z klasy drugiej. Wierszem i piosenką udzielili oni kilku dobrych rad swoim młodszym kolegom. Wręczyli im również na, ręce przewodniczącego, upominki dla klasy.

Ślubowanie Ślubowanie

Następnie wystąpiła młodsza grupa teatrzyku „Iskierki”. W jej wykonaniu zobaczyliśmy dwie zabawne scenki, przygotowane pod opieką Pani Elizy Komsty.Na zakończenie zobaczyliśmy grupę taneczną. Tancerze, w strojach ludowych, zaprezentowali się niezwykle efektownie. Życzymy wszystkim Pierwszakom wiele radości i sukcesów.


Andrzejki

Andrzejki Andrzejki

W listopadzie odbył się w naszej szkole wieczór andrzejkowy organizowany przez samorząd uczniowski, na którym oprócz wspaniałej zabawy w rytmach dyskotekowych można było skorzystać z usług znamienitych wróżek. Zainteresowanie ich usługami było olbrzymie, gdyż gwarantowali spełnienie wszystkich marzeń. Ta bardzo udana impreza dostarczyła wszystkim niezapomnianych wrażeń.


Spotkanie z policjantkami

Spotkanie z policjantem Spotkanie z policjantem

Okres jesienno-zimowy jest czasem, w którym zarówno dzieci z miasta, jak i terenów wiejskich, uczęszczające do szkoły stanowią grupę narażoną na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Dlatego też 17 listopada odbyło się spotkanie wszystkich uczniów z funkcjonariuszkami policji. Dotyczyło ono bezpiecznej drogi do szkoły i do domu. Zostały wspólnie przypomniane podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drogach, przejściach przez jezdnię, zachowania bezpieczeństwa w domach podczas nieobecności rodziców, zachowania maksymalnej ostrożności podczas spotkania obcej osoby czy też bezdomnego psa. Gościem specjalnym był miś Poli.


Święto Niepodległości

11 listopada 11 listopada

W środę, 10 listopada, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w uroczystej akademii z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Dzień 11 listopada jest dla Polaków symbolem miłości ojczyzny, walki o wolność, symbolem wiary i zwycięstwa. Członkowie koła teatralnego zaprosili zgromadzonych do obejrzenia montażu słowno - muzycznego, do zadumania się nad przeszłością i teraźniejszością Polski, do pomyślenia o jej przyszłości. Inscenizacja przypomniała wszystkim tragiczne karty naszej historii oraz próby ratowania ojczyzny, zachowania polskości i walki o odzyskanie niepodległości. Warto było wsłuchać się w bieg historii, w pokoleń przemijanie. A pamięć o tych, którzy odeszli, jesteśmy winni tym, którzy przyjdą po nas. Akademia została przygotowana pod opieką Pani Agaty Matuszewskiej.

11 listopada 11 listopada

Program został przedstawiony także w niedzielę w kaplicy ożarowskiej po mszy świętej.


Bezpieczeństwo dzieci w gospodarstwie rolnym

Spotkanie z przedstawicielem KRUS Spotkanie z przedstawicielem KRUS

W dniu 26 października odbyło się spotkanie z przedstawicielem KRUS. Jego tematem było bezpieczeństwo dzieci w gospodarstwie rolnym. Odbyło się w dwóch grupach wiekowych. Każda grupa obejrzała film o wypadkach w rolnictwie zaistniałych na przestrzeni ostatnich lat. Zapoznała się z zagrożeniami dla dzieci i młodzieży występującymi podczas prac polowych. Na zakończenie uczniowie wypowiadali się, co zapamiętali na temat własnego bezpieczeństwa podczas prac w gospodarstwie.
Całość spotkania zarejestrowała dziennikarka Radia „Lublin”. Audycja zostanie wyemitowana w naszej regionalnej rozgłośni radiowej.


"Fryderyk Chopin i jego muzyka"

Wystawa o F. Chopinie< Wystawa o F. Chopinie

22 października obejrzeliśmy wystawę przygotowaną przez Powiatową Bibliotekę Publiczną w Lublinie. W naszej szkole zaprezentowały ją Panie pracujące w Gminnej Bibliotece Publicznej w Jastkowie. Najpierw w bardzo przystępny dla dzieci sposób opowiedziały o życiu tego wybitnego kompozytora i o jego twórczości. Potem każdy samodzielnie mógł obejrzeć prezentowane ilustracje i zdjęcia oraz przeczytać informacje na ich temat. Wszystkim wystawa bardzo się podobała.


Dzień Papieski

Dzień Papieski Dzień Papieski

20 października obchodziliśmy Dzień Papieski. Wszyscy wzięliśmy udział w apelu upamiętniającym postać Jana Pawła II. Program artystyczny przygotowała klasa 6 pod opieką Pani Elizy Komsty. Przedstawiona prezentacja przypomniała nam lata dzieciństwa i młodości tego wielkiego człowieka, jego miłość do dzieci i młodzieży. Wszyscy w wielkim skupieniu uczestniczyliśmy w spotkaniu. Na koniec ze wzruszeniem wspólnie zaśpiewaliśmy ulubioną pieśń Papieża Jana Pawła II – Barkę.


Dzień Edukacji Narodowej

Dzień Nauczyciela Dzień Nauczyciela

W Dzień Edukacji Narodowej uroczyście obchodziliśmy święto wszystkich pracowników oświaty. Grono pedagogiczne, społeczność uczniowska oraz pozostali pracownicy obejrzeli akademię przygotowaną przez uczniów pod opieką Pani Anny Perdun, Pani Elizy Komsty oraz Pani Lidii Zamojskiej. Dzieci zaprezentowały wiersze przeplatane humorem z zeszytów szkolnych. Wystąpienie zostało ubarwione śpiewem znanych, aczkolwiek troszkę przekształconych piosenek, grą na fletach oraz tańcem. Na zakończenie uczniowie przy akompaniamencie fletów zaśpiewali nauczycielom „Sto lat”. Wszyscy pracownicy szkoły zostali obdarowani upominkami w postaci pięknych, rumianych jabłek. W ten dzień każdy w dobrym nastroju opuścił szkolne mury.


Wyjazd do Lublina

Wycieczka Wycieczka

13 października odbył się wyjazd do Lublina. Najpierw zwiedziliśmy Muzeum wsi Lubelskiej. Obejrzeliśmy stare, zabytkowe chaty, wiejskie obejścia, warsztaty, dworek. Widzieliśmy przedmioty codziennego użytku, narzędzia rolnicze, których niegdyś używano. Dowiedzieliśmy się jakie dawniej były na polskiej wsi tradycje i obrzędy.
Potem udaliśmy się do Teatru Kameralnego na spektakl pt. ”Ten obcy”. Do Ożarowa wróciliśmy zadowoleni, w znakomitych humorach.


"Wiewiórki Majki dobre rady"

Spektakl

12 października wszyscy uczniowie mieli okazję obejrzeć spektakl krakowskiego teatru „Inspiracja”. "Wiewiórki Majki dobre rady" to widowisko utrzymane w lekkiej i żartobliwej konwencji, mające przekazać treści edukacyjne i profilaktyczne. Poprzez przygody dwójki mieszkańców leśnej polany: "porządnickiej" wiewiórki Majki i niefrasobliwego misia Miśka, przygotowujących się do przetrwania ciężkiej zimy, przekazuje podstawy wiedzy niezbędnej dla właściwego rozwoju dziecka. Głównym założeniem spektaklu jest promowanie zdrowego stylu życia. Porusza on problematykę higieny osobistej i higieny otoczenia, właściwego odżywiania, świadomości dbania o własne zdrowie, korzyści płynących z aktywności fizycznej. Akcentuje fakt, że dziecko ma prawo przebywać w zdrowym otoczeniu - bez chociażby biernego kontaktu z papierosami i innymi używkami. Pokazuje również, jak może ono protestować, gdy powyższa zasada jest nierespektowana. Tematyka spektaklu odwołuje się również do nabywanych przez dziecko nowych umiejętności społecznych: współpracy i funkcjonowania w grupie, rozwiązywania konfliktów. Porusza kwestię właściwej organizacji czasu dnia, konieczności wypełniania obowiązków i przewidywania skutków własnych działań. Fakt, iż akcja spektaklu rozgrywa się w lesie wykorzystuje do budowy podstawy świadomości pro-ekologicznej i omówienia zasad bezpieczeństwa.


Po drugiej stronie lustra

5 października gościliśmy w naszej szkole Profilaktyczno-Edukacyjny Teatr dla Dzieci i Młodzieży „Moralitet”. Spektakl pt. „Po drugiej stronie lustra”, który obejrzeli wszyscy uczniowie, ukierunkowany był na przeciwdziałanie agresji i przemocy. Przemoc i agresja jest zjawiskiem wszechobecnym w dzisiejszym społeczeństwie. Wzrost przemocy i agresji wśród dzieci i młodzieży zmusza nas do poszukiwania odpowiedzi na pytania dotyczące sposobów zapobiegania i likwidowania tych zjawisk. Brak miłości i pozytywnych wzorców wytwarza postawy agresji i wrogości u dzieci. Często miejscem powstawania zachowań agresywnych jest szkoła. Wynika to z kłopotów w nauce, dominacji starszych kolegów nad młodszymi, konfliktów między rówieśnikami. Często dostrzeganym zjawiskiem jest również nękanie psychiczne za pomocą telefonów, sms-ów lub e - maili. Spektakl pokazał młodym ludziom, że ich działania są niewłaściwe, czyniące innym krzywdę. Ukazał właściwe, wartościowe wzorce, wolne od przemocy zarówno fizycznej jak i psychicznej; przedstawił rolę dorosłych, jako opiekunów, zawsze stojących w obronie pokrzywdzonych.


Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego

Rozpoczęcie roku szkolnego Rozpoczęcie roku szkolnego

1 września 2010 o godzinie 10:00 rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Pani dyrektor Krystyna Wawręta zapoznała uczniów i rodziców ze zmianami, które nas czekają w nadchodzącym roku oraz z kalendarzem roku szkolnego 2010/2011.
Po oficjalnej uroczystości uczniowie spotkali się w klasach ze swoimi wychowawcami.


Powrót