Dla ucznia

Turnieje i olimpiady

Zachęcamy do udziału w olimpiadach i turniejach. Jednocześnie przypominamy, że lista turniejów i olimpiad tematycznych oraz olimpiad przedmiotowych dających uprawnienia w systemie egzaminacyjnym i rekrutacyjnym w roku szkolnym 2020/2021 jest dostępna na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej MEN TUTAJ »;

Lista turniejów i olimiady»

Terminarz»


Aplikacja Microsoft Teams

Poniżej znajduje się link do strony, z której można pobrać aplikację Microsoft Teams na swój komputer. Zachęcam do zainstalowania aplikacji na swoim komputerze, aby uniknąć problemów, które mogą się pojawić podczas korzystania z aplikacji Microsoft Teams online.

Pobierz Microsoft Teams»

Blanka Gwiazda-Alter


Zachęcamy do udziału w konkursie

konkurs dla Niepodległej

Powiększ»


Komunikat

Dyrektor Szkoły po zasięgnięciu opinii Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego ustala następujące dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych w roku szkolnym 2020/2021:
2 listopada 2020 r.
22 grudnia 2020 r.
30 kwietnia 2021 r.
4 maja 2021 r.
25, 26, 27 maja 2021 r. (dni egzaminów zewnętrznych dla klasy VIII)
4 czerwca 2021 r.

W tych dniach szkoła zapewnia uczniom zajęcia opiekuńczo-wychowawcze.

Harmonogram pracy biblioteki

Harmonogram pracy biblioteki»


Zapraszamy na zajęcia rozwijające z matematyki organizowane przez UMCS

W roku szkolnym 2020/2021 pracownicy Katedry Nauczania Matematyki i Informatyki UMCS zapraszają uczniów szkół podstawowych z województwa lubelskiego do uczestnictwa w zajęciach rozwijających z matematyki i przygotowujących do udziału w konkursach matematycznych (Koło Olimpijskie i Warsztaty Olimpijskie) oraz w zajęciach przygotowujących do egzaminu ósmoklasisty z matematyki (Korki z Matmy).
Zajęcia prowadzone w ramach Koła Olimpijskiego dla uczniów klas IV-VII odbywać się będą stacjonarnie w Instytucie Matematyki na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS. Planujemy uruchomienie czterech grup, a limit uczestników w jednej grupie wynosi 25 osób.
Warsztaty Olimpijskie dla uczniów klas IV-VII realizowane będą zdalnie w trybie on-line w czterech grupach wiekowych po 20 osób. Uczestnicy będą mieli zarówno dostęp do materiałów umieszczanych na dedykowanej platformie e-learningowej, jak i możliwość zdalnego uczestnictwa w zajęciach i konsultacjach.
Warsztaty Olimpijskie dla uczniów klas VIII prowadzone będą stacjonarnie w Instytucie Matematyki UMCS w dwóch 25-osobowych grupach. Jednocześnie każde zajęcia będą transmitowane on-line umożliwiając udział zdalny dodatkowym 40 uczniom.
Zajęcia w ramach Korków z Matmy mają na celu pomoc uczniom kończącym szkołę podstawową w przygotowaniu do egzaminu ósmoklasisty. Zajęcia prowadzone będą stacjonarnie w Instytucie Matematyki UMCS w trzech 20-osobowych grupach. Jednocześnie każde zajęcia będą transmitowane on-line umożliwiając udział zdalny dodatkowym 60 uczniom.
Pierwsze zajęcia w ramach Koła Olimpijskiego i Warsztatów Olimpijskich odbędą się 7 listopada 2020, zaś pierwsze Korki z Matmy ‐ 14 listopada. Każdy z uczestników weźmie udział w 10 spotkaniach w wymiarze dwóch godzin lekcyjnych (z przerwą). Podczas spotkań na Wydziale Matematyki Fizyki i Informatyki UMCS będzie obowiązywał ścisły reżim sanitarny.
Udział w zajęciach jest bezpłatny, a dodatkowo materiały z zajęć będą dostępne na dedykowanej platformie e-learningowej

Zapraszamy do rejestracji »

Dorota Dąbrowska


Olimpiada z języka angielskiego dla klas 7 i 8

Zachęcam uczniów klasy 7 i 8 do wzięcia udziału w bezpłatnej olimpiadzie z języka angielskiego, której organizatorem jest Wyższa Szkoła Języków Obcych im. S.B. Lindego w Poznaniu. Jest to olimpiada ogólnopolska, co oznacza, że laureaci będą zwolnieni z egzaminu ósmoklasisty z języka angielskiego. Zainteresowanych zachęcam do obejrzenia przykładowych testów (link poniżej) . Są tam także tytuły podręczników przygotowujących do olimpiady. Pierwszy etap odbędzie się 16 listopada. Chęć udziału proszę zgłaszać do mnie do 10 paździenika.

Przykładowe testy »

Agnieszka Chmielewska


Plan lekcji na rok szkolny 2020/21 r.


plan lekcji

plan lekcji »


Zakończenie roku szkolnego

LINK DO SPOTKANIA NA ZOOMIE

Gdyby spotkanie zostało przerwane po upływie 40 minut, proszę ponownie kliknąć na link.

Wirtualne klasy


Uczniowie klasy ósmej, kandydaci do szkół branżowych i techników ‐ informacja o badaniach lekarskich

Lubelski Kurator Oświaty po uzgodnieniu z Dyrektorem Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy Centrum Profilaktyczno‐Leczniczego w Lublinie przekazuje pakiet materiałów informacyjnych dotyczących badań lekarskich dla kandydatów do szkół ponadpodstawowych kształcących w zawodach.

Informacja Kuratora Oświaty dotycząca badań

Zestaw dokumentów do badania uczniów

Lista podwykonawców do badań uczniów


REKRUTACJA ÓSMOKLASISTY DO SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH


NOWE informacje poniżej

Rekrutacja

Powiększ»


Poniżej znajdziecie Państwo wszelkie informacje dotyczące rekrutacji do szkół ponadpodstawowych (aktualizacja 15 czerwca 2020r.)


KOMUNIKAT DLA UCZNIÓW I RODZICÓW

Kształcenie na odległość w szkołach i placówkach przedłużone do 24 maja br.

Informuję, że do 24 maja br. została przedłużona przerwa w nauczaniu stacjonarnym w jednostkach systemu oświaty. Regulacje w tym zakresie zostały ujęte w nowelizacji rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej.

Nowelizacja rozporządzenia MEN ‐ COViD-19 (art. 30b) 24.04 »

Egzamin ósmoklasisty w szkołach dla dzieci i młodzieży oraz w szkołach dla dorosłych, w których nauka kończy się w semestrze wiosennym potrwa od 16 do 18 czerwca. Termin dodatkowy odbędzie się od 7 do 9 lipca. Wyniki egzaminu ósmoklasiści poznają do 31 lipca. Szkoły otrzymają również wtedy zaświadczenia.

Harmonogram egzaminów ‐ komunikat MEN »


List do Uczniów

Drodzy Uczniowie,
Czas, który ostatnio przeżywamy, jest trudny dla wszystkich, ale wierzymy, że wkrótce minie i sytuacja wróci do normy.

Póki co dla bezpieczeństwa zostajemy w domach i tutaj organizujemy dla Was naukę. Nie możemy przecież tego czasu zmarnować. Do tej pory różnymi kanałami nauczyciele przesyłali Wam zadania do utrwalania umiejętności, teraz chcemy ruszyć dalej. Od poniedziałku planujemy to wszystko uporządkować, aby łatwiej Wam było docierać do informacji i samodzielnie się uczyć. Na stronie szkoły w zakładce "Dla ucznia" uruchomiliśmy wirtualne klasy. Nauczyciele zgodnie z tygodniowym planem lekcji będą zamieszczać Wam materiały do poszczególnych przedmiotów. Chcemy, abyście każdego dnia na każdą planową godzinę poświecili 45 minut tak, jak odbywa się to w szkole. Nie wyznaczamy jednak dokładnego przedziału czasowego trwania lekcji, ponieważ zdajemy sobie sprawę, że dostępu do komputera będzie potrzebować również ktoś inny z rodziny. Zróbcie więc plan dnia, w którym wyznaczycie sobie czas na poszczególne przedmioty. Nie zapomnijcie o przerwach i … ścisłym przestrzeganiu ułożonego planu. Nauczyciele podadzą Wam też informacje, w jakiej formie i gdzie odsyłać/zapisywać wykonane zadania.

W razie trudności nawiążcie kontakt z nauczycielem przez media społecznościowe (młodsi uczniowie przy pomocy rodziców). Nie stresujcie się, gdy czegoś nie rozumiecie lub coś nie działa. To zupełnie normalne. Gdy nie uda się szybko wyjaśnić problemu, zapiszcie to w zeszycie pod danym tematem. Nauczyciele na pewno do tego powrócą.

W razie smutku i przygnebiającego nastroju koniecznie skontaktujcie się z p. Ewą Frankiewicz, która z pewnością znajdzie sposób, by Was wesprzeć.

Czekamy też na informacje zwrotne od Was w sprawie wirtualnych lekcji. Czy dajecie radę? Czy zadania nie są za trudne? Czy nie jest ich za dużo? Co usprawnić? itp.

Wirtualna nauka to wielkie wyzwanie, ale nauczy Was przede wszystkim samodzielności, odpowiedzialności, umiejętnego planowania czasu, wykształci samodyscyplinę. A to są umiejętności niezbędne w życiu.

Jak uczyć się wirtualnie? Podsumujmy:
1. Wieczorem zrób plan na następny dzień. Rozpisz sobie godziny, w których będziesz uczyć się poszczególnych przedmiotów. Jeśli nie masz osobistego komputera, ustal to z rodzeństwem i rodzicami. Jeśli jesteś młodszym uczniem, możesz potrzebować do tego pomocy rodziców.
2. Przygotuj swoje miejsce pracy: biurko (stół), podręczniki, zeszyty, przybory do pisania i komputer z dostępem do internetu. Możesz mieć również stoper, na którym ustawisz sobie czas lekcji. Poproś domowników, aby nie przeszkadzali Ci w pracy. Jeśli jesteś młodszym uczniem, możesz potrzebować pomocy rodziców.
3. Wejdź na stronę szkoły www.spozarow.jastkow.pl »;, wybierz zakładkę "Dla ucznia" i kliknij na swoją klasę.
4. Wybierz przedmiot, który masz danego dnia. Kliknij na kartę z datą pod przedmiotem. Na karcie znajdziesz opis lekcji i potrzebne załączniki.
5. Pracuj zgodnie z instrukcją nauczyciela.
6. Pamiętaj o przerwach.
7. W razie trudności skontaktuj się przez media społecznościowe z nauczycielem lub zapisz trudność w zeszycie.
8. Nie stresuj się, gdy czegoś nie wiesz, nie potrafisz, nie rozumiesz, coś nie działa. Powiedz o tym nauczycielowi, rodzicom, a może ktoś z kolegów potrafi Ci to wyjaśnić (pamiętaj, by kontaktować się z nimi wyłącznie wirtualnie).

Kochani, życzę wszystkim zdrowia i abyśmy szybko mogli spotkać się w naszej szkole, tęsknię za Wami

Krystyna Wawręta


Poradnik dla Uczniów dotyczący bezpieczeństwa w sieci

komuniakat

Powiększ»

komuniakat

Powiększ»


Dzieci uczą Rodziców w domu

W odpowiedzi na zaistniałą sytuację, ale także na apel Ministra Edukacji Narodowej, a przy tym chcąc zachęcić dzieci do przebywania w domu i naukę, w ramach ogólnopolskiej akcji edukacyjnej "Dzieci uczą rodziców" Centrum Rozwoju Lokalnego przygotowało serię materiałów dydaktycznych do wspólnej domowej nauki rodziców i dzieci. W każdą środę i każdy piątek na stronie internetowej www.crl.org.pl »; będą ukazywać się materiały do pobrania całkowicie za darmo. Zamieszczane lekcje będą obejmować tematykę zdrowego bezpieczeństwa, zdrowego trybu życia, promocji sportu, ekologii czy historii. Zakres tematyczny i liczba lekcji będzie zależna od rozwoju sytuacji i ewentualnej decyzji co do wydłużenia okresu zamknięcia przedszkoli i szkół podstawowych. Zapraszamy do pobrania darmowych lekcji. By zachęcić rodziców do większego zaangażowania w wspólną naukę z dziećmi, CRL na profilu na Facebooku (facebook.com/centrum.rozwoju.lokalnego) organizuje konkursy dla dzieci i ich rodziców. Materiały można pobrać tutaj»;

PRZYDATNE WSKAZÓWKI DLA UCZNIÓW

Drodzy Uczniowie i Uczennice,
Zaczęliśmy szkołę w wersji online.
Wyobrażam sobie, że część z Was cieszy się, że nie musi przychodzić do szkoły. Wiem też, że niektórzy są w związku z tym zasmuceni. W najbliższych dniach możecie doświadczać zmiennych nastoi. To naturalne, gdyż każdy z nas będzie musiał wyrobić sobie zupełnie nowy tryb dnia. Pamiętajcie też, że ograniczenia spotkań towarzyskich, wyjść na miasto i cotygodniowych zajęć dodatkowych wynikają z bezpieczeństwa i nie są na zawsze! Potraktujcie ten okres jako dodatkową możliwość do ćwiczenia cierpliwości, optymizmu, odpowiedzialności i kreatywności.
To nie jest okres ferii ani mini wakacji. Wszyscy ‐ uczniowie, nauczyciele i Wasi rodzice nadal mamy obowiązki, które będziemy realizować. Zmienia się jedynie sposób, w jaki będziemy to robić. Poniżej przesyłam Wam wskazówki, jak najskuteczniej wykorzystać ten nietypowy czas.
Utrzymaj szkolny tryb dnia:
1. Wstawaj o tej samej porze.
2. Zachowaj poranną rutynę ‐ pamiętaj o higienie i śniadaniu. Nie chodź cały dzień w piżamie.
3. Przed rozpoczęciem nauki wyjdź do ogródka, z psem, na balkon albo otwórz okno i pooddychaj świeżym powietrzem to rozbudzi Twoje ciało, będzie imitowało wyjście do szkoły i wzmocni Twoją odporność.
4. O określonej porze zacznij pracę zadaną przez nauczycieli. 5. W czasie nauki rób sobie krótkie ruchowe przerwy. W szkole wychodziliście na korytarz. Rozciąganie się, wstanie z miejsca, spacer po mieszkaniu będzie regenerowało umysł.
6. W czasie przerw unikaj oglądania youtuba, seriali, grania w gry. To świetna okazja do ćwiczenia samodyscypliny.
7. Zaplanuj sobie czas popołudniowy. Pamiętaj, że rodzice nadal będą pracować, nawet jeśli fizycznie będą w domu i nie mogą spędzać z Tobą czasu, kiedy ty masz już wolne.
8. Utrzymuj kontakty towarzyskie TYLKO online. Wykorzystaj po południu czas do dzielenia się ONLINE swoimi pomysłami na kreatywny czas wolny.
9. Ustal z rodzicami czas po południu, w którym będziecie mogli razem się pobawić.
10. Zapytaj rodziców, jak w czasie szkoły online możesz pomóc im w domowych obowiązkach. To świetna okazja, by nauczyć się gotować, prać, prasować. Zachęcam do organizowania przez przewodniczących klas konkursy online na np. zrobiony obiad rodzinny itp. Bądźcie tu kreatywni :)
11. Ustal sobie limit grania w gry komputerowe i oglądania seriali. Będziesz mieć i tak dodatkowo więcej czasu na komputerze niż zwykle. Nie chciałabym wrócić do szkoły pełnej zombie komputerowych!
12. 1,5 godziny przed snem wyłącz elektronikę. Zaniedbując to narażasz się na problemy ze snem.
13. Przed pójściem spać podsumuj to, co udało Ci się wykonać danego dnia. Doceń siebie! i wyciągnij wnioski na następny dzień - czego chcesz robić więcej, czego mniej.
14. Uspokój umysł. Wieczór to dobry moment do treningu umysłu. Naucz swój umysł, jak ma zatrzymywać pracę i wchodzić w stan relaksu. Wystarczy, byś przez 5-10 minut w pozycji siedzącej odliczał/a oddechy. Kiedy skoncentrujesz uwagę na oddechach, zbędne myśli zaczną się wyciszać. Pomocny może być filmik o medytacji - FILMIK »;

15. Dbaj o sen. śpij minimum 8 godzin. To wzmacnia odporność fizyczną i psychiczną.

Proszę dbaj o siebie i przestrzegaj ograniczeń
(za: Marta Jankowska - Instytut Kształcenia Eko-Tur)

Materiały edukacyjne ‐ polecane platformy, strony i serwisy internetowe

Epodręczniki.pl

Strona Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i komisji okręgowych

Podręcznik internetowy "Włącz Polskę!"

Portal lektury.gov.pl

Strona Centrum Nauki Kopernik

Strona Krajowego Biura Programu eTwinning

Serwis Ninateka

Serwis Muzykoteka Szkolna

Biblioteka Cyfrowa Polona

Biblioteka Cyfrowa Ośrodka Rozwoju Edukacji

Serwis Telewizji Polskiej

Serwis Polskie Radio Dzieciom

Portal edukacyjny Instytutu Pamięci Narodowej

Serwis IPN Przystanek historia

LINKI DO MATERIAŁÓW EGZAMINU ÓSMOKLASISTY

Informatory zawierające przykładowe zadania z rozwiązaniami

Przykładowe arkusze egzaminacyjne, próbne arkusze egzaminacyjne, filmy informacyjne o egzaminie ósmoklasisty

Arkusze egzaminacyjne z 2019 r.

Dodatkowe zestawy zadań (na stronach OKE)

Dodatkowe zestawy zadań (na stronach OKE)

Dodatkowe zestawy zadań (na stronach OKE)

Opisy materiałów edukacyjnych, platform, stron i serwisów internetowych można znleźć TUTAJ »;

Źródło: Departament Informacji i Promocji, Ministerstwo Edukacji Narodowej

ZAWIESZENIE ZAJĘĆ W SZKOLE

ZAJĘCIA W SZKOLE PODSTAWOWEJ W OŻAROWIE ZOSTAJĄ ODWOŁANE OD CZWARTKU (12 MARCA 2020) DO śRODY (25 MARCA 2020) WŁĄCZNIE. Ma to związek z wykrytym przypadkiem koronawirusa w naszym powiecie. Sytuacja jest rozwojowa, informacje co do dalszych działań zostaną przekazane w późniejszym terminie.

Od 12 do 25 marca br. funkcjonowanie jednostek systemu oświaty zostaje czasowo ograniczone. Oznacza to, że w tym okresie przedszkola, szkoły i placówki oświatowe zarówno publiczne, jak i niepubliczne nie będą prowadziły zajęć dydaktyczno-wychowawczych. To decyzja Ministra Edukacji Narodowej wynikająca z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Uczniu,
• pamiętaj o swoim bezpieczeństwie w domu. Unikaj miejsc, gdzie są duże skupiska ludzi (np. komunikacja publiczna, kino, teatr, centra handlowe);
• przerwa w funkcjonowaniu Twojej szkoły nie powinna oznaczać dni wolnych od nauki;
• odpowiedzialnie wykorzystaj czas zawieszenia zajęć w Twojej szkole. Przeczytaj ulubioną książkę, spróbuj uzupełnić swoje wiadomości lub rozwijaj kompetencje. Skorzystaj przy tym z darmowej platformy epodreczniki.pl i materiałów rekomendowanych przez Twojego nauczyciela;
• przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz.

Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?

• Często myj ręce przy użyciu mydła i wody.
• Przy kasłaniu i kichaniu zakrywaj usta i nos. Zachowaj co najmniej metr odległości od osób, które kaszlą i kichają.

Osoby wracające z regionów zarażonych koronawirusem powinny powiadomić o tym telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się do oddziału obserwacyjno-zakaźnego. Więcej informacji dotyczących koronawirusa na stronie: gov.pl/koronawirus Podejrzewasz u siebie koronawirusa? Zadzwoń pod numer 800 190 590! Bezpłatna infolinia NFZ jest czynna całą dobę, przez 7 dni w tygodniu. Wykwalifikowani konsultanci poinformują Cię, co zrobić, by otrzymać pomoc. Departament Informacji i Promocji Ministerstwo Edukacji Narodowej

Na podstawie: https://www.gov.pl/web/edukacja/zawieszenie-zajec-w-szkolach


Plan lekcji na rok szkolny 2019/20 r.


(obowiązujący od 27 stycznia)


plan lekcji

plan lekcji »


Dni wolne od zajęć dydaktyczno‐wychowawczych


Dyrektor Szkoły po zasięgnięciu opinii Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego ustala następujące dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno‐wychowawczych w roku szkolnym 2019/2020:
31 października 2019 r.
2,3 stycznia 2020 r.
21,22,23 kwietnia 2020 r. (dni egzaminów zewnętrznych dla klasy VIII)
30 kwietnia 2020 r.
12 czerwca 2020 r.
W tych dniach szkoła zapewnia uczniom zajęcia opiekuńczo-wychowawcze.


Rozpoczęcie roku szkolnego


Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020 odbędzie się 2 września 2019 roku.
Autobus po uczniów wyjeżdża spod szkoły o godzinie 8:00.
Msza Święta o godzinie 9:00 w Kościele w Garbowie.
Rozpoczęcie roku szkolnego w szkole o godzinie 10:15.
Po zakończonej uroczystości dzieci zostaną odwiezione do domu autobusem szkolnym.


REKRUTACJA DO SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH


Rekrutacja

Poniżej znajdziecie wszelkie informacje dotyczące rekrutacji do szkół ponadpodstawowych.


Plan lekcji na rok szkolny 2018/19 obowiązujący od 15 października 2018 r.


plan lekcji

plan lekcji »


Zarządzenie Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Anny i Andrzeja Nowaków w Ożarowie z dnia 26.09.2018 r. w sprawie dodatkowych dni wolnych od zajęć dydaktyczno-wychowawczych


Na podstawie §5 rozporządzenia MEN z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego w szkołach publicznych (Dz. U. z 28.08.2017 poz. 1603) zarządza się, co następuje:
§ 1
Dyrektor Szkoły po zasięgnięciu opinii Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego ustala następujące dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych w roku szkolnym 2018/2019:

15 października 2018 r.
2 listopada 2018 r.
21 grudnia 2018 r.
15, 16, 17 kwietnia 2019 r.- dni egzaminów zewnętrznych dla klas VIII
30 kwietnia 2019 r.
2 maja 2019 r.
W tych dniach szkoła zapewnia uczniom zajęcia opiekuńczo-wychowawcze.

§ 2
Zarządzenie obowiązuje od dnia podpisania.

Plan lekcji na rok szkolny 2018/19


plan lekcji

plan lekcji »


Ćwicz swoje umiejętności!


Skuteczna nauka słówek - Angielski, Niemiecki, Hiszpański,Ortografia języka polskiego


Konwencja o prawach dziecka

Poniżej znajdziesz informacje o swoich prawach przedstawione w przystępny dla Ciebie sposób.

konwencja dla dzieci »


Mapy myśli

Poniżej znajdziesz informacje o tym co to są mapy myśli, po co i w jaki sposób warto je wykorzystywać i jeszcze wiele innych wskazówek ich dotyczących.

mapy myśli »


Jak pomóc swojej pamięci?

Poniżej znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci zapamiętywać ważne informacje.

jak pomóc swojej pamięci? »