Z życia szkoły

Rok szkolny
2013/14

Uroczyste zakończenie roku szkolnego

Koniec roku szkolnego Koniec roku szkolnego

Koniec roku szkolnego Koniec roku szkolnego

Dnia 27 czerwca, po dziesięciu miesiącach trudu nauki i pracy, zakończył rok szkolny i rozpoczęły się tym samym upragnione wakacje. Zakończenie roku szkolnego uczniowie naszej szkoły rozpoczęli od uczestnictwa w Mszy Świętej w kościele w Garbowie, gdzie udali się wspólnie z rodzicami i wychowawcami. Podczas Eucharystii wszyscy dziękowali Bogu za czas szczęśliwe spędzony w szkolnych murach i prosili o błogosławieństwo na okres wakacji. Następnie cała wspólnota szkolna udała się do szkoły, gdzie po raz ostatni przed wakacjami zabrzmiał szkolny dzwonek. Uroczystość rozpoczęła się od pożegnania absolwentów. Ważnym jej elementem było ślubowanie uczniów klasy szóstej, poprzedzone odśpiewaniem hymnu naszej szkoły oraz przekazaniem sztandaru szkoły młodszym kolegom z klasy V przez poczet sztandarowy uczniów klasy VI. Dyrektor szkoły, Pani Krystyna Wawręta powitała całą wspólnotę szkolną i przybyłych gości oraz skierowała kilka miłych słów do uczniów kończących szkołę. Potem uczniom klasy szóstej zostały wręczone świadectwa ukończenia szkoły podstawowej - najlepsi uczniowie otrzymali świadectwa z wyróżnieniem i nagrody książkowe za bardzo dobre wyniki w nauce i wzorowe zachowanie. Rodzice tych uczniów otrzymali listy gratulacyjne. Bardzo serdecznie pożegnali swoich starszych kolegów piątoklasiści, którzy oprócz życzeń przygotowali dla nich humorystyczne „ordery” oraz pamiątkowe zdjęcia. Rodzice uczniów, którzy ukończyli szkołę przekazali na ręce Pani Dyrektor pamiątkowy upominek dla szkoły - krzew róży do szkolnego ogrodu. Kolejnym punktem uroczystości było pożegnanie pracującej w naszej szkole pani woźnej Teodory Czerniec. Pani dyrektor złożyła na jej ręce serdeczne podziękowania za lata pracy, dzieci z klas młodszych wydeklamowały dla niej wiersze, zaś rodzice wręczyli kosz ze słodyczami. Również nauczycielom odchodzącym z naszej szkoły: pani Zofii Góral, księdzu Jerzemu Czępińskiemu (pracującym w tym roku szkolnym na zastępstwach) wręczono pożegnalne bukiety. W dalszej części uroczystości odbyło się zakończenie roku dla pozostałych uczniów. Najpierw Pani dyrektor podsumowała kończący się rok szkolny, potem wręczyła nagrody i świadectwa z wyróżnieniem uczniom, którzy osiągnęli najwyższe wyniki w nauce. Następnie wręczono nagrody za wzorową frekwencję, pracę w organizacjach szkolnych oraz czytelnictwo. Podziękowania odebrali także z rąk Pani Dyrektor rodzice, którzy aktywnie włączali się w życie szkoły. Na zakończenie wszyscy uczniowie wraz z wychowawcami udali się do sal lekcyjnych, gdzie nastąpiło rozdanie świadectw. Zgodnie ze słowami piosenki " ...Ale to już było i nie wróci więcej..." - rozpoczęły się wakacje. Wszystkim uczniom i nauczycielom życzymy samych słonecznych dni, bajkowych przygód oraz szczęśliwego powrotu do szkoły!

Edyta Paprota


Dzień Przyjaźni klasy "0"

Dzień Przyjaźni zerówki Dzień Przyjaźni zerówki

26 czerwca, w przeddzień zakończenia roku szkolnego odbyła się już ostatnia odsłona obchodzonych w naszej szkole Dni Przyjaźni. Tym razem organizatorami byli przedszkolacy z oddziału przedszkolnego, które tego dnia na znak przyjaźni ubrali się w kolor czerwony. Na dobry początek "zerówiaki" zapraszały każdą z klas do wspólnej zabawy przy muzyce. Była to okazja do lepszego poznania oraz zintegrowania się. Następnie uczniowie poszczególnych klas mieli do wykonania jedno zadanie. Zadania były zróżnicowane w zależności od grupy wiekowej. Młodsze dzieci miały za zadanie rozwiązać krzyżówkę pt. „Co powinno być najważniejszą wartością w życiu człowieka”… oczywiście hasłem było słowo PRZYJAŹŃ, które powstało po odgadnięciu wszystkich zagadek i umieszczeniu wyrazów w odpowiednich miejscach. Starszacy mieli nieco trudniej - musieli ułożyć z części przysłowia dotyczące przyjaźni i przyjaciół. Oczywiście doskonale to im się udało. Wszyscy uczestnicy opuszczali salę w dobrych humorach. Ten miły dzień na pewno zapadnie na długo nie tylko w pamięci przedszkolaków.


Podsumowanie projektu Bezpieczny Parasol

Podsumowanie projektuPodsumowanie projektu

25 czerwca odbyło się podsumowanie projektu "Bezpieczny Parasol" realizowanego w tym roku szkolnym przez całą społeczność szkolną. Był on stworzony z myślą o podniesieniu bezpieczeństwa w naszej szkole. W ramach projektu odbyło się w ciągu roku szkolnego 7 Dni Przyjaźni, podczas których każda klasa wraz z wychowawcą przygotowała dla innych miłą niespodziankę: były serca orgiami, kwiaty przyjaźni, babeczki, pierniczki, motyle z lizakami, a nawet kino z popcornem! Wszystkie klasy przygotowały także plakaty na Dni Przyjaźni, które podczas podsumowania projektu zdobiły ściany szkolnego korytarza. Na początku uroczystości, klasy 1 - 3 oraz oddział przedszkolny wystawiły zabawne scenki mówiące o bezpieczeństwie i zasadach właściwego zachowania. Następnie, klasy 4 - 6 przedstawiły przygotowane przez siebie prezentacje na temat bezpieczeństwa w szkole i poza nią. Podczas uroczystości podsumowania projektu zostały także rozstrzygnięte konkursy ogłoszone w ciągu roku szkolnego: konkurs plastyczny "Bezpieczna Szkoła", konkurs literacki "Bezpieczny uczeń - bezpieczna szkoła" oraz konkurs na najkulturalniejszego ucznia/uczennicę. Ostatnim punktem podsumowania projektu był finał konkursu wiedzy "Jestem bezpieczny w szkole i poza jej terenem", w którym wzięło udział po troje uczniów z klas 4 - 6 wyłonionych na drodze klasowych eliminacji. Wszyscy uczniowie wykazali się ogromną wiedzą, tylko szybkość i refleks pozwoliły wyłonić szkolnych zwycięzców, którymi zostali uczniowie z klasy 6. Na zakończenie podsumowania głos zabrała pani dyrektor, która ostatecznie podsumowała efekty całorocznej pracy uczniów w projekcie.


Podsumowanie tanecznego roku z Olimpijską Szkółką Tańca i Dobrych Manier

Podsumowanie tanecznego roku Podsumowanie tanecznego roku

24 czerwca w naszej szkole odbyło się uroczyste podsumowanie tanecznego roku z Olimpijską Szkółką Tańca i Dobrych Manier prowadzoną przez Centrum Tańca Wasilewski-Felska z Puław. Na pokaz taneczny zostali zaproszeni najbliżsi dzieci uczęszczających na zajęcia w roku szkolnym 2013/14, pani dyrektor Krystyna Wawręta, a także zainteresowani uczniowie naszej szkoły.Dzieci w swoim pokazie zaprezentowały różnorodne układy taneczne, które ćwiczyły pilnie przez cały rok pod czujnym okiem przesympatycznej pani instruktor Moniki Hiszpańskiej. Królował oczywiście taniec nowoczesny w rytm najnowszych światowych muzycznych przebojów, nie obyło się również tańców do przebojów z repertuaru dziecięcego oraz walca. Dzieci z zapałem i wielkim zaangażowaniem prezentowały swoje taneczne talenty, co spotkało się z gromkimi brawami i uznaniem zgromadzonej publiczności. Na koniec nastąpiła uroczysta chwila wręczenia medali, na którą czekali zarówno podekscytowani mali tancerze, jak i ich rodzice. Na dumnie wyprężonych piersiach zabłysły brązowe krążki. Potem nastąpiła oczywiście chwila dla fotoreporterów, bo jakże nie uwiecznić tak podniosłej chwili. Medalistom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów tanecznych.


Dzień Samorządności

Dzień SamorządnościDzień Samorządności

Dzień Samorządności Dzień Samorządności

23 czerwca w naszej szkole odbył się Dzień Samorządności. Podobnie, jak w zeszłym roku uczniowie chętnie przejęli role nauczycieli – od rana większość lekcji było prowadzonych przez uczniów. Najbardziej obleganym przedmiotem był WF, ale nie zabrakło też chętnych do prowadzenia języka polskiego, matematyki, przyrody i języka angielskiego. Wielu uczniów marzyło o tym, by móc dzwonić szkolnym dzwonkiem na lekcje i przerwy, ale było to dane tylko wybrańcom. Znaleźli się także uczniowie, którzy zapragnęli poczuć choć przez chwilę, jak to jest być dyrektorem szkoły. Pani dyrektor pozwoliła tymże uczniom zasiąść na swoim fotelu, postawić parę pieczątek i zapoznać się z dokumentacją szkolną. Niestety, przejęcie władzy trwało krótko i nazajutrz wszystko wróciło do normy.


Dzień Sportu

Dzień sportu Dzień sportu

Tegoroczny Dzień Sportu odbył się 18 czerwca. Jak co roku, trzy drużyny walczyły o tytuł mistrza piłki nożnej Szkoły Podstawowej w Ożarowie. Składy drużyn były mieszane zarówno jeśli chodzi o płeć, jak i klasę. Na szóstej i siódmej lekcji odbyły się bardzo widowiskowe rozgrywki, a zaciętej grze kibicowali inni uczniowie. Nie mogło też zabraknąć podgrzewających do gry cheerleaderek! Zwycięska okazała się drużna w składzie: Perdun Michał, Paszczyk Damian, Łuczywek Klaudia, Gagoś Łucja, Chęć Daniel, Klarecka Maria i Chudy Kamil. Kapitanowie wszystkich drużyn otrzymali dyplomy, a uczestnicy rozgrywek dostali słodki upominek na pokrzepienie sił!


Konkurs fotograficzny "Wiosna wokół nas"

I miejsce

II miejsceIII miejsce

W wiosennym konkursie fotograficznym pt. "Wiosna wokół nas" wzięło udział siedmioro uczniów, którzy zgłosili po dwie prace konkursowe. Tym razem jury miało twardy orzech do zgryzienia, ponieważ zdjęcia wiosenne wszystkie były piękne i nasycone wiosennymi barwami. Jednakże, decydujący głos miała naturalność i zwyciężyły zdjęcia ukazujące wiosnę bardziej na łonie natury, niż na przydomowej rabatce, czy w doniczce. Pierwsze miejsce zajęło zdjęcie Magdaleny Woch z klasy 6, przedstawiające polanę niezapominajek w wiosennym sadzie. Drugie miejsce przypadło Natalii Filipczuk z klasy 2, która zgłosiła do konkursu zdjęcie pszczoły zapylającej kwiatek, natomiast trzecie miejsce zajęło zdjęcie Marii Klareckiej z klasy 5, na którym można podziwiać urok kwitnącego sadu.
Zwycięzcom gratulujemy!


Człowiek - najlepsza inwestycja

Kompleksowe wspomaganie Kompleksowe wspomaganie

Kompleksowe wspomaganie Kompleksowe wspomaganie

Nasza szkoła jako jedna z 83 placówek w Powiecie Lubelskim została objęta działaniami projektu pt. "Kompleksowe wspomaganie rozwoju szkół i przedszkoli w Powiecie Lubelskim", współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Priorytet III. Wysoka jakość systemu oświaty, Działanie 3.5. Kompleksowe wspomaganie rozwoju szkół. Projekt jest realizowany w okresie od 01.09.2013r. do 31.08.2015 r. bezpośrednio przez Powiat Lubelski. Instytucjami wspierającymi są Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli, trzy Poradnie Psychologiczno-Pedagogiczne oraz 2 Biblioteki Pedagogiczne. Jest pilotażem nowego modelu systemu doskonalenia nauczycieli i zewnętrznego wspomagania pracy szkoły, a jego celem głównym jest podniesienie jakości funkcjonowania systemu doskonalenia nauczycieli w powiecie, poprzez stworzenie planów wspomagania spójnych z rozwojem szkół/przedszkoli w obszarach wymagających szczególnego wsparcia.

więcej »

Więcej aktualnych informacji na stronie: www.bpe.powiat.lublin.pl


Dzień przyjaźni klasy pierwszej

Dzień przyjaźni klasy pierwszej Dzień przyjaźni klasy pierwszej

Dzień przyjaźni klasy pierwszej Dzień przyjaźni klasy pierwszej

Piątek trzynastego wcale nie musi być pechowy ani nudny... Przekonała nas o tym klasa pierwsza, która właśnie w piątek 13 czerwca była organizatorem kolejnego już DNIA PRZYJAŹNI w naszej szkole. Już od samego rana przedstawiciele pierwszaków zapraszali kolejno wszystkie dzieci z innych klas do swojej sali, gdzie czekało na nich kilka zadań. Na samym wstępie rozmawialiśmy o tym, jaki powinien być prawdziwy przyjaciel, którego obrazowała przygotowana przez nas sylwetka. Wspólnie dochodziliśmy do wniosku, że prawdziwy przyjaciel powinien mieć:

  • głowę, która nigdy o nas nie zapomina
  • uszy gotowe wysłuchać (nawet naszego zrzędzenia)
  • serce, które wszystko zrozumie
  • nogi, które pójdą za nami na koniec świata
  • ręce zawsze chętne do pomocy.
Po takim przypomnieniu już nikt nie miał wątpliwości, że prawdziwy przyjaciel to wielki skarb. Kolejnym zadaniem było wybranie spośród zgromadzonych na "szwedzkim stole" cech, którymi charakteryzują się ludzie tylko tych, którymi odznacza się prawdziwy przyjaciel. Każdy z uczestników wybierał jedną cechę, którą przypinał do tablicy. Pierwszacy czuwali nad poprawnością wykonania zadania i w razie jakichkolwiek wątpliwości prosili o uzasadnienie wyboru. Kulminacją naszego Dania Przyjaźni była nagroda, którą uczestnicy otrzymywali za udział w naszym przedsięwzięciu. A było nią… słodkie drzewo przyjaźni, które zapraszało do poczęstunku. Listki tegoż drzewka były w kształcie kolorowych motyli, które opatrzone były w lizaki. Na skrzydełkach umieszczone zostały sentencje mówiące o przyjaźni. Po słodkim poczęstunku wszyscy ochoczo pozowali do zdjęć, zaś nasze wspólne "dzieło" ozdobiło szkolny korytarz.

Edyta Paprota


Na fali sukcesów

Na fali sukcesówNa fali sukcesów

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Ożarowie chętnie biorą udział we wszelkich konkursach. Duch rywalizacji motywuje ich do pogłębiania swojej wiedzy, doskonalenia umiejętności, pracy na rzecz własnego rozwoju. Często wysiłek uczniów oraz przygotowujących ich do konkursów nauczycieli owocuje zdobyciem miejsca na podium, bądź wyróżnienia, co daje nam ogromną satysfakcję i mnóstwo radości. W ciągu ostatnich trzech miesięcy nasi wychowankowie zdobyli rekordową ilość takich nagród i wyróżnień w wielu konkursach o zasięgu ogólnopolskim, powiatowym, gminnym. Ogromną niespodzianką było zdobycie 2 miejsca przez uczniów klasy szóstej, w kategorii Język polski, w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez WSiP, pod nazwą Ekstraklasa. Dwie uczniowskie prace, napisane przez Michała Perduna i Klaudię Łuczywek pod kierunkiem nauczyciela języka polskiego, pani Edyty Szczerbickiej, organizatorzy uznali za najciekawsze. Tym samym nasz zespół pokonał ogromną konkurencję- 864 szkoły z całej Polski. Uczniem, który posiada niezwykły talent jest trzecioklasista Piotr Perdun. Piotruś jest już uznanym recytatorem, laureatem wielu konkursów o zasięgu wojewódzkim, powiatowym i gminnym. Do wszystkich tych konkursów przygotowuje go pani Anna Perdun. Po przejściu przez dwuetapowe eliminacje wystąpił przed publicznością w etapie powiatowym Małego Konkursu Recytatorskiego organizowanym przez WOK w Lublinie, zdobywając wyróżnienie. Został także wyróżniony w Turnieju Poezji Dziecięcej, którego organizatorem jest MDK Pod akacją w Lublinie. W konkursie recytatorskim Ścieżkami Jana Pawła II organizowanym przez Zespół Szkół oraz Bibliotekę Publiczną w Garbowie zdobył I miejsce. Wyróżnienie w tym konkursie zajęła natomiast uczennica klasy IV, Oliwia Landos. Dużymi umiejętnościami ortograficznymi mogą pochwalić się Michał Perdun, uczeń klasy VI i Zuzanna Jabłońska, uczennica klasy V. Michał zajął II miejsce, a Zuzanna zdobyła wyróżnienie, w konkursie ortograficznym organizowanym przez Zespół Szkół w Garbowie. Ada Kamińska, uczennica klasy V, zdobyła I miejsce i Złoty Mikrofon w Przeglądzie Piosenki Anglojęzycznej Mini Playback Show, którego organizatorem była Szkoła Podstawowa w Tomaszowicach. Łukasz i Bartosz Woźniakowie mają na koncie kilka nagród w konkursach fotograficznych. W ostatnim czasie Łukasz zdobył pierwszą, a Bartosz trzecią nagrodę w konkursie pt. Z książką tu, z książką tam… organizowanym przez Bibliotekę Publiczną w Garbowie. O każdym sukcesie naszych wychowanków informowani są wszyscy uczniowie i nauczyciele podczas apelu, kiedy to zdobywcy nagród przyjmują gratulacje od pani dyrektor, nauczycieli, kolegów i koleżanek. Wszystkie nagrody i wyróżnienia zdobyte przez naszych uczniów są bardzo cenne dla całej społeczności szkolnej. Są kolejnym dowodem na to, że warto zadać sobie trochę trudu, poświęcić czas na działania, które przyczyniają się do naszego rozwoju i są źródłem ogromnej satysfakcji.

Edyta Szczerbicka


Dzień Patronów

Dzień Patronów Dzień Patronów

Dzień Patronów Dzień Patronów

Dzień Patronów Szkoły Podstawowej w Ożarowie obchodzony był w drugi dzień Zielonych Świątek, 9 czerwca 2014 r. W przygotowania tej uroczystości włączyło się wielu mieszkańców Ożarowa, Ługowa i Czesławie, rodziców naszych uczniów. Swoją pomoc zaoferowały również członkinie Koła Gospodyń Wiejskich z Ożarowa i Ługowa, a także Urząd Gminy Jastków oraz GOKiS. Dzięki wsparciu ze strony sponsorów: Państwa Doroty i Radosława Woźniaków, właścicieli sklepu Leviatan, oraz Państwa Renaty i Andrzeja Sułków, organizatorzy mogli zrealizować wszystkie zaplanowane na tę okazję działania. Uroczystość rozpoczęła się od wspólnego odśpiewania hymnu szkoły. Następnie pani dyrektor Krystyna Wawręta powitała wszystkich przybyłych gości, m. in. wnuka naszych Patronów- pana Krzysztofa Nowaka, wicestarostę - pana Roberta Wójcika, Pana Wójta Zbigniewa Samonia, Przewodniczącego Rady Gminy - pana Witolda Nakoniecznego, prof. Jana Konefała, przyjaciół szkoły, rodziców, mieszkańców. Kolejnym punktem uroczystości była prezentacja multimedialna, która przypomniała nam jeden z najważniejszych dni w historii szkoły - 20 maja 2013 r., dzień w którym szkoła oficjalnie otrzymała imię Anny i Andrzeja Nowaków. Prowadzący uroczystość, pani Edyta Szczerbicka i pan Grzegorz Kowalczyk, przypomnieli zgromadzonym, kim byli Patroni naszej szkoły, przypomnieli także ich godną naśladowania postawę, zasługi dla społeczności lokalnej. Odwołali się do wartości, którym przez całe życie wierni byli Anna i Andrzej Nowakowie: patriotyzmu, uczciwości, otwartości na potrzeby otoczenia, poświęcenia, dobra i troski o drugiego człowieka. O tych najważniejszych wartościach w życiu człowieka opowiadało przedstawienie teatralne przygotowane przez młodszą grupę teatralną Iskierki
pt. O tym, co najważniejsze na świecie. Młodzi aktorzy w prosty sposób potrafili opowiedzieć o rzeczach najistotniejszych w życiu. Dopełnieniem tematu poruszonego w spektaklu była piosenka napisana przez p. Edytę Szczerbicką i ks. Jerzego Czępińskiego O dobroci, zaśpiewana przez uczennice klasy piątej: Zuzannę Jabłońską, Adriannę Kamińską i Wiktorię Dudek. Dalsza część uroczystości odbywała się w plenerze, na boisku szkolnym. Tam na uczestników czekał poczęstunek, scena, na której uczniowie mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności artystyczne oraz pawilony, gdzie czekało na dzieci mnóstwo atrakcji: malowanie twarzy, loteria fantowa, możliwość przygotowania prezentów dla mamy i taty. Na scenie jako pierwsi pojawili się uczniowie klas 0-III, należący do Olimpijskiej Szkoły Tańca, którzy wykonali trzy układy taneczne. Następnie uczennica klasy piątej Adrianna Kamińska wykonała utwór, którym zapewniła sobie zwycięstwo w Przeglądzie Piosenki Anglojęzycznej Mini Playback Show, organizowanym przez Szkołę Podstawową w Tomaszowicach. Na scenie zaprezentowały się również pozostałe uczestniczki tego przeglądu: Zuzanna Jabłońska i Wiktoria Dudek. Widzowie mogli obejrzeć walca w wykonaniu dzieci należących do zespołu tanecznego oraz usłyszeć piosenkę z repertuaru Edyty Gepert pt. Kocham Cię, życie, w wykonaniu dziewcząt z zespołu wokalnego. Szkolny zespół instrumentalny, w składzie Łukasz Woźniak i Michał Perdun, zagrał trzy utwory na flecie i keyboardzie. Starsza grupa teatralna Iskierki pokazała na scenie dwa skecze: Alladyn oraz Kopciuszek. Pomiędzy występami naszych uczniów na uczestników czekała jeszcze jedna atrakcja - klaun. Jego obecność najbardziej ucieszyła najmłodszych, którzy chętnie uczestniczyli w proponowanych przez niego zabawach. Przed zgromadzoną publicznością zaprezentowała się następnie wokalistka z Garbowa - p. Agnieszka Dudzik - Kowalska, która zaśpiewała piosenkę z repertuaru Natalii Niemen pt. Jestem mamą, to moja kariera. Swój debiut przed szerszą publicznością miała córka pani Agnieszki, Anastazja Kowalska, która zaśpiewała piosenkę dla wszystkich mam. Długo wyczekiwanym punktem uroczystości był koncert zwyciężczyni III edycji programu Mam talent, Magdy Welc. Magda wykonała pięć utworów, które publiczność przyjęła z zachwytem i nagrodziła gromkimi brawami. Pani dyrektor, dziękując gościom za przybycie i żegnając się z uczestnikami uroczystości, zwróciła uwagę na fakt, że przygotowania Dnia Patronów naszej szkoły były świetną formą integracji mieszkańców, rodziców, nauczycieli. Wszystkie osoby, które włączyły się w przygotowania tej uroczystości, swoją wspaniałą postawą pełną otwartości i zaangażowania, dały świadectwo, że wartości bliskie Annie i Andrzejowi Nowakom są wciąż żywe wśród mieszkańców Ożarowa, Ługowa i Czesławic.

Edyta Szczerbicka


Wycieczka do Krakowa i Wieliczki

Wycieczka do Krakowa i Wieliczki Wycieczka do Krakowa i Wieliczki

W dniach 4-5 czerwca uczniowie klas 4-6 wzięli udział w dwudniowej wycieczce do Krakowa i Wieliczki. Pierwszego dnia, po sześciogodzinnej podróży do Krakowa dzieci miały okazję zrobić sobie zdjęcie ze Smokiem Wawelskim i zwiedzić Wzgórze Wawelskie - Katedrę, Muzeum Katedralne, krypty, Dzwon Zygmunta i dziedziniec zamku królewskiego. Następnie, wszyscy udali się za przewodnikiem na Stare Miasto, gdzie obejrzeli Rynek z sukiennicami, Kościół Mariacki, Bramę Floriańską, Barbakan, Collegium Maius, Kościół Św. Franciszka z witrażami S. Wyspiańskiego oraz Pomnik Grunwaldzki. Po czasie wolnym spędzonym na rynku, uczniowie wraz z opiekunami udali się na nocleg. Pomimo kilkugodzinnego spaceru po Krakowie, dzieci miały jeszcze wiele energii - po obfitej obiadokolacji spalali kalorie grając do wieczora w piłkę! Nazajutrz, po śniadaniu, uczestnicy wycieczki zwiedzili Ogród Doświadczeń w Krakowie. Jest to niezwykły, sensoryczny park edukacyjny z interaktywną ekspozycją przybliżającą prawa fizyki. Na terenie 6 hektarów znajduje się tam blisko 60 urządzeń edukacyjnych z zakresu optyki, akustyki i mechaniki. Uczniowie mieli okazję poczuć na własnej skórze takie prawa fizyki, jak np. III zasada dynamiki, działanie siły odśrodkowej i siły bezwładności, a także zaobserwować wiele ciekawych zjawisk z zakresu optyki i akustyki. Po zwiedzeniu Ogrodu Doświadczeń, wszyscy udali się do Kopali Soli w Wieliczce, gdzie wraz z przewodnikiem ruszyli w około dwugodzinny spacer podziemnymi korytarzami. Uczniowie mieli okazję zobaczyć wiele ciekawych komnat solnych oraz kaplicę Św. Kingi, a także wziąć udział w dwóch ciekawych spektaklach audiowizualnych. Po wyjściu z kopalni i zakupieniu pamiątek wszyscy wyruszyli w drogę powrotną do Ożarowa. Pomimo wyczerpującego spaceru po kopalni, uczniowie mieli na tyle duże zapasy energii, aby bez zmrużenia oka, ze śmiechem i śpiewem na ustach, spędzić w autokarze kilka kolejnych godzin podróży. Wniosek jest jeden - wycieczka udała się znakomicie!


Dzień Przyjaźni klasy piątej

Dzień Przyjaźni klasy piątej Dzień Przyjaźni klasy piątej

Klasa piąta, planując Dzień Przyjaźni, postawiła na oryginalność i nowatorstwo. 3 czerwca sala nr 4 zamieniła się w salę kinową, w której zgromadzili się wszyscy uczniowie naszej szkoły. Biletem wstępu na seans była karta, na której dzieci dokumentowały swoje "dobre uczynki względem kolegów/koleżanek" poczynione w ciągu ostatniego tygodnia. Dodatkowo, każdy uczeń, który okazał wypełnioną kartę, otrzymał porcję popcornu. Trzeba przyznać, że uczniowie bardzo poważnie podeszli do sprawy i niemal wszyscy wykazali, że są dobrymi przyjaciółmi, pomagają innym w potrzebie, chętnie podają innym przyjacielską dłoń. Nieliczni, którzy nie mogli pochwalić się wypełnionym w całości biletem, otrzymali zadanie specjalne - pomoc w porządkowaniu sali po seansie filmowym. Film pt. "Odlot", wybrany specjalnie na tę okazję, opowiadał o przyjaźni pomiędzy doświadczonym przez los starszym człowiekiem, a małym, rozbrykanym chłopcem. Była to wzruszająca, a zarazem zabawna historia, która skłoniła odbiorców do refleksji nad tym, co w życiu jest najważniejsze. Sądząc po reakcji uczniów naszej szkoły, pomysł na zorganizowanie takiego nietypowego Dnia Przyjaźni był bardzo trafny, co bardzo cieszy organizatorów.

Edyta Szczerbicka


Festyn rodzinny w Jastkowie

Festyn w Jastkowie Festyn w Jastkowie

Festyn w Jastkowie Festyn w Jastkowie

W tym roku festyn rodzinny w Jastkowie odbył się w sobotę 31 maja pod nazwą "Jesteśmy razem w baśniowej krainie". Tegoroczny festyn miał dla naszej społeczności szkolnej szczególne znaczenie, ze względu na to, że na naszą szkołę wypadło dekorowanie sceny. Z tego względu, już od poniedziałku każdy, kto posiadał nożyczki i wolną chwilę był angażowany do wycinania motyli, które miały być głównym elementem dekoracji sceny festynowej. Jak co roku, już od rana zaczęli się zjeżdżać uczniowie pod opieką nauczycieli, choć nie zabrakło też takich, którzy przybyli na festyn z całymi rodzinami. Na "motylowej" festynowej scenie zaprezentowały się szkoły z całej gminy Jastków oraz Zespół Pieśni i Tańca "Dąbrowica". Nasz szkolny teatrzyk Iskierki przygotował na tą okazję śmieszne scenki kabaretowe utrzymane, rzecz jasna, w tematyce baśniowej. Stoisko promocyjne naszej szkoły zatytułowane było "U Śnieżki", dlatego też p. Edyta Szczerbicka została Śnieżką, a pozostałe panie - krasnoludkami. Na naszym stoisku można było zrobić sobie diadem królewny, maskę zwierzątka, złowić rybkę z zagadką, a przede wszystkim poczęstować się "zatrutymi" jabłkami! No i jeszcze jedno: chętne osoby mogły sobie zrobić zdjęcie jako Śnieżka.


Uroczyste otwarcie świetlicy szkolnej

Otwarcie świetlicy Otwarcie świetlicy

Najważniejszym wydarzeniem dla wszystkich dzieci korzystających z zajęć świetlicowych w bieżącym roku szkolnym było uroczyste otwarcie świetlicy szkolnej, które miało miejsce dnia 28 maja 2014 roku. W jej otwarciu uczestniczyła pani dyrektor Krystyna Wawręta, a także wszystkie panie nauczycielki prowadzące zajęcia świetlicowe. Na początku pani dyrektor, przedstawiciel dzieci oraz jedna z wychowawczyń dokonali uroczystego przecięcia wstęgi umieszczonej w wejściu do pomieszczenia. Potem przyszedł czas na wspólne zabawy ruchowe, integracyjne, zabawy z chustą animacyjną oraz zajęcia plastyczne (niecodzienna lekcja "bazgrologii" przy muzyce, której efektem były wspólne drzewa, a na nich umieszczone przez dzieci wycięte z zielonego kartonu i podpisane imionami liście - odbitki dłoni). Jednym z punktów zajęć tego dnia było przypomnienie zasad obowiązujących w świetlicy szkolnej. Wszyscy zobowiązali się do sumiennego ich przestrzegania, dbania o bezpieczeństwo swoje i innych oraz o ład i porządek w świetlicy. Dzieciom bardzo podobała się nowa przestronna sala świetlicowa wyposażona w nowe meble, telewizor wraz z odtwarzaczem DVD, gry, układanki i zabawki. Na zakończenie dzieci nagrodzone zostały słodyczami i pamiątkowymi plakietkami.


Weekendowe Spotkania z Nauką i Sztuką

Weekendowe Spotkania z Nauką Weekendowe Spotkania z Nauką

W sobotę 17 maja 2014r. w Szkole Podstawowej im. Anny i Andrzeja Nowaków w Ożarowie, odbyły się bardzo fascynujące zajęcia, pod hasłem: "Weekendowe spotkania z nauką i sztuką" w ramach programu "Równać Szanse", finansowanego w ramach Regionalnego Konkursu Grantowego Programu "Równać Szanse 2013" ogłoszonego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności, administrowanego przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży . Program ten realizowany jest przez uczniów i absolwentów Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Garbowie i członków Szkolnego Klubu Wolontariuszy. Celem Programu jest wyrównanie szans młodych ludzi na dobry start w dorosłe życie poprzez podnoszenie ich kompetencji i umiejętności społecznych. Główne efekty programu to przede wszystkim wzrost umiejętności społecznych, integracja wokół działań na rzecz dzieci i młodzieży, aktywizacja młodych ludzi do działań na rzecz rówieśników i własnej społeczności. Sobotnie spotkanie rozpoczęła Pani Dyrektor Krystyna Wawręta, która powitała naszych gości: opiekunów projektu Panią Annę Czernel i Panią Annę Zając jak również obecnych wolontariuszy wśród których dwoje to absolwenci naszej szkoły. Pani Dyrektor życzyła wszystkim niezapomnianych wrażeń i tak też się stało. Po przypomnieniu najważniejszych zasad bezpieczeństwa obowiązujących podczas tego typu zajęć, zaczęło się! Jedna z sal szkolnych zmieniła się w prawdziwe laboratorium chemiczne, zaś uczniowie naszej szkoły w prawdziwych badaczy. Pod czujnym okiem pań prowadzących spotkanie, ale tez przede wszystkim wolontariuszy, uczniowie wykonywali doświadczenia , które prawdę mówiąc bardzo wszystkich zadziwiły. Można było m.in. sprawdzić, jak zrobić szaszłyk z balona, zassać jajko do butelki, zapalić ogień pod wodą i wiele innych ciekawych doświadczeń. Po takiej piorunującej dawce wrażeń trzeba było zrobić przerwę, czas ten został wykorzystany na integrujące zabawy i pląsy prowadzone przez wolontariuszy. Jednak dzieci bardzo chętnie wracały na przygotowaną salę do nowych ciekawych doświadczeń i kolejną dawkę wiedzy z dziedziny chemii . Fascynujące było to, że podczas zajęć dzieci na własne oczy i uszy przekonać się mogły, że chemia może być zaskakująca i ciekawa. Efektowne pokazy chemiczne wzbudziły u dzieci wielkie emocje i ukazały drugą, kolorową, a nawet wybuchową stronę tej nauki. Eksperymenty z jajkiem, zaczarowane balony, podskakujące kropelki, malowanie na mleku, doświadczenia z olejem, atramentem i wodą - to tylko jedne z licznych chemicznych doświadczeń, w których wzięli udział nasi szkolni badacze. Zajęcia te przyniosły ich uczestnikom wiele radości, wolontariusze zaś mogli się sprawdzić w nowej roli - roli instruktorów, a przez to nabyć wielu nowych doświadczeń i umiejętności społecznych. Dzieci po raz kolejny przekonały się, że chemia to niezwykła magia, dowodem tego był końcowy już etap weekendowego spotkania, kiedy to za sprawą "chemicznych czarów" wybuchły własnoręcznie zbudowane wulkany. Wszystkim zaangażowanym uczniom gimnazjum i paniom koordynatorkom projektu, składamy serdeczne podziękowania za cenną dla nas inicjatywę i niezapomniane wrażenia.

Aneta Chabros


X Gminny Przegląd Teatrów Dziecięcych
i Młodzieżowych

Przegląd Teatrów Przegląd Teatrów

Przegląd Teatrów Przegląd Teatrów

X Gminny Przegląd Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych odbył się 16 maja 2014 r. Organizatorami przeglądu byli, jak co roku, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Dąbrowicy oraz Szkoła Podstawowa im. Anny i Andrzeja Nowaków w Ożarowie. W tym roku, obok teatrów z gminnych szkół zaprezentowała się po raz pierwszy grupa teatralna "Tatrzaki"działająca przy GOKiS w Dąbrowicy oraz uczniowie Koła Teatralnego z Dwujęzycznej Szkoły Podstawowej Europejczyk. Tegoroczny przegląd otworzył występ "Teatrzaków" z GOKiS w Dąbrowicy. Grupa ta przedstawiła spektakl pt. "Energia wiersza" według scenariusza napisanego przez panią Ewę Wasilewską - Wójcik na podstawie wierszy J. Brzechwy i J. Tuwima. Była to bardzo nowatorska i ciekawa interpretacja klasycznej poezji dziecięcej. Następnie, na scenie zaprezentował się teatr "Dwie Maski" ze Szkoły Podstawowej w Snopkowie, pracujący pod opieką pani Olgi Kawiak. W ich wykonaniu widzowie obejrzeli przedstawienie pt. "Troglodyci są wśród nas" opisujący w bardzo zabawny sposób niewłaściwe zachowania uczniów. Kolejną grupą, która zaprezentowała się na scenie były "Skrzaty" ze Szkoły Podstawowej w Jastkowie. Uczniowie pod opieką pani Renaty Łącznej-Lender, przygotowali przedstawienie pt. "Ananasy z naszej klasy". Na długo w pamięci widzów pozostanie występ grupy teatralnej "Duża przerwa" z Gimnazjum w Jastkowie. Młodzi aktorzy pod kierunkiem pani Marzeny Pawłowskiej przygotowali pełen humoru spektakl pt. "Witamy w świecie bajek". Na teatralnej scenie zaprezentował się także teatrzyk "Stonoga" ze Szkoły Podstawowej w Tomaszowicach, pracujący pod opieką pani Elżbiety Dykiel. Uczniowie przedstawili spektakl pt. "Kopciuszek XXI wieku" pokazujący losy dziewczynki żyjącej w obecnych czasach. Widzowie zobaczyli tego dnia jeszcze jedną interpretację historii Kopciuszka w przedstawieniu "Kapciuszek" zaprezentowanym przez młodszą grupę teatralną "Iskierki" ze Szkoły Podstawowej w Ożarowie, prowadzoną przez panią Edytę Szczerbicką. Kolejnymi aktorami, którzy wystąpili tego dnia na scenie byli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Płouszowicach pracujący pod opieką pana Marcina Klimowicza. W ich wykonaniu zobaczyliśmy zabawne przedstawienie pt. "Bzdurobajka". Zaraz po nich, widzowie mogli obejrzeć występ starszej grupy teatralnej z SP w Ożarowie. Zaprezentowali oni skłaniający do refleksji spektakl pt. "Jest taki kwiat". Na zakończenie, wystąpili gościnnie mali uczniowie z Koła Teatralnego z DSP Europejczyk, przygotowywani przez panią Martę Siebułę. Przenieśli nas widzów w świat baśni prezentując przedstawienie pt. "Brzydkie kaczątko". Po ich występnie, wszystkie grupy teatralne, które zaprezentowały się tego dnia na scenie otrzymały podziękowania i prezenty - kostiumy i rekwizyty, które z pewnością zostaną przez nich wykorzystane w dalszej pracy. Jak co roku, występy wszystkich grup teatralnych były na wysokim poziomie i zapewniły widzom wiele ciekawych wrażeń. Młodzi aktorzy, wielokrotnie dali dowód na to, że nie potrzeba rozbudowanej scenografii i wspaniałych kostiumów, aby przenieść widza w inny świat i dostarczyć mu wielu emocji.


Drugie miejsce w Ekstraklasie!

Drugie miejsce w Ekstraklasie! Drugie miejsce w Ekstraklasie!

Dyplom KlaudiiDyplom Michała

Praca konkursowa Klaudii »

Praca konkursowa Michała »

W październiku 2013 r. uczniowie klasy szóstej wraz z nauczycielką języka polskiego, panią Edytą Szczerbicką, przystąpili do ogólnopolskiego programu organizowanego przez WSiP pod nazwą Ekstraklasa. Głównym celem programu było przygotowanie uczniów do sprawdzianu klas szóstych poprzez doskonalenie umiejętności czytania ze zrozumieniem i pisania. Organizatorzy postanowili wyłonić, spośród wszystkich zgłoszonych klas te, które najlepiej poradziły sobie z przygotowanymi zadaniami. Dla zwycięzców przewidziano cenne nagrody. Konkurencja była ogromna, gdyż do programu zgłosiły się 864 szkoły z całej Polski. Nasi uczniowie z wielkim zapałem przystąpili do rozwiązywania zadań, testów, pisania dłuższych i krótszych wypowiedzi przygotowanych przez WSiP. Był to wspaniały sposób doskonalenia umiejętności polonistycznych uczniów, świetny trening przed pierwszym poważnym sprawdzianem. Dodatkową motywacją dla dzieci była szansa na zdobycie nagrody. W finale programu zadaniem nauczycieli było wybranie, spośród uczniowskich prac, dwóch najlepszych i wysłanie ich do organizatora. Temat pracy finałowej brzmiał: Wyobraź sobie, że wraz z Sindbadem wyruszyłeś w podróż. W liście do Diabła Morskiego opisz jedną z niezwykłych przygód, miejsce, w którym ją przeżyłeś, i towarzyszące ci emocje. Ogromną radością dla całej szkoły była informacja o zajęciu przez naszych uczniów drugiego miejsca w tym konkursie!!!
www.wsip.pl/ekstraklasa/files/protokol_EKSTRAKLASA_kl5_6.pdf
http://wsip.pl/ekstraklasa/
27 maja 2014 r. uczniowie klasy szóstej wraz z nauczycielem języka polskiego odebrali z rąk pani Magdaleny Bogusławskiej, dyrektora Ośrodka Rozwoju Kompetencji Edukacyjnych, nagrodę dla szkoły- projektor multimedialny. Nagrodzonych zostało również dwoje uczniów, autorów zwycięskich prac - Michał Perdun i Klaudia Łuczywek. Ten wielki sukces pomógł uwierzyć dzieciom we własne siły oraz w to, że warto mierzyć się z najlepszymi i sięgać po najwyższe laury. Tak szczególne wyróżnienie jest doskonałą motywacją dla wszystkich uczniów naszej szkoły do pracy nad kształtowaniem, rozwijaniem i doskonaleniem swoich umiejętności. Dzięki wytrwałości, pracowitości i kreatywności każdy z nas ma szansę osiągnąć sukces. Wszakże najwyższe miejsca podium zarezerwowane są dla tych, którzy wiedzą, że

CHCIEĆ ZNACZY MÓC!!!

Edyta Szczerbicka


Lekcja techniki z panią Teodorą Czerniec

Lekcja techniki z panią Teodorą Czerniec Lekcja techniki z panią Teodorą Czerniec Lekcja techniki z panią Teodorą Czerniec

W maju 2014r. na lekcjach techniki w klasie 5 i 4, w ramach spotkań z ciekawymi osobami ze środowiska lokalnego, gościliśmy panią Teodorę Czerniec, która przedstawiła nam swoją pasję, jaką jest haftowanie. Na początek uczniowie mogli zapoznać się wytworami pracy rąk pani Czerniec. Następnie, zapoznała ona wszystkich z tajnikami haftowania krzyżykowego i pokazywała chętnym uczniom, jak należy wyszywać. Zarówno w klasie piątej, jak i czwartej znalazły się osoby, które świetnie poradziły sobie z wyszywaniem krzyżykowym i być może zaraziły się od pani Czerniec jej pasją.


Z głową na talerzu ...

Wizyta na farmie iluzji Wizyta na farmie iluzji

Ostatni miesiąc w naszej szkole obfitował w wiele ważnych wydarzeń i ciekawych wyjazdów. W Dniu 13 maja uczniowie klas młodszych, a potem 27 maja dzieci z oddziału przedszkolnego wraz ze swoimi rodzicami pojechali na wycieczkę na Farmę Iluzji usytuowaną we wsi Mościska niedaleko Woli Życkiej. Jest to niezwykłe miejsce, gdzie zabawa łączy się z nauką. Na dzieci i rodziców czekały niesamowite atrakcje takie jak: Latająca Chata Tajemnic, której część unosi się ponad ziemią, Muzeum Iluzji z lustrami czy mini zoo. Nie lada wyzwaniem było zrozumienie zasad działania lewitujących piłeczek, lewitującego kranu czy studni nieskończoności. Ogromne wrażenie wywarł na nas Tunel Zapomnienia, przez który przechodzilibyśmy pewnie wiele razy gdyby nie to, że czekały na nas kolejne atrakcje. Podziwiając Meble Olbrzyma w skali 1 do 4 można było poczuć się jak krasnoludek, a zwiedzając lasek doświadczeń wcielić się w rolę odkrywcy i badacza zjawisk fizycznych. Wszyscy ochoczo fotografowali się podczas mrożącego krew w żyłach doświadczenia z "głową na talerzu". Wiele atrakcji dostarczyło również przejście przez wiklinowy labirynt, po drodze rozwiązywanie logicznych zagadek oraz zatoka piratów i szlak trapera. Swoją sprawność fizyczną można było przetestować natomiast na ścieżce zdrowia. Sporo adrenaliny dostarczył nam zjazd na linie tzw. tyrolka. Przedszkolaki i ich rodzice mogli dodatkowo wykazać się tężyzną fizyczną podczas przeprawy tratwą, którą uruchamiało się pracą własnych mięśni. Po posiłku w postaci kiełbasek z ogniska wielką popularnością cieszyły dmuchane zjeżdżalnie oraz sklepik z pamiątkami. Te i inne atrakcje sprawiły, że dzieci oraz ich rodzice świetnie się bawili, a wycieczka należała do jednej z najbardziej udanych.

Edyta Paprota


Wyjazd do kina

Wyjazd do kina Wyjazd do kina

W poniedziałek 12 maja klasy 4 i 5 wybrały się do kina Cinema City w Lublin Plaza. Uczniowie obejrzeli animowany film 3D pt. "RIO 2". Jest to kontynuacja przygód bohaterów filmu "RIO" z roku 2011. Tym razem rodzina niebieskich ptaków postanowiła wybrać się na wyprawę do dżungli by pokazać swoim dzieciom, co znaczy być naprawdę wolnym. Jest to niezwykle kolorowa produkcja o ciekawej fabule, jednakże sam film nie był tu najważniejszy - dzięki wyjazdowi uczniowie mogli się zintegrować, bliżej się poznać, poprzebywać z sobą zajadając popcorn i popijając colę i zapomnieć choć na chwilę o szkolnej rzeczywistości.


Konkurs wiedzy o Unii Europejskiej

Konkurs wiedzy o Unii Europejskiej Konkurs wiedzy o Unii Europejskiej

W Dniu Unii Europejskiej - 9 maja odbył się w naszej szkole konkurs wiedzy o Unii Europejskiej dla klas 4-6. Każdą klasę reprezentowały dwie osoby, które w pisemnych eliminacjach do tego konkursu zdobyły największą ilość punktów z danej klasy. Tegoroczny konkurs miał formę gry planszowej, po której poruszano się za pomocą rzutów wirtualną monetą Euro. Oprócz punktów, uczestnicy mogli zdobywać również słodycze. Cukierkami była częstowana także publiczność za dobre odpowiedzi na pytania, z którymi nie poradzili sobie uczestnicy konkursu. Uczniowie wykazali się ogromną wiedzą na temat Unii Europejskiej, jej instytucji, symboli, państw członkowskich, ich stolic i flag. Pomimo tego, że wynik konkursu zależał w dużej mierze od szczęścia uczestników, rywalizacja była bardzo wyrównana i najwięcej punktów zdobyła reprezentacja klasy szóstej: Michał Perdun i Kamil Pietrak. Drugie miejsce zajęła klasa V, a trzecie miejsce klasa czwarta. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe.


Święto Konstytucji 3 Maja

3 Maja 3 Maja

W tym roku szkolnym rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja uczciliśmy okolicznościowym apelem połączonym z koncertem. Apel został rozpoczęty polonezem odtańczonym przez dzieci z klas 0 - 3 należących do koła tanecznego. Następnie, uczniowie szóstej klasy przybliżyli społeczności szkolnej historyczne tło zdarzenia z 1791 roku i zwrócili uwagę na szczególne znaczenie tego święta dla narodu polskiego. Nie zabrakło także tradycyjnej piosenki "Witaj majowa jutrzenko". Po tej krótkiej powtórce z historii, odbył się koncert w wykonaniu naszych szkolnych talentów. Wystąpili uczniowie z koła wokalnego i instrumentalnego, a wszystko przeplatane było tańcami w wykonaniu młodszych kolegów z koła tanecznego.


Konkurs fotograficzny "Zima w obiektywie"

I miejsceII miejsce

III miejscelaureaci

W kwietniu został rozstrzygnięty konkurs fotograficzny pt. "Zima w obiektywie" zorganizowany przez Samorząd Uczniowski. To już drugi konkurs fotograficzny w tym roku szkolnym, ale okazał się on być konkursem bardzo trudnym, bo zimy prawie NIE BYŁO! Niemniej jednak, nasi uczniowie poradzili sobie i tym razem zgłaszając do konkursu zdjęcia zimy, które wykonali w ubiegłym roku, bądź jeszcze starsze. W konkursie wzięło udział sześcioro uczniów naszej szkoły, a zwycięzcami zostali:
I miejsce - Maja Chabros z kl. 1
II miejsce - Janusz Klarecki z kl.3
III miejsce - Amanda Wójcik z kl.1
Zwycięzcom gratulujemy!


22 kwietnia - Światowy Dzień Ziemi

Dzień Ziemi Dzień Ziemi

Światowy Dzień Ziemi - to nazwa akcji prowadzonej corocznie wiosną, której celem jest promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie. Organizatorzy Dnia Ziemi chcą uświadomić mieszkańcom naszego globu, jak kruchy jest ekosystem planety ludzi oraz wyrazić protest przeciwko dalszemu niszczeniu środowiska naturalnego. Z tej okazji również w naszej szkole odbył się apel przygotowany przez uczniów pod opieką Pani Barbary Czubak. Dzieci przygotowały krótką inscenizację, która przypomniała nam jak bardzo ważne są zachowania proekologiczne indywidualnego człowieka, uświadomiła potrzebę dbania o naszą planetę tak, aby służyła za czysty i bezpieczny dom następnym pokoleniom. W ramach obchodów Dnia Ziemi uczniowie naszej szkoły przystąpili również do akcji sprzątania swojej okolicy. Pod opieką wychowawców porządkowali wyznaczony wcześniej teren oraz zajęli się pielęgnacją szkolnego ogrodu.


Apel wielkanocny

Apel wielkanocny Apel wielkanocny

16.04.2014 r. odbył się w szkole apel z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Uczniowie
z klas 3-6 pod opieką pani Haliny Zarzeki przygotowali inscenizację, która zmusiła widzów do zadumy i refleksji. Słuchając recytacji fragmentów "Małego Księcia" i oglądając scenki przypominające biblijne relacje na temat Zmartwychwstania, każdy mógł zrobić rachunek sumienia i zastanowić się nad własnym życiem. Nie zabrakło jednak wesołego akcentu związanego ze Śmigusem Dyngusem. Uczniowie przedstawili scenkę związaną z tą, jakże lubianą przez dzieci, polską tradycją.


Dzień Otwarty w naszej szkole

Dzień Otwarty Dzień Otwarty

Dzień Otwarty Dzień Otwarty

Tuż przed świętami wielkanocnymi w naszej szkole zrobiło się bardzo gwarno. A to za sprawą zaproszonych na Dzień Otwartych gości: dzieci z klubów przedszkolaka w Ożarowie i Ługowie oraz maluchów z Czesławie i okolic, którzy w najbliższym roku szkolnym rozpoczną naukę w oddziale przedszkolnym. Nasze spotkanie rozpoczęło przedstawienie w wykonaniu uczniów z młodszej grupy szkolnego teatrzyku Iskierki, którzy zaprezentowali zebranym "Kapciuszka". Występ małych aktorów wszystkim bardzo się podobał i został nagrodzony gromkimi brawami. Także występ naszych recytatorów zrobił duże wrażenie. Po występach przyszedł czas na zwiedzanie szkoły. Dzieci wraz z rodzicami obejrzały wszystkie sale lekcyjne, stołówkę, pokój nauczycielski, gabinet pani dyrektor, salę gimnastyczną oraz nowo otwartą świetlicę. Kolejnym punktem programu były wspólne zabawy na korytarzu szkolnym. Wiele radości sprawiły uczestnikom zwłaszcza zabawy z chustą animacyjną i "masażyki". Następną atrakcją były zagadki oraz zajęcia plastyczne, w czasie których maluchy ozdabiały panią Wiosnę. Dzieci w nagrodę za wykonanie zadań otrzymały kolorowe baloniki oraz przygotowane specjalnie na tę okoliczność medale. Po tak wielkich emocjach i wysiłku przyszedł czas na wspólny słodki poczęstunek przygotowany przez Radę Rodziców. W czasie, gdy dzieci miło spędzały czas, rodzice spotkali się z Panią Dyrektor. W czasie spotkania mogli zapoznać się z ofertą szkoły, uzyskać dodatkowe informacje na temat jej funkcjonowania oraz zapisać swoje pociechy do oddziału przedszkolnego.

Edyta Paprota


Kiermasz wielkanocny

Kiermasz wielkanocny Kiermasz wielkanocny

Jak co roku przed świętami wielkanocnymi, które w tym roku przypadły na drugą połowę kwietnia, w naszej szkole odbył się kiermasz ozdób wielkanocnych. Na naszym stoisku królowały wielkanocne stroiki z gałązek wierzbowych oraz bukszpanu przyozdobione krokusami, baziami i innymi świątecznymi gadżetami. Obok nich kolorowe pisanki wykonane różnorodnymi technikami plastycznymi. Można było również nabyć pocztówki świąteczne, a także zające z siana. Wszystkim zaangażowanym w przygotowanie ozdób świątecznych serdecznie dziękujemy. Pragniemy w tym miejscu złożyć szczególny ukłon w stronę Pani Bożeny Jabłońskiej, która nad wszystkim czuwała.


Dzień Przyjaźni w klasie drugiej

Dzień Przyjaźni w klasie drugiej Dzień Przyjaźni w klasie drugiej

W piątek 4 kwietnia 2014 roku uczniowie klasy drugiej pod kierunkiem swojej wychowawczyni pani Henryki Kowalik-Stolarz zorganizowali ciekawy "Dzień Przyjaźni". Od samego rana przygotowywali salę nr 3, rozkładali potrzebne materiały plastyczne i dekoracyjne, decydowali, kto będzie i za co odpowiedzialny w czasie spotkań z kolegami i koleżankami z naszej szkoły. Drugoklasiści kolejno zapraszali uczniów wraz z wychowawcami do swojej klasopracowni. Pierwszym elementem wprowadzającym gości w tematykę Dnia Przyjaźni było ustawienie dzieci w dużym kręgu. Wszyscy zgodnie chwytali się za ręce i naśladowali taneczne kroki radosnego tańca "Chodźmy wszyscy tu do koła". Po zabawie ruchowej każdy z uczestników spotkania krótko opowiadał o sobie, przedstawiał się w dowolny, nawet żartobliwy sposób. Kulminacyjnym momentem spotkania drugoklasistów z uczniami z poszczególnych klas z naszej szkoły było wykonanie wiosennych kwiatów przyjaźni z materiałów plastycznych i umieszczenie ich na wspólnej wystawie lub drzewku. W nagrodę za pomysłowe kwiaty przyjaźni najmłodsze dzieci otrzymały wiosenne upominki - biedroneczki. Wszyscy dodatkowo brali udział w wesołej zabawie ruchowej na pożegnanie i chętnie ustawiali się do wspólnego, pamiątkowego zdjęcia. Dziękujemy szczególnie tym uczniom z klas młodszych i starszych oraz dzieciom z oddziału przedszkolnego, którzy stworzyli miłą atmosferę, otwartość i zaangażowanie w pracy zespołowej w ciągu całodniowego spotkania w ramach szkolnego Dnia Przyjaźni z klasą drugą. Dla wszystkich był to wyjątkowy dzień pełen wrażeń i nawiązania nowych znajomości.

Henryka Kowalik-Stolarz, wychowawca kl. II


Spotkanie z policjantami

Spotkanie z policjantami Spotkanie z policjantami

Dnia 25.03.2014 odbyło się spotkanie z przedstawicielami policji z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. Odbyło się ono w dwóch grupach wiekowych. Z uczniami klasy piątej i szóstej pani policjantka przeprowadziła spotkanie na temat "Odpowiedzialność Karna nieletnich w świetle prawa". Uwrażliwiała ona uczniów na problem przestępstw związanych z Internetem. Mówiła o cyberprzemocy i cyber-przestępczości z udziałem dzieci. Zwracała uwagę, że wbrew pozorom Internet nie jest anonimowy i przestępstwa popełnione z jego udziałem są wykrywalne i podlegają karze. Uczniowie mogli się przekonać o tym, że odpowiadają za swoje czyny, że przestępstwa popełniane przez nieletnie dzieci też są karalne - odpowiadają one przez sądem rodzinnym. Dzieci, które popełniają czyny niedozwolone mogą liczyć się z tym, że zostaną objęte opieką kuratora sądowego, może im również grozić pobyt w domu poprawczym.
Z uczniami klas młodszych - trzeciej i czwartej spotkał się pan policjant, który uwrażliwiał dzieci na niebezpieczeństwa, na które są narażone osoby korzystające z Internetu, zwłaszcza niepełnoletnie. Odniósł się również do tego, że ściąganie muzyki, grafiki i innych wytworów z Internetu jest w większości przypadków nielegalne i grozi za to odpowiedzialność karna. Poza tym, pan policjant przypomniał dzieciom podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas drogi do i ze szkoły. Pytał także o znajomość obowiązkowego wyposażenia roweru.


Pierwszy dzień wiosny

Pierwszy dzień wiosny Pierwszy dzień wiosny

Pierwszy dzień wiosny Pierwszy dzień wiosny

Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny przywitał Ożarów słoneczną, piękną pogodą. W naszej szkole już od samego rana panowała atmosfera radosnego oczekiwania, ponieważ w kalendarzu szkolnych uroczystości jest to dzień szczególny. Już od kilku lat, organizowany jest wtedy DZIEŃ ODKRYWANIA TALENTÓW. Tak było również w tym roku. 21 marca na uczniów czekało wiele atrakcji. Pierwszą z nich były pokazy chemiczne, które poprowadzili naukowcy z Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej. Tym razem hasłem przewodnim naszego eksperymentowania były wybuchy. Jedna z sal szkolnych zamieniła się w prawdziwe laboratorium chemiczne, zaś uczniowie - pod kierunkiem profesjonalistów - w prawdziwych badaczy. Pod czujnym okiem specjalistów z uczelni uczniowie wykonywali doświadczenia, które prawdę mówiąc bardzo wszystkich zadziwiły. Można było min. obserwować erupcję wulkanu, start "rakiety" i inne wybuchy albo nauczyć się, jak uruchomić zegarek bez baterii z pomocą zwykłego... ziemniaka. Efektowne pokazy chemiczne wzbudziły wielkie emocje i ukazały drugą, kolorową i wybuchową stronę chemii, jednak nie była to jedyna atrakcja, która czekała na uczniów tego dnia. Po ciekawych doświadczeniach chemicznych klasy 4-6 spotkały się z absolwentem naszej szkoły - Sebastianem Wawrętym, który zaprezentował swoją pasję, jaką jest muzyka reggae. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z historią rozwoju tego gatunku muzyki i przenieść się na chwilę w rejony świata, z którego się ona wywodzi. Wszystko to za sprawą fragmentów nagrań i wideoklipów, które prezentował Sebastian, a przede wszystkim dzięki jego barwnemu i ciekawemu opowiadaniu o swojej pasji. Nie obyło się także bez zaprezentowania kroków tańca, jaki można wykonywać w rytm muzyki reggae. Uczniowie naszej szkoły chętnie przyłączyli się do tańca i naśladowali ruchy pokazywane przez starszego kolegę. Na zakończenie prezentacji, Sebastian zachęcił uczniów do brania udziału w zajęciach dodatkowych, które oferuje nasza szkoła. On sam, dzięki temu, że uczęszczał na lekcje gry na pianinie, może w tej chwili grać w zespole reggae, którego próbkę twórczości uczniowie mieli okazję podziwiać. Sebastian wyraził też nadzieję, że udało mu się choć trochę zarazić uczniów swoją pasją. Po zakończeniu prezentacji o muzyce reggae odbył się coroczny XIX już Szkolny Konkurs Recytatorski. Uczestników było bardzo wielu, bo ponad połowa uczniów naszej szkoły. Recytacje odbywały się w trzech kategoriach wiekowych. Przysłuchiwali się im wszyscy uczniowie, nauczyciele, dyrektor GOKiS-u, pan Kamil Ziółkowski oraz niektórzy rodzice. Poziom prezentowanych wierszy i fragmentów prozy był bardzo wysoki. Oprócz trzech pierwszych miejsc w każdej kategorii, jury przyznało wiele wyróżnień. W radosnej, wiosennej atmosferze wszyscy rozeszli się do domów. Miejmy nadzieję, że za rok zostanie odkrytych jeszcze więcej talentów, nie tylko recytatorskich, a mury naszej szkoły odwiedzą kolejni ciekawi ludzie.

Edyta Paprota
Agnieszka Chmielewska


Dzień Przyjaźni klasy IV

Dzień Przyjaźni klasy IV Dzień Przyjaźni klasy IV

Dzień Przyjaźni klasy IV Dzień Przyjaźni klasy IV

20 marca klasa czwarta obchodziła swój Dzień Przyjaźni. Jednakże nie odbyłby się on, gdyby dzień wcześniej nie powstały pyszne muffinki. Otóż, 19 marca uczniowie klasy czwartej spotkali się po lekcjach wraz ze swoją wychowawczynią i kilkoma mamami na „wieczorku klasowym”. Uczniowie spędzili razem całe popołudnie, wspólnie przygotowując babeczki oraz napis przeznaczony na puzzle. Do każdej upieczonej babeczki dzieci dołączały sentencję o przyjaźni, która została kiedyś wypowiedziana przez ważnych ludzi, takich jak Pitagoras, Mickiewicz, czy Cyceron. Z każdej upieczonej partii muffinek uczniowie odkładali te najładniejsze, reszta zaś była rozchwytywana, jak "ciepłe bułeczki". Podsumowując, upieczonych zostało około 140 babeczek! Nazajutrz, uczniowie klasy czwartej zapraszali do sali nr 4 kolejne klasy. Na uczniów zaproszonej klasy czekało kilka zadań do wykonania. Na początek, mieli oni dopasować jeden puzzel będący częścią napisu "JESTEŚMY PRZYJACIÓŁMI", potem mieli oni złożyć swoje podpisy na kolejnym puzzlu, następnie, zaproszona klasa miała za zadanie ułożyć z rozsypanki jedno przysłowie o przyjaźni i przykleić je do puzzla z podpisami. Po tylu zadaniach, czekała na uczniów nagroda w postaci pysznych muffinek, opatrzonych zdaniami o przyjaźni. Na zakończenie, każda klasa ustawiała się do zdjęcia pamiątkowego.


Loteria fantowa

Loteria fantowaLoteria fantowa

14 marca odbyła się w naszej szkole loteria fantowa zorganizowana przez Samorząd Uczniowski. Fanty na loterię zostały przyniesione przez dzieci oraz nauczycieli. Zebrano około 90 rzeczy. Były to przede wszystkim maskotki, książki, biżuteria, gry i programy komputerowe. Loteria, jak co roku cieszyła się wielkim powodzeniem - losy rozeszły się w ciągu kilku przerw. Samorząd zebrał około 150 zł. Fundusze będą przeznaczone na zakup nagród w konkursach organizowanych przez Samorząd Uczniowski.


"Bezpieczny parasol"

Bezpieczny parasol Bezpieczny parasol

Szkoła Podstawowa w Ożarowie zwraca dużą uwagę na bezpieczeństwo swoich uczniów. W tym roku szkolnym jest to dla nas sprawa priorytetowa, dlatego też zaplanowaliśmy na rok szkolny 2013/2014 liczne działania służące podniesieniu bezpieczeństwa wychowanków. Opracowaliśmy i wdrożyliśmy w życie szkolny projekt "Bezpieczny parasol". W ramach tego projektu zaplanowaliśmy wiele ciekawych przedsięwzięć, między innymi akcję "Dzień przyjaźni", propagującą ideę przyjaźni, zachęcającą do okazywania sobie sympatii, koleżeństwa, budowania pozytywnych relacji wśród uczniów. Każda klasa wraz z wychowawcą przygotowuje dla innych miłą niespodziankę. Akcja ta cieszy się wśród uczniów dużą popularnością, sprawia im dużo radości i satysfakcji. Uczniowie prześcigają się w pomysłach: były już serduszka zrobione z origami, wspólne tańce integracyjne, kwiat przyjaźni, czy też piernikowa biżuteria w kształcie serca. Poza tym uczniowie mają okazję sprawdzić się w innych zadaniach, których efekty będą zaprezentowane podczas podsumowania projektu. Już w tym momencie został ogłoszony konkurs plastyczny "Bezpieczna Szkoła" i konkurs literacki "Bezpieczny uczeń - bezpieczna szkoła". Uczniowie młodszych klas przygotowują scenki na temat bezpieczeństwa, a uczniowie klas starszych prezentacje multimedialne. Nasi uczniowie zmierzą się w konkurencji "Najkulturalniejszy uczeń/uczennica" oraz konkursie znajomości zasad savoir vivre. Będą mieli również okazję wykazać się wiedzą praktyczną na temat bezpieczeństwa, gdyż na forum szkoły odbędzie się finał konkursu wiedzy "Jestem bezpieczny w szkole i poza jej terenem". Kulminacyjnym punktem naszego przedsięwzięcia będzie podsumowanie projektu "Bezpieczny parasol", który odbędzie się w czerwcu. Podczas szkolnej imprezy zostaną zaprezentowane wyniki całorocznej pracy uczniów.

Anna Perdun


Dzień Przyjaźni klasy III

Dzień Przyjaźni klasy 3 Dzień Przyjaźni klasy 3

11 marca 2014 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ,,Dniu Przyjaźni” zorganizowanym przez klasę III. Trzecioklasiści przygotowali dla swoich kolegów i koleżanek kwiat przyjaźni. Każda klasa otrzymała na kwiatku swój płatek, w który dzieci wpisywały swoje imię i nazwisko, akceptując w ten sposób zasady dotyczące przyjaźni, koleżeństwa i budowania pozytywnych relacji w szkolnej grupie. Poza tym każda klasa wpisywała na listku wymyślone przez siebie hasło na temat przyjaźni. Na zakończenie trzecioklasiści na znak przyjaźni rozdali uczniom pamiątkowe piernikowe serduszka. Uczniowie klasy trzeciej bardzo dobrze spisali się w roli gospodarzy, dbali o dobry klimat, przyjazną atmosferę, pomagali młodszym uczniom zawieszać serduszka na tasiemkę, zapisywać ich imiona na kwiatek przyjaźni.

Anna Perdun


Dzień Kobiet

Dzień Kobiet Dzień Kobiet

10 marca odbył się w naszej szkole apel z okazji Dnia Kobiet. Chłopcy z klas 4 - 6 zaprezentowali się w zabawnej inscenizacji poświęconej tematyce relacji męsko - damskich, przedstawionych z punktu widzenia mężczyzn. Widowni najbardziej podobały się występy taneczne chłopców przebranych za kobiety, którzy pokazali swoje umiejętności tańcząc do piosenek takich, jak: "Baby, ach te baby", "Gdzie ci mężczyźni", "Być kobietą" oraz "Nogi". Po inscenizacji, chłopcy wręczyli wszystkim kobietom niespodzianki przygotowane przez męską część Samorządu Uczniowskiego: uczennice otrzymały słodkości z życzeniami, a panie zostały obdarowane kwiatami.


Dzień Przyjaźni klasy 6

Dzień Przyjaźni klasy 6 Dzień Przyjaźni klasy 6

Dnia 6 marca odbył się w naszej szkole Dzień Przyjaźni klasy 6. Z tej okazji uczniowie przygotowali dla swoich młodszych kolegów kilka ciekawych zadań. Na początek, każda z zaproszonych klas tańczyła z szóstoklasistami taniec integracyjny. Następnie, dzieci zapisywały miłe słowa dla swoich przyjaciół i przyklejały je razem z serduszkiem do tablicy do tego poświęconej. W ten sposób została utworzona "mapa przyjaźni", którą można było podziwiać na szkolnym korytarzu.


Żywa lekcja przyrody

Pokaz węży

Pokaz węży Pokaz węży

25 lutego w naszej szkole odbyła się niezwykła lekcja przyrody. Brali w niej udział wszyscy uczniowie i nauczyciele oraz niezwykli goście - egzotyczne węże. W czasie lekcji opiekun węży, opowiadał o życiu i zwyczajach tych gadów. Zaprezentował on 5 węży, m. in. boa dusiciela oraz dwa pytony tygrysie, w tym okazałego albinosa. Podczas pokazu uczniowie dowiedzieli się czym odżywiają się węże, jak są zbudowane, jaką długość osiągają, jak zachowują się w środowisku naturalnym. Ponadto, prowadzący lekcję wyjaśnił wszystkim co to jest "wylinka" i jak odbywa się proces jej zrzucania. Każdy uczeń mógł pogłaskać węża przekonując się, że gady te wcale nie są zimne i śliskie. W rzeczywistości są to bardzo delikatne i miłe w dotyku zwierzęta. Największe zainteresowanie wzbudził pyton tygrysi - albinos. Wąż ten miał biało-żółte ubarwienie skóry i różowe oczy. Był on największym spośród prezentowanych okazów. Podczas lekcji uczniowie mogli nie tylko dotknąć węża, ale także wziąć go na własne ramiona. Wszystkim bardzo podobało się spotkanie z gadami. Ta żywa lekcja przyrody była dla uczniów bardzo ciekawym i cennym doświadczeniem.


W karnawale same bale czyli zabawa choinkowa w naszej szkole

Dzień Seniora Dzień Seniora

Dzień Seniora Dzień Seniora

Tradycją jest, że w karnawale same bale, więc i u nas 20 lutego odbył się bal, a konkretnie długo oczekiwana przez wszystkie dzieci szkolna zabawa choinkowa. Tradycyjnie mury naszej szkoły wypełnili po brzegi przybyli goście: rodzice, dziadkowie, krewni i bliscy małych aktorów, dzieci z klubów przedszkolaka wraz ze swoją panią oraz absolwenci i mieszkańcy naszych miejscowości, których serdecznie powitała pani dyrektor Krystyna Wawręta. Jak co roku, zabawę choinkową rozpoczęliśmy od zaprezentowania naszych szkolnych talentów aktorskich, tanecznych, muzycznych i wokalnych. Naszą uroczystość otworzył występ najmłodszych uczestników zabawy. W wykonaniu uczniów z oddziału przedszkolnego obejrzeliśmy przedstawienie pod tytułem "Bal zabawek w przedszkolu". Po występach "zerówki" uczniowie z klas 0 - III należący do koła tanecznego zaprezentowali dwa tańce: poloneza oraz walca. Następnie na szkolnej scenie zobaczyliśmy przedstawienie pod tytułem "Jest taki kwiat". Była to bajka, która skłoniła nas do zadumy i refleksji, a wykonali ją uczniowie ze starszej grupy teatralnej "Iskierki". Kolejną atrakcję przygotowała dla publiczności młodsza grupa teatralna "Iskierki", która zaprezentowała zupełnie inną, nieznaną nam wersję bajki o Kopciuszku w przedstawieniu p.t. "Odlotowe kapcie - czyli baśń o Kapciuszku". Na zakończenie części artystycznej zabawy choinkowej wysłuchaliśmy występu instrumentalnego naszych uczniów: Łukasza Woźniaka oraz Michała Perduna. Usłyszeliśmy w ich wykonaniu temat z filmu "Love story" oraz "Yesterday". To był ostatni występ na scenie ale nie ostatnia atrakcja tego wieczoru. Wszyscy występujący na scenie otrzymali długie i głośne brawa, które rzeczywiście im się należały. Następnie rozpoczęła się wyczekiwana przez wszystkich zabawa, poprzedzona poczęstunkiem ku "pokrzepieniu" sił, przygotowanym specjalnie na tę okazję przez mamy. Dodatkową atrakcją były paczki ze słodyczami i innymi smakołykami, które otrzymało każde dziecko. Wszyscy świetnie się bawili i z zapałem uczestniczyli w tańcach. Zabawa była świetna, miała tylko jeden minus: trwała ZA KRÓTKO!


Pokaz taneczny

Pokaz taneczny Pokaz taneczny

We wtorkowe popołudnie 18 lutego 2014 roku w naszej szkole odbył się pokaz taneczny przygotowany przez dzieci uczęszczające na zajęcia prowadzone przez instruktorów z Olimpijskiej Szkółki Tańca i Dobrych Manier. Na pokaz ten zostali zaproszeni rodzice, którzy otrzymali na tę okoliczność specjalne zaproszenia. W wykonaniu dzieci obejrzeliśmy tańce nowoczesne tańczone solo oraz w parach w rytm najnowszych przebojów dyskotekowych i hitów z repertuaru dziecięcego oraz krakowiaka. Dzieci z zapałem i dużym zaangażowaniem prezentowały swoje taneczne talenty, co spotkało się z gromkimi brawami i uznaniem zgromadzonej publiczności. Na podsumowanie pokazu odbyło się uroczyste wręczenie jego uczestnikom dyplomów wieńczących półroczny cykl nauczania w Olimpijskiej Szkółce Tańca i Dobrych Manier. Nagrodzonym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


Walentynki

Walentynki Walentynki

14 lutego to Święto Zakochanych. W tym dniu listonosze mają dużo więcej pracy, bo wszyscy wysyłają swoim sympatiom, przyjaciołom, a także rodzinom życzenia walentynkowe. W związku z tym, w naszej szkole nie mogło zabraknąć "Poczty walentynkowej" - do wystawionego z tygodniowym wyprzedzeniem pudełka uczniowie mogli wrzucać anonimowo "walentynki" dla swoich ulubieńców. W dniu Św. Walentego przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego opróżnili "skrzynkę" i rozdali walentynki do adresatów. Ponadto, każdy uczeń, nauczyciel i pracownik szkoły otrzymał wykonaną przez uczniów symboliczną "walentynkę" z życzeniami od Samorządu Uczniowskiego.


Podsumowanie pierwszego półrocza

Podsumowanie pierwszego półrocza Podsumowanie pierwszego półrocza

6.02.2014 r. odbył się w szkole apel podsumowujący pierwsze półrocze obecnego roku szkolnego. Pani dyrektor przedstawiła najważniejsze informacje na temat osiągnięć uczniów: średnie ocen klas, najlepszych uczniów w klasach i osoby z ocenami wzorowymi z zachowania. Wręczyła także nagrody za stuprocentową frekwencję oraz przypomniała najważniejsze sukcesy w konkursach i zawodach pozaszkolnych. Na koniec, wszyscy zasłużeni uczniowie stanęli do wspólnego zdjęcia pamiątkowego.

szczegółowe podsumowanie znajdziesz tutaj »


Dzień Seniora

Dzień Seniora Dzień Seniora

Dzień Seniora Dzień Seniora

Dzień Babci i Dziadka to szczególny dzień, w którym wnuczki i wnukowie wyrażają wdzięczność swoim Babciom i Dziadkom za trud, poświęcenie, miłość i pomoc w ich wychowaniu. W naszej szkole Dzień Seniora to zawsze wielkie wydarzenie. W tym roku uroczystość przypadła na dzień 17 stycznia. Z tej okazji uczniowie z klas młodszych oraz oddziału przedszkolnego zaprosili swoich bliskich, którym zadedykowali przygotowane pod opieką swoich wychowawczyń występy artystyczne. "Zerówka" zaprezentowała scenkę pod tytułem "Bal w przedszkolu", klasa I i II - przygotowały najpiękniejsze piosenki i wiersze, zaś klasa III pokazała humorystyczną scenkę "Babka dla babci". Goście byli zachwyceni występami, o czym świadczyły głośne i długie brawa. Pod koniec uroczystości pani dyrektor Krystyna Wawręta w imieniu uczniów i nauczycieli złożyła wszystkim Seniorom najlepsze życzenia i podziękowała za odwiedzenie naszej szkoły i kultywowanie tej corocznej tradycji. Po części artystycznej ukochane wnuczęta, w dowód pamięci i miłości, wręczyły swoim babciom i dziadkom pięknie wykonane prezenty. Następnie był czas na poczęstunek, o który zatroszczyły się mamy. Podczas spotkania panowała miła i serdeczna atmosfera. Uczniowie mieli okazję podziękować Babciom i Dziadkom za ich miłość i troskę, a Babcie i Dziadkowie po raz kolejny przekonali się, jak ważną rolę odgrywają w życiu swoich wnuków. W tym dniu wszystkie buzie były rozpromienione i radosne. Dziadkowie z dumą opuszczali mury szkolne. Myślimy, że ten dzień na długo pozostanie w naszych sercach.


Szkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek

Koncert kolęd Koncert kolęd

16 stycznia odbył się w naszej szkole po raz pierwszy (i miejmy nadzieję, ze nie ostatni) Konkurs Kolęd i Pastorałek zorganizowany przez panią Lidię Zamojską. Zgromadzona społeczność szkolna miała okazję wysłuchać utworów związanych ze Świętami Bożego Narodzenia nie tylko śpiewanych, ale także granych na fletach i keyboardach przez uczniów biorących udział w konkursie. W grupie osób śpiewających wysłuchaliśmy kolęd w wykonaniu: Marysi Bętkowskiej (kl.4), Piotra Perduna (kl.3), Julii Zawiszy (kl.2), Oliwii Landos (kl. 4), Marysi Klareckiej (kl.5), Wiktorii Dudek (kl.5), Ady Kamińskiej (kl.5), Klaudii Łuczywek (kl.6) oraz Zuzi Jabłońskiej (kl.5). Na fletach kolędy zagrali: Mateusz Selwesiuk (kl.4), Piotr Perdun (kl.3), Mateusz Chabros (kl.5), Janusz Klarecki (kl.3), a prawdziwy bój stoczyli ze sobą, grając na przemian na flecie i keyboardzie, Łukasz Woźniak (kl.5) oraz Michał Perdun (kl.6). Obaj chłopcy zagrali po kilkanaście kolęd, przy czym Michał, niemal wszystkie z pamięci! Podczas obrad jury, które nie miało łatwej decyzji do podjęcia, wszyscy zgromadzeni uczniowie śpiewali wspólnie kolędy. Werdykt został ogłoszony przez panią dyrektor - przewodniczącą jury. W kategorii „śpiewanie kolęd” pierwsze miejsce zajęły jednocześnie dwie uczennice: Zuzanna Jabłońska i Ada Kamińska, drugie miejsce dzielili ze sobą Piotr Perdun i Wiktoria Dudek, a trzecie miejsce przypadło w udziale Marysi Bętkowskiej i Julii Zawiszy. W kategorii "granie kolęd" bezapelacyjnym zwycięzcą został Michał Perdun, który zagrał najwięcej utworów, drugie miejsce przypadło Łukaszowi Woźniakowi, który niewiele ustępował Michałowi, trzecie miejsce zajął Mateusz Chabros, a najmłodszy instrumentalista - Piotr Perdun - otrzymał wyróżnienie. Konkurs bardzo się podobał zarówno publiczności, jak i uczestnikom. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku spotkamy się w podobnych okolicznościach!


Pomóż dzieciom przetrwać zimę

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Anny i Andrzeja Nowaków w Ożarowie, pani dyrektor, nauczyciele, pracownicy szkoły i mieszkańcy: Ługowa, Ożarowa, Czesławic, po raz kolejny aktywnie włączyli się do ogólnopolskiej akcji charytatywnej "Pomóż dzieciom przetrwać zimę - 2013". Terenowy sztab akcji zarejestrowany pod numerem 111 mieścił się w budynku szkoły, a jego szefem, jednocześnie koordynatorem akcji była pani Henryka Kowalik-Stolarz. Głównym celem akcji jest niesienie pomocy materialnej dzieciom, rodzinom wielodzietnym, dzieciom z Domów Dziecka i ludziom bezrobotnym. W ramach akcji przede wszystkim kierujemy się hasłem "Dar serca za dar serca". Nie zbieramy żadnych pieniędzy! Zbieramy jedynie dary rzeczowe w postaci odzieży, obuwia, zabawek, słodyczy, długoterminowej żywności, środków czystości i ziemiopłodów. Dorośli wolontariusze to nauczycielki Szkoły Podstawowej im. Anny i Andrzeja Nowaków w Ożarowie: pani Anna Perdun, pani Edyta Paprota, pani Aneta Chabros. Wszystkie panie otrzymały specjalne identyfikatory, które uprawniały do nadzorowania zbiórki darów rzeczowych na terenie Szkoły Podstawowej w Ożarowie. Specjalne plakietki „Przyjaciel akcji” dostali uczniowie klasy piątej i szóstej. Przede wszystkim byli to członkowie Samorządu Uczniowskiego i dzieci aktywnie działające na rzecz naszej szkoły i środowiska. Ogółem w tym roku w akcji pomagało 20 uczniów. Zbiórkę darów rzeczowych rozpoczęliśmy 18 XI 2013 roku, a zakończyliśmy w dniu 16 grudnia 2013 roku. Imprezą, towarzyszącą i jednocześnie inaugurującą akcję charytatywną w naszej szkole była zabawa andrzejowa, zorganizowana przez Samorząd Uczniowski, w dniu 18 listopada 2013 roku. Wszystkie dzieci jako bilet wstępu przynosiły słodycze, maskotki, odzież i długoterminową żywność. Za przekazane dary rzeczowe każdy z ofiarodawców otrzymał duże żółte "słoneczko" - logo akcji. Z kolei w dniu 6 grudnia 2013 roku podczas ogólnoszkolnego spotkania ze Świętym Mikołajem, niektóre dzieci podzieliły się swoimi podarunkami i ofiarowały zwłaszcza słodycze dla innych dzieci na rzecz akcji "Pomóż dzieciom przetrwać zimę- 2013". Ogółem zebraliśmy 234 kilogramy darów rzeczowych, gdzie 146 kg stanowiły artykuły nie żywnościowe: odzież, obuwie, zabawki, środki czystości, a 88 kg stanowiły artykuły żywnościowe typu: słodycze i żywność długoterminowa. Zebrane dary zostały odebrane przez pracowników z Głównego Sztabu Akcji i przekazane do Głównego Magazynu w oddziale Radia Lublin S.A. Udało nam się wspólnie pomóc wielu rodzinom będącym w trudnej sytuacji materialnej i rodzinom wielodzietnym. Mamy powody do zadowolenia. Jednocześnie, jesteśmy ogromnie wdzięczni za zaangażowanie i ofiarne serca wszystkich uczestników w tegorocznej akcji charytatywnej. Z serca gorąco dziękujemy!

Henryka Kowalik-Stolarz, szef terenowego sztabu akcji


Przy wigilijnym stole

Wigilia Wigilia

Wigilia Wigilia

Że, jako mówi nam wszystkim
Dawne, odwieczne orędzie,
Z pierwszą na niebie gwiazdą
Bóg w naszym domu zasiędzie.
Sercem Go przyjąć gorącym,
Na oścież otworzyć wrota
- Oto, co czynić wam każe
Miłość, największa cnota.

Jan Kasprowicz

Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas, oczekiwany nie tylko przez dzieci, ale także przez dorosłych. 20 grudnia 2013 r. w naszej szkole miała miejsce uroczysta wigilia, która już na stałe wpisała się do kalendarza szkolnych imprez. Wigilia jest w naszej szkole dniem szczególnym, dniem, na który czekamy przez cały rok. Na uroczystości zebrali się wszyscy uczniowie, rodzice, nauczyciele oraz zaproszeni goście wraz z którymi spędziliśmy ten dzień w wyjątkowej, świątecznej atmosferze. Uroczystość rozpoczęliśmy programem artystycznym przygotowanym przez naszych uczniów pod kierunkiem Pani Edyty Szczerbickiej i księdza Jerzego Czępińskiego. Młodzi aktorzy przedstawili jasełka przeplatane dużą ilością pięknych kolęd i pastorałek, do których śpiewania dołączali się również widzowie. Kolejny raz mogliśmy przeżywać historię Maryi i Józefa szukających schronienia przed narodzinami Jezusa. Wszystko to pozwoliło poczuć w naszej szkole tę rodzinną atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Występ wywołał wiele pozytywnych emocji wśród zebranych i został nagrodzony gromkimi brawami. Po prezentacji programu artystycznego głos zabrał ksiądz Jerzy, który odczytał ewangelię. Najmilszą chwilą uroczystości było łamanie się opłatkiem. Płynęły składane z głębi serc życzenia, uśmiech gościł na wszystkich twarzach. Na stole nie zabrakło również tradycyjnych wigilijnych potraw, w które zaopatrzyły nas mamy naszych uczniów. Szkolna wigilia zakończyła się wspólnym śpiewaniem kolęd.

Edyta Paprota


Recital na skrzypce solo

Recital skrzypcowy Recital skrzypcowy

Justyna Zańko, z pochodzenia lublinianka, rozpoczęła naukę gry na skrzypcach w wieku 5 lat u swojego taty. Przez ponad 8 lat pracowała pod okiem wybitnego skrzypka i pedagoga wieloletniego koncertmistrza Filharmonii Lubelskiej Bohdana Giergiela. W 2001 roku ukończyła z wyróżnieniem Liceum Muzyczne im. Fr. Chopina w Krakowie u prof. A Cofalika. W 2006 roku została absolwentką Akademii Muzycznej im. Fr. Chopina w Warszawie, gdzie studiowała pod kierunkiem prof. T. Gadziny i prof. R. Lasockiego. Justyna Zańko brała udział w krajowych i międzynarodowych konkursach skrzypcowych tj. W IV Ogólnopolskim Konkursie Młodych Skrzypków im. S. Serwaczyńskiego w Lublinie, VII Międzynarodowym Konkursie Młodych Skrzypków im. K. Lipińskiego i H. Wieniawskiego w Lublinie. Uczestniczyła także w wielu kursach mistrzowskich współpracując z wybitnymi skrzypkami i pedagogami: Y. Klessem, I. Oistrakhem. Z. Bronem. W 2001 roku wykonała ona Koncert skrzypcowy A dur M. Karłowicza z Filharmonią Lubelską, koncertowała między innymi w Filharmonii Krakowskiej, na Festiwalu Muzycznym w Brześciu, a w czerwcu 2009 r. w The Mall Galleries w Londynie. Dnia 12.12.13 mieliśmy okazję podziwiać talent Justyny Zańko w naszej szkole. Recital obejmował takie utwory, jak I Sonata na skrzypce g-moll J.S. Bacha, Kaprys Nr 3 Op. 1 N. Paganiniego, Sonata na skrzypce solo Nr 4 Op. 27 autorstwa E. Ysaye oraz Kaprys Nr 8 Op. 10 "Le Chant du Bivouac" H. Wieniawskiego.
Występ młodej artystki spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem przez naszych uczniów, którzy z zaciekawieniem słuchali kolejnych utworów. Jej gra na skrzypcach została nagrodzona gromkimi brawami. Na koniec, uczniowie wręczyli pani Justynie kwiaty i wszyscy ustawili się do zdjęcia pamiątkowego.


Wyjazd do Teatru Andersena w Lublinie

Wyjazd do Teatru Andersena Wyjazd do Teatru Andersena

W dniu 11 grudnia 2013 roku uczniowie klas młodszych oraz oddziału przedszkolnego uczestniczyli w wyjeździe do Teatru Andersena w Lublinie. Celem naszym było obejrzenie spektaklu pod tytułem "Królowa Śniegu". Spektakl został wyreżyserowany przez Katarzynę Aleksander-Kmieć i stanowi interpretację dzieła napisanego przez H. Ch. Andersena. Opowiadał historię pary dzieci - Gerdy i Kaja. Żyją oni w braterstwie przyjaźni do dnia, kiedy do oka chłopca dostaje się odłamek roztrzaskanego zwierciadła. Zniekształca on jego spojrzenie na świat, sprawia, że przestaje dostrzegać otaczające go dobro i piękno. Z dnia na dzień staje się złośliwy, krnąbrny i okrutny. Będąc pod wpływem tajemniczej kobiety znika bez śladu. Gerda pragnie za wszelką cenę odnaleźć Kaja, swego przyjaciela i towarzysza beztroskich zabaw. Wyrusza więc w wyprawę. Po drodze odwiedza eteryczną krainę kwiatów, bajkowy pałac Księżniczki, a także doświadcza spotkania ze złowrogimi zbójcami. Jej trudy zostają nagrodzone - dziewczynka odnajdzie bowiem ukochanego Kaja, a siła przyjaźni sprawi, że uda się wyzwolić chłopca spod uroku lodowej damy. Historia Kaja i Gerdy, przyjaźniących się dzieci tym razem opowiedziana została w zupełnie inny dla dzieci sposób - gestem, tańcem, krokiem i muzyką. Przekaz werbalny zastąpiony został w całości przez ruch sceniczny. Zrezygnowano z dialogów na rzecz niezwykle silnego przekazu emocjonalnego. Wszystko to spowodowało, że bajkę można było nie tylko zobaczyć, ale i odczuć. Baśń H. Ch. Andersena to dzieło ponadczasowe. Uniwersalny przekaz sprawia, że ma ona niezwykłą wartość dla każdego pokolenia. Mimo upływu lat wciąż kształtuje wrażliwość najmłodszych. Uczy jak wielka jest siła oddania i przyjaźni. Udowadnia, że człowiek, który kocha, jest w istocie w stanie osiągnąć wszystko. Spektakl pozwolił choć na chwilę przenieść się dzieciom w zaczarowany świat baśni jednocześnie przekazując im najważniejsze wartości moralne. Po tak silnych emocjach związanych z obejrzanym przedstawieniem wyruszyliśmy na lubelskie Stare Miasto. Po drodze dzieci zobaczyły niektóre zabytki Lublina: Zamek Lubelski, Rynek Starego Miasta, kolorowe kamieniczki, Plac po Farze, Teatr Stary oraz panoramę Lublina. W drodze powrotnej dzieci dzieliły się wrażeniami z obejrzanego spektaklu i wycieczki po mieście. Uśmiechnięte i zadowolone wróciły do domu. Był to szczególny dzień dla wielu maluchów, zwłaszcza tych, którzy po raz pierwszy mieli okazję być w teatrze.

Edyta Paprota


Kiermasz świąteczny

Kiermasz świąteczny Kiermasz świąteczny

Podobnie jak w ubiegłych latach, w grudniu w gorącym okresie przedświątecznym odbyło się spotkanie, w czasie którego rodzice, nauczyciele oraz inni pracownicy szkoły wspólnie wykonywali ozdoby bożonarodzeniowe na kiermasz świąteczny. Stało się to już tradycją naszej szkoły, z czego się niezmiernie cieszymy. Spotkanie, poza wykonywaniem ozdób, było okazją do wspólnych rozmów i wymiany doświadczeń. Wykonane stroiki, bombki, choinki i inne nasze dzieła można było podziwiać oraz kupować w holu naszej szkoły. Pozyskane w ten sposób fundusze zostaną przeznaczone na potrzeby szkoły. Wszystkim zaangażowanym w to przedświąteczne przedsięwzięcie serdecznie dziękujemy.


Zajęcia prowadzone przez wolontariuszy z gimnazjum

Zajęcia prowadzone przez wolontariuszy Zajęcia prowadzone przez wolontariuszy

9 grudnia 2013 roku w naszej szkole zagościło czworo wolontariuszy ze Szkolnego Klubu Wolontariusza z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Garbowie. Wśród nich dwoje to absolwenci naszej szkoły. Wolontariusze poprowadzili dla uczniów klas młodszych warsztaty, w czasie których wspólnie wykonywali ozdoby świąteczne. Pod ich bacznym okiem powstały bibułowe łańcuchy, kolorowe świąteczne obrazki i papierowe bombki. Zajęcia te przyniosły ich uczestnikom wiele radości, zaś wolontariusze mogli się sprawdzić w nowej roli - roli instruktora. Wszystkim zaangażowanym uczniom gimnazjum składamy serdeczne podziękowania za tą cenną inicjatywę.


Jesienny konkurs fotograficzny

I miejsceII miejsce

III miejsceWyróżnienie

Samorząd Uczniowski był tej jesieni organizatorem konkursu fotograficznego pt. "Polska jesień". Do konkursu zostało zgłoszonych osiem prac. Powołane jury w składzie: nauczyciele i pracownicy szkoły, wybrali zdjęcia, które ich zdaniem najlepiej oddawały piękno polskiej jesieni. Pierwsze miejsce zdobyło zdjęcie Łukasza Woźniaka z kl.5, drugie - Magdaleny Woch z kl.6, trzecie - Bartosza Woźniaka z kl.6, a wyróżnienie zdobyło zdjęcie Kamili Szczęsnej z kl. 6.
Zwycięzcom gratulujemy!


Nasze sukcesy

Nasze sukcesy Nasze sukcesy

Po wizycie Świętego Mikołaja, korzystając z okazji, że wszyscy byli zgromadzeni w sali gimnastycznej, pani dyrektor podsumowała sukcesy, jakie w ostatnim czasie zostały odniesione przez naszych uczniów. Na początku, przedstawiła dwóch chłopców z oddziału przedszkolnego - Mikołaja i Nikodema Pasternaków, którzy zostali nagrodzeni w konkursie plastycznym "Widokówka z mojej gminy" zorganizowanym przez Oddziały Przedszkolne Szkoły Podstawowej im. T. Kościuszki w Jastkowie. Następnie, uczniowie poznali finalistki Szachowych Mistrzostw Lubelszczyzny Rolników z okazji Święta Niepodległości w Miłocinie, zorganizowanych przez Stowarzyszenie "U Źródeł Ciemięgi". W mistrzostwach tych, Natalia Filipczuk z klasy drugiej zdobyła I miejsce, a Maja Chabros z klasy pierwszej zajęła III miejsce. Kolejne sukcesy zostały odniesione przez naszych uczniów w III edycji Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego z cyklu "Spotkania z polską poezją" poświęconego poezji Juliana Tuwima. Organizatorem konkursu było Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Garbowie, pod patronatem Urzędu Gminy Garbów. Piotr Perdun z klasy trzeciej zajął pierwsze miejsce w tym konkursie. Drugie miejsce zajęły ex aequo: Oliwia Landos i Gabriela Pszczoła z klasy czwartej, a trzecie miejsce, również ex aequo, zajęły dwie uczennice z klasy trzeciej - Natalia Łuczywek i Natalia Kosior.
Pani dyrektor poinformowała wszystkich również o sukcesie odniesionym przez naszą panią woźną - panią Teodorę Czerniec, która otrzymała wyróżnienie w IX edycji Wojewódzkiego Przeglądu Rękodzieła i Twórczości Plastycznej Seniorów i Osób Niepełnosprawnych, zorganizowanego przez Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie. Na zakończenie, pani dyrektor poprosiła Piotra Perduna o wyrecytowanie wiersza Juliana Tuwima pt. "Spóźniony Słowik", za którą to recytację otrzymał I miejsce w konkursie.


Gminny Konkurs Ortograficzny

Gminny Konkurs Ortograficzny

Gminny Konkurs Ortograficzny Gminny Konkurs Ortograficzny

Czwarta edycja Gminnego Konkursu Ortograficznego organizowanego przez naszą szkołę odbyła się 9 grudnia 2013 r. Wzięły w niej udział cztery dwuosobowe drużyny ze Szkół Podstawowych w Snopkowie, Jastkowie, Płouszowicach i Ożarowie. Tradycyjnie już konkurs miał formę zabawy, w której oprócz dużej wiedzy z zakresu ortografii, potrzebna była odrobina szczęścia. Zawodnicy zdobywali punkty poruszając się po planszy i odpowiadając na pytania podzielone na 3 bloki- zagadki ortograficzne, luki wyrazowe i zadania do wykonania. Ponadto rozwiązywali łamigłówki, rebusy i krzyżówki na przygotowanych kartach i na tablicy interaktywnej, a także kupowali kota w worku. Zabawa dostarczyła dzieciom mnóstwo emocji i radości, jak również była doskonałym sposobem na poszerzenie i utrwalenie sobie wiadomości z zakresu ortografii.
Statuetkę Mistrza Ortografii wywalczyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Snopkowie. Oprócz trofeum otrzymali nagrody książkowe i urocze świnki-skarbonki. Pozostali zawodnicy również otrzymali miłe upominki i dyplomy. Po ortograficznych zmaganiach uczniowie zostali zaproszeni na słodki poczęstunek, podczas którego mieli okazję do bliższego poznania się i podzielenia się między sobą wrażeniami. Wszyscy podkreślali, że dzięki takiej formie nauki, ortografia nie jest ani trudna, ani nudna.

Edyta Szczerbicka


Witaj Święty Mikołaju!

Witaj Święty Mikołaju!

Witaj Święty Mikołaju! Witaj Święty Mikołaju!

6 grudnia, jak co roku, odwiedził naszą szkołę Święty Mikołaj. Już od rana wszystkie dzieci spoglądały przez okna, czy czasem nie widać zbliżającego się zaprzęgu. Po drugiej lekcji, zgromadzeni na sali gimnastycznej uczniowie nerwowo zagryzali palce myśląc: "A może byliśmy zbyt niegrzeczni w tym roku i Święty Mikołaj przez to nie przyjdzie?" Jednakże, jak zwykle, przybył niespodziewanie, nie wiadomo jak i z której strony. Przywitały go dzieci z oddziału przedszkolnego recytując wierszyki oraz uczniowie klasy trzeciej, którzy przygotowali krótką inscenizację na jego powitanie. Święty Mikołaj przybył z workami pełnymi prezentów, które pomagały mu rozdawać zaprzyjaźnione Elfy. Nikt nie wyszedł ze spotkania ze Świętym Mikołajem z pustymi rękami, nawet sam Św. Mikołaj dostał prezent od uczniów naszej szkoły i listy od dzieci. Dziękujemy, Święty Mikołaju, że pamiętałeś o nas! Jak to dobrze, że za rok znów się spotkamy!


Najlepszy z najlepszych

Najlepszy z najlepszych Najlepszy z najlepszych

"Najlepszy z najlepszych" to tytuł przedstawienia profilaktycznego, które mieliśmy okazję zobaczyć 26 listopada w naszej szkole w wykonaniu krakowskiej grupy teatralnej "Kurtyna". Główny bohater, Jarek, brał udział w plebiscycie "Najlepszy z najlepszych". Niestety jego popularność w szkole wynikała ze stosowania agresji i przemocy psychicznej wobec rówieśników, zamiast niesienia bezinteresownej pomocy, co było sprzeczne z ideą konkursu. Tytułowy bohater w kontaktach z rówieśnikami stosował wyniesioną z domu pogardę dla zasad współżycia społecznego oraz poczucie wyższości. Dodatkowo na grunt szkoły przenosił akceptowane przez rodziców negatywne zachowania (używki, uzależnienie od Internetu, podważanie autorytetu nauczyciela). Wychowawczyni, świadoma wad ucznia przeprowadziła z nim rozmowę i skłoniła go do refleksji nas sobą. Jarek wygrał wybory i w wywiadzie telewizyjnym powiedział o tym, jaki jest naprawdę i w jaki sposób udało mu się wygrać konkurs. Społeczność szkolna doceniła ten fakt i w ponownych wyborach "Najlepszym z najlepszych" znowu został Jarek. Dzięki obejrzanemu przedstawieniu uczniowie poznali mechanizm budowania poczucia wartości oparty na prawie do dokonywania wyborów oraz obowiązek przewidywania konsekwencji tych wyborów. Przekonali się, że nauczyciel jest ich sprzymierzeńcem i nigdy nie zawiedzie ich zaufania. Po przedstawieniu uczniowie wzięli udział w dyskusji na temat przemocy fizycznej i psychicznej, a także tzw. cyberprzemocy.


Czary mary nie do wiary czyli wieczór andrzejkowy w naszej szkole

Andrzejki Andrzejki

We środę, 27 listopada 2013 roku w naszej szkole odbyła się dyskoteka andrzejkowa. Biletem wstępu na dyskotekę był, jak zwykle, dar na akcję charytatywną organizowaną przez Radio i Telewizję Lublin pt. "Pomóż dzieciom przetrwać zimę". Zabawie, jak co roku, towarzyszyły dodatkowe atrakcje w postaci wróżb, które stały się już tradycją andrzejkową w naszej szkole. Chętni uczniowie, przebrani za różne nierealne postacie, przeprowadzali wróżby dla swoich kolegów i koleżanek. Uczniowie mogli uchylić rąbka tajemnicy dotyczącej swojej przyszłości lejąc wosk, podnosząc kubek z ukrytym symbolem, losując kolor i wiele, wiele innych. Każdy mógł sprawdzić, co czeka go w przyszłości. Żartom i śmiechom nie było końca! Oczywiście wróżby traktowaliśmy z przymrużeniem oka, choć fakt zaglądania w przyszłość zawsze ekscytuje. Między kolejnymi wróżbami był czas na tańce przy muzyce. Ponadto, przez całą dyskotekę, uczniowie należący do Samorządu Uczniowskiego prowadzili sklepik z napojami i ciastem upieczonym przez rodziców. Zgromadzony dochód SU przeznaczył na własne potrzeby, m.in. zakup nagród w konkursach. Zabawa trwała cały wieczór i dostarczyła wszystkim uczestnikom niezapomnianych wrażeń.


Uroczyste ślubowanie klasy I

Uroczyste ślubowanie klasy I Uroczyste ślubowanie klasy I

Pasowania nadszedł czas,
będzie uczniem każdy z nas.
Z tej okazji przyrzekamy,
że się bardzo postaramy.
pilnie świat poznawać,
dobry przykład innym dawać,
być pomocnym w domu , w szkole
i wypełniać ucznia rolę.
Ślubuję uroczyście!
Nauczycieli szanować,
do lekcji się przygotować,
działać na rzecz swojej szkoły,
być uprzejmym i wesołym.
Bycie uczniem to poważna sprawa. Jak bardzo, o tym mogły się przekonać dzieci z klasy I ze Szkoły Podstawowej im. Anny i Andrzeja Nowaków w Ożarowie podczas najważniejszej w ich dotychczasowym szkolnym życiu uroczystości, jaką było pasowanie na ucznia.
Ten długo wyczekiwany moment nastąpił 22 listopada 2013 roku. W tym dniu w murach naszej szkoły odbyło się uroczyste ślubowanie i pasowanie na ucznia. Przygotowania do uroczystości trwały od początku roku szkolnego. Pani wychowawczyni zapoznawała i wdrażała swoich uczniów do pełnienia różnych obowiązków wynikających z faktu rozpoczęcie nauki w szkole. Uczniowie pod jej okiem uczyli się dzielnie tekstów, wierszy, piosenek, wytrwale ćwiczyli podczas prób.

Edyta Paprota

więcej »


Festiwal Pieśni Patriotycznej

Festiwal Pieśni Patriotycznej Festiwal Pieśni Patriotycznej

18 listopada 2013 r. uczniowie naszej szkoły przygotowani przez panią Lidię Zamojską wzięli udział w VII Gminnym Przeglądzie Pieśni i Piosenki Patriotycznej, który odbył się w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Tomaszowicach. Uczniowie nie zdobyli żadnej nagrody, ale jury spodobał się dobór repertuaru, w którym znalazły się mało znane melodie, jak np. "Warszawo ma", czy "Katyń".


Święto Niepodległości

Święto Niepodległości Święto Niepodległości

14 listopada 2013 roku społeczność naszej szkoły uczestniczyła w uroczystym apelu poświęconym kolejnej już rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji, szkolny teatrzyk "Iskierki", pod kierunkiem Pani Edyty Szczerbickiej, przygotował ciekawą inscenizację na temat tego, jak postrzegana jest data 11 listopada przez polskie społeczeństwo. Dodatkowo podczas apelu wystąpili uczniowie z kółka wokalnego i instrumentalnego, przygotowywani przez Panią Lidię Zamojską do VII Gminnego Przeglądu Pieśni i Piosenki Patriotycznej.


Wyjazd do teatru

6 listopada 2013 roku uczniowie klas 4 - 6 uczestniczyli w wyjeździe do Teatru Kameralnego w Lublinie przy ulicy Konrada Wallenroda. Celem wyjazdu było obejrzenie sztuki pt. "Przygody Tomka Sawyera" według powieści Marka Twaina w reżyserii Wojciecha Krzyszczaka. Uczestnicy wyjazdu wrócili zachwyceni sztuką. Nowa, młoda obsada dostarczyła wszystkim niezapomnianych wrażeń - było ciekawie i wesoło!
Dodatkową atrakcją dla naszych uczniów było zwiedzanie "Muzeum afrykańskiego" również w Lublinie. Muzeum to prowadzone jest przez siostry ze Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Najświętszej Marii Panny Królowej Afryki, zwane Siostrami Białymi. Tykwy Masajów, batiki z Tanzanii, pióro marabuta, to tylko niektóre z eksponatów, jakie można zobaczyć w lubelskim muzeum afrykańskim Sióstr Białych. W czasie wizyty w muzeum każdy mógł dotknąć eksponatów, posłuchać afrykańskiej muzyki, przymierzyć tradycyjne stroje z różnych krajów Afryki.


Spróbuj, posmakuj, zasmakuj

Spróbuj, posmakuj, zasmakuj Spróbuj, posmakuj, zasmakuj

30 października 2013 roku uczniowie klasy III, wraz w wychowawczynią Anną Perdun, rozpoczęli tegoroczną odsłonę akcji pt. "Spróbuj, posmakuj, zasmakuj". Celem tego przedsięwzięcia jest propagowanie zdrowego stylu odżywiania, podniesienie świadomości dzieci w zakresie korzyści płynących ze spożywania warzyw. Tym razem, uczniowie i nauczyciele mogli skosztować na przerwie pysznych sałatek i przekąsek, a wszystko bardzo smaczne, pachnące, kolorowe no i zdrowe! Oby takich pysznych niespodzianek było jak najwięcej. Z niecierpliwością czekamy na kolejne odsłony tej pożytecznej i smacznej akcji.


Wycieczka do Końskowoli

Wycieczka do Końskowoli

Wycieczka do Końskowoli Wycieczka do Końskowoli

Wiele osób narzeka, że jesień nie jest porą łaskawą. Częste deszcze, przymrozki i mgła wprawiają w nostalgiczny nastrój i nie zawsze zachęcają do wychodzenia z domu. Jednak jesień w sadzie w Końskowoli, gdzie wybraliśmy się 22 października tego roku, była dla wszystkich bardzo łaskawa. W ten dzień była przepiękna pogoda, która podkreślała koloryt tzw.: „polskiej złotej jesieni”. Najmłodsi uczniowie naszej szkoły z oddziału przedszkolnego i I klasy, uczestniczyli tego dnia w wycieczce do Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Ośrodek organizuje zajęcia edukacyjne na ścieżce dydaktycznej Ekotrasa, w ramach których dzieci miały możliwość obejrzeć ciekawą prezentację o tematyce ekologicznej. Prowadząca zajęcia pani Katarzyna Kozak przybliżyła nam ciekawostki związane z produkcją brykietów i ich przeznaczeniem. Pani Kasia opowiadała również o roślinach energetycznych, ziołach rosnących w sadzie w Końskowoli. Dzieci mogły dotknąć, powąchać nasiona różnych roślin i ziół. Dzieci chętnie zgłaszały się podczas konkursu z pytaniami na temat ekologii w ramach którego otrzymały atrakcyjne nagrody. Zadowolone wyszły do sadu w teren, gdzie bardzo mile przywitani przez pana Stanisława Ćwikłę, miały okazję obejrzeć wiele gatunków owoców: jabłek, gruszek czy orzechów laskowych, którymi oczywiście mogły się poczęstować. Bardzo miłym akcentem naszej wycieczki było spotkanie integracyjne połączone z ogniskiem i pieczeniem kiełbasek, zorganizowanym na terenie Ośrodka w bezpiecznym dla dzieci otoczeniu, gdzie mogły dodatkowo pobiegać na świeżym powietrzu. Zadowolone z wyjazdu dzieci, obdarowane upominkami chętnie przyjęły zaproszenie organizatorów zajęć edukacyjnych w Ośrodku na następne spotkanie do sadu, tym razem w maju, kiedy to w pełnej krasie zobaczyć można pasiekę pszczelarską i poznać wszystkie jej tajniki.

Aneta Chabros


Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą...

Ks. Jan Twardowski

Wszystkich Świętych Wszystkich Świętych

Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to wyjątkowe dni, kiedy całymi rodzinami odwiedzamy cmentarze i groby najbliższych. Zapalamy znicze, kładziemy wieńce i kwiaty. W ciszy i zadumie modlimy się za tych, którzy odeszli do Pana. Odwiedzamy miejsca pamięci ludzi zasłużonych dla naszej Ojczyzny, wiernych i oddanych mieszkańców Ługowa i Ożarowa. Właśnie w przeddzień tych uroczystości przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wraz z nauczycielką Henryką Kowalik-Stolarz oraz przedstawicielem rodziców złożyli na grobach patronów naszej szkoły: Andrzeja i Anny Nowaków okolicznościowe wieńce, zapalili znicze. Uczniowie naszej szkoły odwiedzili także miejsca pamięci w Ługowie i Ożarowie. Przygotowane wcześniej wieńce i kwiaty złożyli przed tablicą pamiątkową w Ożarowie oraz pomnikiem poległych w czasie drugiej wojny światowej w Ługowie. Minutą ciszy i zapalonymi lampkami najmłodsze dzieci uczciły pamięć wszystkich wiernych zmarłych.

Henryka Kowalik-Stolarz


Wycieczka do Zamościa

Wycieczka do Zamościa Wycieczka do Zamościa

W dniu 18 X 2013 uczniowie klas 3 - 6 brali udział w wycieczce do Zamościa. Po drodze do miejsca przeznaczenia odwiedzili Zagrodę Guciów. Znajduje się tam najlepiej zachowany w Polsce zespół wczesnośredniowiecznego osadnictwa (grodzisko, osady otwarte, cmentarzyska kurhanowe). Miejsce to znane jest z agroturystyki - w Zagrodzie Guciów można nocować w tradycyjnych chałupach oraz skosztować potraw dawnej wiejskiej kuchni. Nasi uczniowie wzięli tam udział w warsztatach garncarskich, po których każdy z nich otrzymał na własność zrobiony przez siebie dzbanek lub misę. W Zamościu uczestnicy wycieczki mieli okazję zwiedzić Muzeum Zamoyskiego. Następnie, czekał ich spacer po pięknie zachowanym Starym Mieście. Najwięcej jednak emocji wzbudziła w uczniach wizyta z zamojskim zoo, które po niedawnym remoncie prezentuje się naprawdę świetnie. Uczniowie wrócili z wycieczki bardzo zadowoleni i z dumą prezentowali swoje "wyroby garncarskie".


Dzień Nauczyciela

Dzień Nauczyciela Dzień Nauczyciela

17 października w naszej szkole odbył się apel z okazji Święta Edukacji Narodowej. Wszyscy zgromadzeni: uczniowie, nauczyciele i pozostali pracownicy obejrzeli krótką inscenizację w wykonaniu uczniów klasy IV, przygotowaną pod opieką pani Agnieszki Chmielewskiej oraz pana Grzegorza Kowalczyka. Uczniowie recytowali wiersze i zaprezentowali scenkę z życia szkolnego, a na koniec wręczyli kwiaty wszystkim nauczycielom i pracownikom.
Następnie przedstawiciele Samorządu Szkolnego zapoznali społeczność szkolną z wynikami konkursu "Nauczyciel na szóstkę". W kategorii "Największy autorytet" zwyciężyła pani Agnieszka Chmielewska. "Najlepszym przyjacielem" okazała się być pani Edyta Paprota. Uczniowie stwierdzili, że "Najbardziej wymagającym" nauczycielem w szkole jest pan Grzegorz Kowalczyk, a "Najciekawsze lekcje" według nich prowadzi ksiądz Jerzy Czępiński. Dodatkowo, uczniowie oddali na niego największą liczbę głosów w następujących kategoriach: "Najbardziej cierpliwy", "Najbardziej sprawiedliwy" oraz "Mistrz humoru". "Mistrzem elegancji" została wybrana pani Anna Perdun, a najwięcej głosów w kategorii "Stróż porządku" zdobyła pani Teodora Czerniec. Samorząd uczniowski postanowił przyznać także Nagrodę specjalną - pani dyrektor otrzymała tytuł "Dyrektora na szóstkę". Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie przez Panią Dyrektor nagród nauczycielom. W tym roku nagrodę Dyrektora Szkoły otrzymały panie: Edyta Paprota, Edyta Szczerbicka, Lidia Zamojska, Anna Perdun, Henryka Kowalik-Stolarz i Teodora Czerniec. Wszystkim nagrodzonym paniom serdecznie gratulujemy!


Dzień Chłopaka

Dzień Chłopaka Dzień Chłopaka

Dzień Chłopaka jest obchodzony 30 września i właśnie tego dnia żeńska część Samorządu Uczniowskiego przygotowała kolegom z całej szkoły małą niespodziankę - cukierki z dołączonym napisem: "Dostałeś buziaka na Dzień Chłopaka", a dwa dni później odbyła się w szkole dyskoteka z tej okazji. Była to pierwsza dyskoteka w tym roku szkolnym i bez wahania można ją uznać za udaną. Po lekcjach uczniowie przygotowali do zabawy górny korytarz ozdabiając go kolorowymi balonikami. W czasie dyskoteki wszyscy świetnie się bawili tańcząc w parach, większych grupach i popularnych "wężykach". Na długo też pozostanie w pamięci moment, w którym na głowy uczestników dyskoteki posypało się kolorowe konfetti. Zabawa była świetna, ale niestety na koniec dyskoteki trzeba było to posprzątać...


Bieg Przełajowy w Dąbrowicy

Bieg Przełajowy w Dąbrowicy Bieg Przełajowy w Dąbrowicy

XIII Wojewódzki Bieg Przełajowy "Szlakiem Dąbrowicy" odbył się 28 września 2013 r. Wzięło w nim udział dziewięcioro uczniów z naszej szkoły. Pogoda sprzyjała zmaganiom, pomimo tego, że w kalendarzu już jesień. Do zawodów przystąpiły reprezentacje ośmiu szkół, a rywalizacja przebiegała w czterech kategoriach wiekowych: IV klasa szkół podstawowych, V klasa , VI klasa i Gimnazjum. Uczestnicy biegu, którzy znaleźli się w pierwszej ósemce otrzymali pamiątkowe dyplomy, a zawodnicy, którzy zajęli miejsca na podium dostali medale i nagrody rzeczowe (sprzęt sportowy). Dwojgu naszym uczniom udało się "stanąć na pudle". Byli to: Łucja Gagoś z klasy 5 , która zajęła 3 miejsce w kategorii dziewcząt i Adam Dąbrowski z klasy 5, który zajął 3 miejsce w kategorii chłopców. Po zakończeniu zawodów na wszystkich uczestników czekał poczęstunek oraz pamiątkowa koszulka z logo imprezy.


Wizyta Misjonarza z Ugandy

Wizyta Misjonarza

Wizyta Misjonarza Wizyta Misjonarza

26 września 2013 r. naszą szkołę odwiedził niezwykły gość. Był nim ciemnoskóry misjonarz Otto z Ugandy. Zgromadzoną publiczność zaskoczył nie tylko poruszającą opowieścią o kraju, z którego pochodzi, ale także bagażem, który ze sobą przywiózł. Uczniowie mogli poczuć prawdziwego ducha Ugandy zakładając etniczne stroje, dotykając rekwizytów przywiezionych z tego kraju oraz śpiewając, tańcząc i grając na bandosach religijną pieśń w języku suahili. Uczniów poruszyła opowieść Otto o biedzie, jaka panuje w Ugandzie i dała im do myślenia na temat marnotrawstwa, które często można obserwować w naszym kraju. Przekonali się, że nie tak łatwo jest nosić dzban wody na głowie, że trudno jest siedzieć na drewnianym "stołeczku", na jakim siedzą uczniowie w ugandyjskich szkołach, a tym samym poznali prawdę, że nie doceniają tak zwyczajnych rzeczy, jak woda w kranie, czy ławki i krzesła w szkole. Nasi uczniowie dowiedzieli się także, że pomimo wszystkich trudności i przeciwieństw jakie napotykają w życiu, Ugandyjczycy są pogodni i zawsze pozdrawiają się słowami: Hakuna matata, co oznacza brak problemów, zmartwień. My Polacy nie potrafimy się cieszyć tym, co mamy, ciągle się czymś zamartwiamy i narzekamy, no ale z drugiej strony, jak tu mieć pogodny nastrój, gdy na dworze jest zimno, mokro i pochmurno... Ugandyjczycy mają pod tym względem łatwiej od nas - tam cały czas świeci słońce i jest gorąco, więc hakuna matata!


Życie i kultura w Średniowieczu

Rekonstrukto Rekonstrukto

25 września 2013 roku w naszej szkole mieliśmy niesamowicie wielką przyjemność kolejny raz gościć grupę artystyczną "Rekonstrukto" z pokazami pod hasłem "Życie i kultura w Średniowieczu". Artyści tym razem zaprosili ożarowską publiczność w podróż w czasie do wieków, kiedy zaprzęgano konie do karoc, kiedy rycerze zakuci w zbroje i z mieczem w ręku nie szczędzili wysiłku by bronić honoru i ojczyzny, kiedy kobiety przyodziane były w piękne suknie podkreślające kobiece kształty, a ich głowy stroiły bogato zdobione toczki, diamenty i chusty… Kiedy to każdy rycerz spieszył służyć pomocą i bronić damy swojego serca… Zaprosili w podróż do krainy, którą obecnie pokrył kurz minionych wieków, zostały jedynie legendy rycerzy i gorliwi rzemieślnicy odtwarzający dawną kulturę, aby przybliżyć wszystkim, co dziać się wówczas mogło… Występ podobał się wszystkim tym bardziej, że można było na własnej skórze doświadczyć średniowiecznych zwyczajów na przykład pasowania na rycerza, rycerskiego pojedynku, próby siły – próby ciężkiego miecza czy wypróbować narzędzi tortur (zakuwanie w dyby, siedzenie na krześle tortur z drewnianymi kolcami) Ta żywa lekcja historii dostarczyła przeżyć, które na długi czas zostaną w pamięci każdego widza. Z niecierpliwością czekamy na kolejne takie lekcje.


"Przyroda bez człowieka może żyć, ale człowiek bez przyrody zginie"

Sprzątanie Świata Sprzątanie Świata

Dnia 20 września 2013 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Ożarowie wyruszyli sprzątać świat. Hasło przewodnie tegorocznej akcji brzmiało "ODKRYWAMY CZYSTĄ POLSKĘ". Odpowiedzialna za przygotowanie akcji w naszej szkole była pani Henryka Kowalik-Stolarz.
Uczniom został przedstawiony harmonogram akcji i wyznaczony teren. Przed przystąpieniem do sprzątania dzieci otrzymały rękawice oraz worki potrzebne do zbierania śmieci. Najmłodsi uczniowie mieli zbierać śmieci na terenie boiska szkolnego - teren przy szkole. Natomiast klasy starsze otrzymały za zadanie porządkowanie wybranego terenu w naszych miejscowościach, gdzie udały się z wychowawcami i innymi wspomagającymi nauczycielami. Tegoroczne sprzątanie nie należało do łatwych, pogoda nie dopisywała i wiał silny wiatr, który smagał nasze twarze, ale za to humory dopisywały.
Sprzątanie Świata zakończyło się, a pozostawione pełne worki zostały odwiezione na wysypisko. Cieszymy się, że choć tak mogliśmy pomóc oczyścić ze śmieci Naszą Planetę!


Wybory do Samorządu Uczniowskiego

WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNOWSKIEGO WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNOWSKIEGO

Dnia 23 września 2013r. w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Szkolnego. Uczniowie poszczególnych klas udawali się do Sali gimnastycznej, aby tam, po zarejestrowaniu na karcie obecności, móc oddać głos na swojego kandydata. Karty wrzucane były do specjalnie przygotowanej na ten cel urny wyborczej.
W tym roku swoje kandydatury zgłosiły dwie uczennice: Adrianna Kamińska z klasy V i Klaudia Łuczywek z klasy VI. Sztaby wyborcze obydwu kandydatek przygotowały plakaty i ulotki zachęcające uczniów do glosowania. Każda z uczennic w dniu wyborów, podczas apelu, przedstawiła swój program wyborczy. Kandydatki na przewodniczącą Samorządu Szkolnego obiecywały dużo zmian oraz zapewniały nas, że od tego roku nasza szkoła będzie tętnić życiem.
Tuż po tym, jak do urny trafiła ostatnia karta, komisja wyborcza podsumowała głosy i nazajutrz ogłosiła wyniki. Zdecydowaną większość głosów i tytuł przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego w roku szkolnym 2013/2014 uzyskała Adrianna Kamińska, zaś Klaudia Łuczywek została jej zastępcą.
Nowo wybranej przewodniczącej serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w wypełnianiu obietnic złożonych uczniom oraz wielu sukcesów.


Pokaz szkoły tańca

Pokaz szkoły tańca Pokaz szkoły tańca

W dniu 10 września 2013 Szkoła Podstawowa w Ożarowie wypełniła się muzyką i tańcem. A to za sprawą instruktorek z Centrum Tańca Wasilewski-Felska działającego w Puławach, które w półgodzinnym pokazie starały się zachęcić dzieci do wzięcia udziału w tanecznym programie edukacyjno-wychowawczym pt. "Olimpijska szkółka tańca i dobrych manier".
Program ten ma na celu nie tylko poprawę aktywności fizycznej dzieci i naukę współistnienia w grupie, ale także zapoznać młodych ludzi z dobrymi manierami, a przede wszystkim dostarczyć im dobrej zabawy poprzez naukę tańca. Organizatorzy zajęć poprzez taniec chcą ukazać dzieciom ogrom satysfakcji i radości płynący z aktywnego sposobu spędzania czasu wolnego. Prowadząc zajęcia taneczne z dziećmi, chcą nie tylko rozbudzać w nich zamiłowanie do tańca i ruchu, ale również rozwijać poczucie koleżeństwa i kształtować pozytywne cechy charakteru.
Dzięki wakacyjnym hitom i bajkowym postaciom, min. pingwinom z Madagaskaru i Smerfom, które pomagały tancerkom, udało się rozbujać całą ożarowską brać uczniowską począwszy od przedszkolaków, na straszakach skończywszy. Występ dostarczył wszystkim uczestnikom niezapomnianych wrażeń.


Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2013/14

W poniedziałek 2 września 2013 roku społeczność Szkoły Podstawowej im. Anny i Andrzeja Nowaków w Ożarowie uroczyście zainaugurowała rok szkolny 2013/2014. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele w Garbowie. Po raz pierwszy mszy asystował poczet sztandarowy naszej szkoły. Po kościelnej uroczystości uczniowie, rodzice, dyrekcja szkoły, nauczyciele i wychowawcy udali się do szkoły.
Jak co roku, Pani Dyrektor Krystyna Wawręta powitała serdecznie wszystkich zebranych po wakacyjnej przerwie pedagogów, pracowników szkoły, uczniów i rodziców. Szczególne powitania oraz słowa zachęty i otuchy skierowała w kierunku uczniów, którzy po raz pierwszy przyszli do naszej szkoły a więc do przedszkolaków, dzieci ze zlikwidowanej szkoły w Czesławicach oraz dwóch uczniów z Tomaszowic. Następnie pani dyrektor omówiła organizację bieżącego roku szkolnego oraz przedstawiła nauczycieli rozpoczynających pracę w naszej placówce. Na zakończenie p. dyrektor życzyła wszystkim zebranym zapału w zdobywaniu wiedzy i umiejętności oraz pasma sukcesów, a także zdrowia i wielu radości w bieżącym roku szkolnym. Po części oficjalnej uczniowie wszystkich klas udali się do sal lekcyjnych na spotkania z wychowawcami, którzy przedstawili im plan zajęć oraz omówili sprawy organizacyjne. Nie obyło się bez wspomnień oraz pełnych humoru rozmów towarzyskich w wakacyjnej jeszcze atmosferze, bo już jutro, tak na serio, pełną parą: "Witaj szkoło!"


Powrót