Z życia szkoły

Rok szkolny
2011/12

Uroczyste zakończenie roku szkolnego

Zakończenie roku Zakończenie roku

29 czerwca w naszej szkole odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego. Uroczystość rozpoczęła się od pożegnania absolwentów. Dyrektor szkoły, Pani Krystyna Wawręta powitała młodzież, nauczycieli i przybyłych gości oraz skierowała kilka miłych słów do uczniów kończących szkołę. Ważnym elementem uroczystości było ślubowanie uczniów klasy szóstej. Potem uczniom klasy szóstej zostały wręczone świadectwa ukończenia szkoły podstawowej - najlepsi uczniowie otrzymali świadectwa z wyróżnieniem i nagrody książkowe za bardzo dobre wyniki w nauce i wzorowe zachowanie. Rodzice otrzymali listy gratulacyjne. Bardzo serdecznie pożegnali swoich starszych kolegów piątoklasiści, którzy oprócz życzeń przygotowali dla nich laurki i drobne upominki. Rodzice uczniów, którzy ukończyli szkołę przekazali na ręce Pani Dyrektor pamiątkowy upominek dla szkoły. Były to sadzonki do ogrodu szkolnego.

Zakończenie roku Zakończenie roku

W dalszej części uroczystości odbyło się zakończenie roku dla pozostałych uczniów. Pani Dyrektor podsumowała kończący się rok szkolny. Później wręczyła świadectwa z wyróżnieniem i nagrody książkowe najlepszym uczniom z klas I-V. Opiekunowie organizacji szkolnych wręczyli także nagrody tym, którzy najaktywniej pracowali podczas ubiegłego roku szkolnego. Nagrodzeni zostali również ci, którzy systematycznie oszczędzali w SKO oraz uczniowie, którzy odnieśli sukcesy w konkursach przedmiotowych. Rodzicom Pani Dyrektor wręczyła podziękowania za całoroczną współpracę. Na zakończenie wystąpiła młodsza grupa teatrzyku szkolnego. W jej wykonaniu zobaczyliśmy przedstawienie o żabce, która szukała księcia. Zespół instrumentalny zaśpiewał przy akompaniamencie gitarowym piosenkę o wakacjach. Później wszyscy po raz ostatni w bieżącym roku szkolnym spotkali się w klasach ze swoimi wychowawcami.


Dogoterapia

Dogoterapia Dogoterapia

W piątek, 22 czerwca do naszej szkoły przybył niezwykły gość, który na co dzień pracuje z dziećmi , pomagając im przezwyciężyć trudności takie jak nieśmiałość, nieufność, nieuzasadniona agresja, nieumiejętność nawiązywania kontaktów z rówieśnikami. Terapeutka miała na imię Tola i była ... przesympatycznym psem! Tola przyjechała do nas ze swoją właścicielką, która "pomagała" jej prowadzić zajęcia z naszymi uczniami. Dzieci miały okazję przygotować dla pieska "kulę- smakulę", pobawić się z nim w chowanego, a także nakarmić go smakołykami. Te zabawy spodobały się wszystkim, a Tola dosłownie i w przenośni "jadła dzieciom z ręki".


Dzień przyjaźni klasy 6

Dzień przyjaźni klasy 6 Dzień przyjaźni klasy 6

20 czerwca swój dzień przyjaźni przygotowała klasa szósta. Był on połączony z podsumowaniem programu "Szkoła bez przemocy". Najpierw Pani Edyta Paprota - opiekunka Samorządu Szkolnego przedstawiła prezentację przedstawiającą nasze dotychczasowe działania podjęte w ramach programu. Potem wręczono nagrody laureatom ogłoszonych konkursów. Później uczniowie przedstawili przygotowany na tę okazję program artystyczny.

Dzień przyjaźni klasy 6 Dzień przyjaźni klasy 6

Następnie głos zabrali szóstoklasiści. W ramach swojego dnia przyjaźni ogłosili konkurs na najładniejszy plakat nawołujący do zaprzestania przemocy. Następnie wszystkie klasy przedstawiły swoje prace. Okazało się, że wszystkie plakaty zasłużyły na wyróżnienie. Ostatnim punktem spotkania była niespodzianka klasy szóstej przygotowana na Dzień Przyjaźni. Były to przepyszne torty. Na jednym z nich widniało logo "Szkoły bez przemocy" oraz rysunek przedstawiający naszą szkołę wykonany przez ucznia klasy szóstej - Szymona Palucha. Słodki poczęstunek wszystkim nam bardzo smakował.


Dzień przyjaźni klasy 5

Dzień przyjaźni klasy 5 Dzień przyjaźni klasy 5

31 maja swój dzień przyjaźni przygotowała klasa piąta. Piątoklasiści z tej okazji obdarowali wszystkich uczniów i pracowników szkoły własnoręcznie przygotowanymi kwiatami. Na każdym z nich znajdowały się sentencje dotyczące przyjaźni. W ten sposób uczniowie klasy piątej chcieli przypomnieć, jak ważna jest przyjaźń dla każdego z nas.


Rozgrywki sportowe

Rozgrywki sportowe Rozgrywki sportowe

31 maja, z okazji Dnia Dziecka odbyły się rozgrywki sportowe. Organizatorem „igrzysk” był Samorząd Uczniowski. W finałach wzięty udział drużyny Hiszpanii, Irlandii i Polski. Mecze były bardzo emocjonujące. Kibice dodawali otuchy swoim faworytom. Zwycięzcami została drużyna Hiszpanii. Wszyscy uczestnicy zawodów zostali nagrodzeni słodkimi batonikami oraz otrzymali pamiątkowe dyplomy.


Rozdanie nagród w programie "Słowomania"

Słowomania - nagrody Słowomania - nagrody

Nasza szkoła zajęła 3 miejsce w kategorii Dzień Słowomanii i 2 miejsce w kategorii Teledysk. Jest to dla nas wielkie wyróżnienie i bardzo cieszymy się z tego sukcesu. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 31 maja. Wzięły w niej udział Pani dyrektor, Pani Edyta Szcerbicka oraz przedstawiciele uczniów: Kamila Szczęsna oraz Michał Perdun.


Podsumowanie projektu NASZ PATRON

Podsumowanie projektu Nasz patron Podsumowanie projektu Nasz patron

zobacz więcej zdjęć »

28 maja odbyła się prezentacja projektu edukacyjnego "Nasz Patron". Uczniowie podzieleni na różne grupy zadaniowe prezentowali społeczności szkolnej, rodzicom, mieszkańcom i zaproszonym gościom efekty swojej czteromiesięcznej pracy. W ramach projektu powstała prezentacja multimedia na temat patronów, książka "Anna i Andrzej Nowakowie" z opracowaną biografią oraz wspomnieniami rodziny i mieszkańców, wystawa fotografii i dokumentów związanych z patronami, wystawa prac plastycznych "Patron w moich oczach", prace literackie (wiersze, opowiadania). Sekcja dziennikarska wydała specjalny numer gazetki szkolnej poświęconej patronom. Projekt był również okazją do pogłębienie wiedzy o naszym regionie, stąd podczas prezentacji mogliśmy zobaczyć wytwory rękodzieła, wystawę fotograficzną "Ożarów i Ługów w starej pocztówce". Obejrzeliśmy przedstawienie "Ocalić od zapomnienia" przygotowane przez grupę teatralną. Nie zabrakło też wspólnego śpiewania i zabaw. Zadbali o to uczniowie, którzy pracowali w sekcji "Dawne zabawy naszych babć i dziadków". Dzięki realizacji projektu możemy powiedzieć, że jesteśmy dobrze przygotowani merytorycznie do nadania imienia naszej szkole. Przed nami jeszcze wiele wyzwań dotyczących organizacji uroczystości, którą planujemy na maj 2013 r.


Festyn w Jastkowie

Festyn w Jastkowie Festyn w Jastkowie

26 maja odbył się coroczny rodzinny festyn w Jastkowie. Tym razem przeświecało mu hasło: "Jesteśmy razem - moja rodzina i ja". Nasza szkoła przygotowała w tym roku stoisko pt. "Tajemniczy ogród", na którym można było np. wykonać piękne koszyczki i wypełnić je kolorowymi krokusami. Mniej pracowici wykonywali papierowe papugi. Nasi uczniowie występowali także na scenie. Przygotowali śmieszne skecze, śpiewali piosenki oraz przedstawili teledysk, który powstał na konkurs "Słowomania". Autorem tekstu piosenki jest Pani Edyta Szczerbicka, a muzykę skomponował Sebastian Wawręty, były uczeń naszej szkoły. Nasi rodzice sprzedawali w czasie festynu przygotowane na tę okazję ciasto. Zebrane w ten sposób pieniądze zostaną przeznaczone na uroczystość nadania imienia szkole.


Gminny Przegląd Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych

Przegląd teatrzyków Przegląd teatrzyków

IX Przegląd Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych był bardzo udany. Wszystkie grupy teatralne prezentowały wysoki poziom. Przedstawienia przez nich przygotowane były bardzo ciekawe i dopracowane w najdrobniejszych szczegółach. Dzieci mogły zobaczyć zarówno spektakle o wesołej, zabawnej tematyce, jak i wzruszające, skłaniające do refleksji. Starszym uczniom naszej szkoły bardzo podobało się przedstawienie przygotowane przez zespół teatralny Duża przerwa z Gimnazjum w Jastkowie. Według nich było bardzo zabawne, gra aktorów bardzo przekonująca. Piosenka zaśpiewana przez aktorki z Gimnazjum w Jastkowie zrobiła na wszystkich duże wrażenie. Dzieciom bardzo podobał się scenariusz spektaklu przygotowanego przez grupę Promyczki ze Szkoły Podstawowej w Snopkowie. Ich uwagę zwróciła również ciekawa scenografia tego przedstawienia. Występ Zespołu teatralnego ze Szkoły Podstawowej w Płouszowicach wprowadził uczniów w refleksyjny nastrój. Scenariusz przygotowanego przez nich spektaklu oparty został na noweli Bolesława Prusa pt Katarynka. Historia niewidomej dziewczynki dostarczyła dzieciom wielu wzruszeń. Wszystkie zespoły miały ciekawe pomysły zarówno w kwestii organizacji przestrzeni scenicznej, jak i stroju aktorów.


Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej

Konkurs europejski Konkurs europejski

15 maja odbył się Szkolny Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej. Do zawodów stanęły drużyny z klas: czwartej, piątej i szóstej. Pozostali uczniowie, począwszy od klasy trzeciej dopingowały swoich faworytów. Każda drużyna miała wiele ciekawych i zabawnych zadań do wykonania. Uczestnikom nie przysporzyły one jednak najmniejszych kłopotów. Wykazali się ogromną wiedzą o Unii Europejskiej, czym zaimponowali wszystkim. Między kolejnymi konkurencjami publiczność również miała okazję do zdobywania słodkich punktów. Każdy, kto udzielił poprawnej odpowiedzi, otrzymywał cukiereczka. Konkurs wygrała klasa czwarta, drugie miejsce zajęła klasa szósta, a trzecie - piąta. Serdecznie gratulujemy.


Dzień otwarty 2

Dzień otwarty Dzień otwarty

W dniu 10 maja 2012 roku odbył się po raz drugi w bieżącym roku szkolnym dzień otwarty. Tym razem gościliśmy dzieci z Czesławic wraz z rodzicami. W związku z likwidacją szkoły, do której dotychczas dzieci uczęszczały, rodzice chcieli zapoznać się z ofertą naszej placówki. Dla gości przygotowaliśmy szereg atrakcji. Na początku wystąpił teatrzyk z przedstawieniem o Kopciuszku. Następnie przybyłe dzieci pod opieką nauczycieli zwiedzały szkołę. W poszczególnych klasach mogły np. wykonać prace plastyczne, zagrać w edukacyjne gry komputerowe, rozwiązać zagadki, obserwować eksperymenty chemiczne, uczestniczyć w zabawach integracyjnych. Za wykonanie postawionych przed nimi zadań otrzymywały słodkie nagrody. Dzień zakończyły zabawy w szkolnym ogrodzie. W czasie, gdy dzieci miło spędzały czas, rodzice brali udział w spotkaniu z Panią Dyrektor.


Sukcesy naszych uczniów

Sukcesy naszych uczniów Sukcesy naszych uczniów

Nasi uczniowie osiągają sukcesy! Nawet ci najmłodsi. Niedawno trzy dziewczynki z oddziału przedszkolnego wzięły udział w Mistrzostwach Województwa w Zamościu. Reprezentantka naszej szkoły - Natalka Filipczuk zdobyła pierwsze miejsce. Amanda Wójcik zajęła czwarte, a Maja Chabros szóste miejsce. Dziewczynki otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe, a Natalka oprócz tego oczywiście złoty medal oraz puchar. Sukces odnieśli również recytatorzy w czasie Gminnego Konkursu Recytatorskiego. Nagrody książkowe wręczyła im Pani Dyrektor 27 kwietnia w obecności wszystkich uczniów szkoły.
Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!


Kocham Cię Polsko!

3 Maja 3 Maja

Z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja 27 kwietnia odbył się w naszej szkole konkurs "Kocham Cię Polsko!". Konkurs został przygotowany przez klasę 6 pod opieką Pani Doroty Dąbrowskiej. W skład każdej drużyny wchodzili przedstawiciele klasy drugiej, trzeciej, czwartej, a rolę kapitanów pełnili piątoklasiści. Obu drużynom dzielnie pomagała licznie zgromadzona publiczność. Wszyscy mogliśmy sprawdzić naszą znajomość polskich bajek ,rzek, parków narodowych, sportowców, przysłów, ortografii, polskich melodii oraz ogólną wiedzę o Polsce. Walka była bardzo wyrównana i do końca nie wiadomo było która drużyna zwycięży, tym bardziej, że w ostatniej rundzie o wszystkim decydowało szczęście. Ostatecznie wygrała grupa Mariki. Gratulujemy!
Konkurs dostarczył nam wszystkim dobrej zabawy.


Spotkanie z Panią psycholog

Spotkanie z psychologiem Spotkanie z psychologiem

26 kwietnia odbyło się spotkanie z psychologiem policyjnym. Nasz gość pracuje w Policyjnej Izbie Dziecka w Lublinie. Głównym tematem pogadanki była wszelkiego rodzaju przemoc. Pani psycholog wyjaśniała dzieciom z jakimi rodzajami przemocy możemy się spotkać, co możemy uznać za jej przejawy oraz jak należy na nią reagować. W czasie rozmowy zwrócono również uwagę na bezpieczeństwo w czasie drogi do szkoły i drogi powrotnej, w czasie spotkań z nieznajomymi, czy ze zwierzętami. Na zakończenie, dzieci mogły zadawać pytania. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze Pani psycholog wzięła później udział także w spotkaniu z rodzicami.


Dzień Ziemi

Dzień Ziemi Dzień Ziemi

Co roku w naszej szkole obchodzimy Dzień Ziemi. W tym roku 24 kwietnia odbył się apel przygotowany przez czwartoklasistów pod opieką Pani Barbary Czubak. Uczniowie uwrażliwili nas na potrzebę dbania o środowisko, pokazali, jak cenna jest Ziemia i jak należy o nią dbać.


Dzień Przyjaźni klasy 4

Dzień Przyjaźni klasy 4 Dzień Przyjaźni klasy 4

24 kwietnia 2012 roku w ramach kwietniowego Dnia Przyjaźni klasa czwarta przygotowała dla pozostałych uczniów w szkole zadanie dotyczące przyjaźni. Każda z zapraszanych kolejno klas musiała rozdzielić 20 zdań o przyjaźni na dwie grupy: zdania prawdziwe i zdania fałszywe. Po wykonaniu zadania uczniowie klasy 4 odkrywali przed kolegami tablicę z DEKALOGIEM PRZYJAŹNI, na której zapisane było owe 10 zdań, które uczniowie uznali za prawdziwe. Obok dekalogu przyklejone były serduszka z imionami uczniów klasy 4, którzy jako pierwsi tego dnia zadeklarowali się, że z dekalogiem się zgadzają i zamierzają go przestrzegać. Stopniowo, w ciągu kolejnych spotkań z kolegami z innych klas przestrzeń wokół dekalogu zapełniła się serduszkami z imionami wszystkich uczniów szkoły. Na koniec każdego spotkania uczniowie klasy 4 częstowali zaproszonych kolegów drobnym słodkim upominkiem i przypominali, że przyjaźń to jedno z najważniejszych i najbardziej potrzebnych uczuć w życiu każdego człowieka, dlatego należy ciągle dbać o swoich przyjaciół.


Wycieczka do Teatru Muzycznego

Teatr Muzyczny Teatr Muzyczny

Nadszedł długo oczekiwany przez nasze dzieci dzień wycieczki do Teatru Muzycznego w Lublinie. To właśnie 19 kwietnia 2012 roku uczniowie pojechali na spektakl pt. "Kopciuszek". W wyjeździe uczestniczyły dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie z klas I-III. Dzięki życzliwości jednego z rodziców przed spektaklem uczestnicy wycieczki mogli zwiedzić teatr od kulis. Wszyscy obejrzeli piękne stroje aktorów, rekwizyty, pomieszczenia dla garderobianych oraz pracę wielu osób przygotowujących się do występów na scenie. Niektóre dziewczynki miały wyjątkową okazję przymierzenia pięknych strojów księżniczek, wróżek, czy dam dworu. Wiele radości sprawiło dzieciom zaglądanie w różne miejsca, wcześniej niedostępne i całkowicie im nie znane wewnątrz teatru. Kiedy zadzwonił pierwszy gong wszystkie dzieci grzecznie usadowiły się w wygodnych fotelach i z ogromną radością obejrzały przedstawienie. Wszystkim bardzo podobały się stroje i scenografia przedstawienia. Również orkiestra oraz czarodziejskie melodie i śpiew Kopciuszka zachwyciły całą widownię. Dzieci z zachwytem śledziły losy pięknej pasierbicy i przyrodnich sióstr. Spektakl trwał dwie godziny. Występy aktorów na scenie, publiczność nagrodziła gromkimi brawami. W powrotnej drodze do domu zadowolone i uśmiechnięte dzieci opowiadały swoje wrażenia . Niektóre dziewczynki nawet śpiewały piosenki.

Henryka Kowalik-Stolarz


Dzień Otwartych Drzwi

Dni Otwarte Dni Otwarte

W dniu 18 kwietnia 2012 roku odbyło się integracyjne spotkanie w Szkole Podstawowej w Ożarowie, w którym uczestniczyły dzieci z klas młodszych,z oddziału przedszkolnego oraz zaproszeni goście - dzieci z Klubów Przedszkolaka z Ożarowa i Ługowa. Najpierw wszyscy obejrzeli przedstawienie w wykonaniu młodszej grupy teatralnej "Iskierki". Występ małych aktorów wszystkim bardzo się podobał, dlatego został nagrodzony gromkimi brawami. Także występ naszych flecistów zrobił duże wrażenie. Pani Dyrektor , Krystyna Wawręta, skierowała słowa powitania do rodziców, a następnie zaprosiła wszystkich do wspólnej zabawy, którą przygotowały panie : Anna Perdun, Edyta Paprota i Henryka Kowalik-Stolarz. Nauczycielki zaprosiły zgromadzone dzieci do zabaw ruchowych i zadań specjalnych. Na początku dzieci wyruszyły w daleką podróż po szkole, by dokładniej poznać jej tajniki. Zwiedziły poszczególne pomieszczenia, porozmawiały z panią dyrektor w jej gabinecie oraz z nauczycielami w pokoju nauczycielskim. Potem na górnym korytarzu wszystkie dzieci bawiły się w kółeczku, wykonywały ciekawe kroki w rytm muzyki oraz naśladowały proste gesty w zabawie z pokazywaniem. Wiele radości sprawiły uczestnikom zabawy z chustą animacyjną i samodzielnie wykonane przez nich zadania plastyczno-artystyczne. W czasie zajęć plastycznych dzieci malowały wiosenne kwiatki z własnym imieniem w środku i przyczepiały je na przygotowane drzewko z szarego papieru, ozdabiały wiosenne koszyczki z brystolu kolorowymi kwiatuszkami, motylkami, bibułką i przygotowanymi ozdobami nie tylko z papieru. Wykonane prace dzieci mogły na pamiątkę zabrać ze sobą do domu. Rodzice w tym czasie uczestniczyli w spotkaniu z Panią Dyrektor oraz nauczycielką oddziału przedszkolnego. Na zakończenie imprezy nasi uczniowie zaprosili gości na poczęstunek przygotowany przez Radę Rodziców.

Henryka Kowalik-Stolarz


Słowomania

Słowomania Słowomania

Centrum Dyslektyczne TRAMPOLINA i Prywatny Gabinet Logopedyczny DYKCJA ogłosiły w szkołach powiatu lubelskiego konkurs o nazwie SŁOWOMANIA. Polegał on na zorganizowaniu w szkole dnia poświęconego SŁOWU i nagraniu teledysku do samodzielnie napisanej piosenki, której tekst nawiązywałby do hasła: Pięknie mówię, pięknie, czytam, pięknie piszę. Nasza szkoła przystąpiła do tego konkursu. 16 kwietnia odbył się u nas Dzień Słowomanii. Jego organizatorkami były panie Edyta Paprota i Edyta Szczerbicka. Udział w zabawie wzięli w uczniowie klas 1-6, którzy mieli okazję pobawić się słowami. Zabawy te były bardzo różnorodne: czytanie i udzielanie odpowiedzi na pytania do tekstów złożonych z pseudosłów, rozwiązywanie nietypowych krzyżówek, odczytywanie haseł ze współrzędnych, układanie wyrazów z sylab, a także stworzenie łańcucha, którego ogniwami były słowa. Dzieci zamieniały się również w czarodziejów zmieniających jeden wyraz w zupełnie inny, a także w torreadorów walczących z ortograficznymi bykami na tablicy interaktywnej. Nie zabrakło zadań zręcznościowych- niezwykle emocjonująca była zabawa w Ser szwajcarski i w Nawlekaj-nie czekaj. Rozwiązywanie rebusów wyświetlanych na tablicy interaktywnej było dla naszych uczniów wielką frajdą. Ogromną ciekawość u dzieci wzbudziła tajemnicza przesyłka dostarczona przez kuriera, zaadresowana do uczestników zabawy. Była to czerwona koperta z napisami: ściśle tajne, top secret. W środku znajdowała się zaszyfrowana wiadomość. Wszyscy uczniowie otrzymali fragment tej informacji do rozszyfrowania. Poradzili sobie świetnie- po odczytaniu wszystkich fragmentów okazało się, że wiadomością tą był wesoły wierszyk-wyliczanka. Za udział w poszczególnych konkurencjach uczniowie otrzymywali kolorowe koperty, które otworzyli dopiero po zakończeniu całej zabawy. Ich zawartością okazały się literki, z które utworzyły hasło: JESTEŚMY SŁOWOMANIAKAMI ... SŁOWEM UWIELBIAMY SIĘ BAWIĆ!!!

Słowomania Słowomania

Niespodzianką dla wszystkich okazały się plany lekcji z logo SŁOWOMANII. Całej zabawie przyglądały się organizatorki konkursu: panie Agata Matuszewska i Sylwia Zasada. To one wyłonią zwycięzcę- szkołę, która w najciekawszy sposób zorganizowała Dzień Słowomanii.
Kolejnym etapem tego konkursu było nagranie teledysku do samodzielnie ułożonej piosenki. W ten projekt zaangażował się syn Pani Dyrektor naszej szkoły, Sebastian Wawręty, który specjalnie dla nas skomponował muzykę. Tekst piosenki napisała pani Edyta Szczerbicka. 26 kwietnia przystąpiliśmy do nagrywania!!! Było to dla nas wszystkich duże wyzwanie i nowe doświadczenie.
Z wielką radością informujemy, że nasza szkoła zajęła 3 miejsce w kategorii Dzień Słowomanii i 2 miejsce w kategorii Teledysk. Jest to dla nas wielkie wyróżnienie i bardzo cieszymy się z tego sukcesu.

Edyta Szczerbicka


Twój dar serca dla hospicjum

Twój dar serca dla hospicjum Twój dar serca dla hospicjum

W tym roku po raz czwarty Szkoła Podstawowa w Ożarowie włączyła się do udziału w akcji "Twój dar Serca dla Hospicjum". Głównym celem akcji jest finansowe wsparcie sanatorium dla dzieci "Hospicjum im. Małego Księcia" w Lublinie. Akcja rozpoczęła się w dniu 19 marca i trwała do 20 kwietnia 2012 r. Koordynatorem akcji w naszej szkole była pani Henryka Kowalik-Stolarz. W czasie trwania akcji zapoznano wszystkie dzieci z ważnymi informacjami dotyczącymi zbiórki pieniędzy na rzecz hospicjum. Wyświetlono film, przygotowany przez pracowników hospicjum "Mit o powstaniu deszczu". Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego aktywnie włączyli się do zbierania pieniędzy na rzecz chorych dzieci i podopiecznych hospicjum im. Małego Księcia w Lublinie. Za składane ofiary do specjalnej puszki darczyńcy otrzymywali naklejki z logo akcji i napisem "Dziękujemy za dar serca". Pełna puszka z zebranymi środkami finansowymi zostanie wkrótce dostarczona do Społecznego Gimnazjum i Liceum im. J. III Sobieskiego w Lublinie, organizatora szczytnej akcji na rzecz podopiecznych hospicjum im. Małego Księcia w Lublinie. Serdecznie dziękujemy wszystkim dzieciom, nauczycielom i pracownikom szkoły , także rodzicom za solidarne włączenie się do pięknej akcji na rzecz potrzebujących dzieci i ich rodzin.

Koordynator akcji - Henryka Kowalik-Stolarz


Wielkanoc

Wielkanoc Wielkanoc

4 kwietnia odbył się apel z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Dzieci przedstawiły świąteczno-wiosenny program artystyczny, poprzez który przybliżyły tradycje Świąt Wielkanocnych i przypomniały o zbliżającej się wiośnie. Wiersze i piosenki ubarwione były kolorowymi strojami, co wszystkich obecnych wprowadziło w świąteczno-wiosenny nastrój. Przedstawienie przygotowała młodsza grupa teatrzyku "Iskierki" pod opieką Pani Elizy Komsty. W spotkaniu brały udział wszystkie dzieci z naszej szkoły, nauczyciele oraz Rodzice naszych uczniów. Jego celem było utrwalenie posiadanej przez dzieci wiedzy na temat tradycji wielkanocnych oraz podtrzymywanie ich na terenie szkoły, jak również integracja społeczności szkolnej ze środowiskiem lokalnym oraz wzmocnienie więzi rodzinnych. Po występie teatrzyku głos zabrał Samorząd Szkolny. Jego przedstawiciele złożyli wszystkim serdeczne życzenia świąteczne.


Wspólne czytanie w bibliotece

Wizyta w bibliotece wizyta w bibliotece

W ramach realizacji projektu pod hasłem "Cała Polska czyta dzieciom", do którego w bieżącym roku szkolnym przystąpili uczniowie szkoły podstawowej w Ożarowie, trzecioklasiści uczestniczyli w ciekawym spotkaniu z bibliotekarką panią Elżbietą Łuką. Właśnie we wtorek 27 marca 2012 roku dzieci pod opieką wychowawczyni Henryki Kowalik-Stolarz odwiedziły publiczną bibliotekę w Ożarowie. Głównym celem tego spotkania było propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. Rozwijanie piękna polskiej mowy oraz umiejętność obcowania na co dzień z literaturą dziecięcą.Bbliotekarka, wychowawczyni oraz chętne dzieci z klasy trzeciej głośno czytały książkę Elżbiety Zubrzyckiej pt. "Jak pomyślę, tak zrobię". Po wspólnym wysłuchaniu treści książki, trzecioklasiści przeprowadzili ciekawą debatę dotyczącą rozwiązywania konfliktów między rówieśnikami. Z uwagi na wiele istotnych wątków opisanych i przedstawionych w w/w książce , dzieci chętnie wyrażały własne opinie czy sugestie. Próbowały zmienić sposoby, w jaki zwracają się do siebie i innych osób. Zastanawiały się nad tym, co każdy z nich myśli o sobie po cichu i o czym mówi do innych na głos. Ta wspólnie przeczytana książka w bibliotece wiejskiej udowodniła nam, że każdy z nas jest dobrym, niepowtarzalnym, jedynym w swoim rodzaju człowiekiem, ma w sobie potencjał i możliwości, które będzie przez całe życie rozwijać. Każdy z nas, nie musi być we wszystkim najlepszy, wolno nam popełniać błędy i uczyć się na nich. Mamy być sobą, szanować się i cenić. Przez życie idziemy swoimi ścieżkami, takimi, które każdemu z nas najbardziej odpowiadają. Podczas tego spotkania dzieci skorzystały z gościnności pani bibliotekarki. Poczęstowały się ciastem i napojami. Wypożyczyły nowe książki do rodzinnego czytania w domu. Zrobiono także kilka pamiątkowych zdjęć, które potwierdzają miłą atmosferę i pożytecznie spędzony czas w wiejskiej bibliotece w Ożarowie.

Opracowała wych. kl III-Henryka Kowalik - Stolarz


Kiermasz ozdób wielkanocnych

Kiermasz wielkanocny Kiermasz wielkanocny

W ramach akcji pozyskiwania funduszy potrzebnych do nadania imienia szkole, zaplanowano m. in. kiermasz ozdób świątecznych. Pod koniec marca odbyło się spotkanie, na którym je wykonano. Pracowali uczniowie, rodzice i nauczycie. Wykonane ozdoby można było nabyć przy kaplicy w Ożarowie oraz w szkole. Pozyskane w ten sposób fundusze zasiliły konto Komitetu Organizacyjnego do spraw nadania imienia Szkole.


Pierwszy dzień wiosny

Dzień wiosny Dzień wiosny

zobacz więcej zdjęć »

Pierwszy dzień wiosny jest w kalendarzu szkolnych uroczystości dniem szczególnym. Organizujemy wtedy w naszej szkole DZIEŃ ODKRYWANIA TALENTÓW. Tak było również w tym roku. 21 marca na uczniów czekało wiele atrakcji. Tradycyjnie rozpoczęliśmy od Konkursu Recytatorskiego, który tym razem odbywał się pod hasłem: Zaczarowane słowa: proszę, przepraszam, dziękuję... Wystąpiło w nim 36 recytatorów w dwóch kategoriach wiekowych:
1)klasy 0-III
2) klasy IV-VI
Na widowni gościliśmy Panią Ewę Wasilewską- Wójcik z GOKiS w Jastkowie zs w Dąbrowicy, która pełniła funkcję Przewodniczącej Jury. W grupie klas młodszych zwyciężył Piotr Perdun z kl. I. W grupie klas starszych zwycięzcą został Adrian Nakonieczny. Po konkursie, klasa III zaprosiła wszystkich na występ pt. O odwilży, o kichaniu i o wiosny powitaniu, w którym w zabawny sposób przedstawiła wszystkie uroki wiosny. Następnie z wielkim zainteresowaniem obejrzeliśmy prezentacje pt. MOJA PASJA przygotowane przez uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły. Piotr Perdun opowiedział nam o swoim zainteresowaniu sztuką plastyczną. Zaprezentował największe dzieła światowego malarstwa we własnej interpretacji. Mogliśmy podziwiać takie obrazy jak: Dama z łasiczką, Śmierć Sw. Sebastiana, czy Sąd Ostateczny stworzone przez Piotrusia.

Dzień wiosny Dzień wiosny

zobacz więcej zdjęć »

Szymon Paluch przybliżył nam tajniki wędkarstwa: opowiedział o technice łowienie ryb; budowie wędki, rodzajach przynęt. Wskazał swoje ulubione miejsca do wędkowania i pochwalił się największymi zdobyczami. Michał Perdun zaprezentował ciekawostki związane z Mistrzostwami Świata w Piłce Nożnej. Michał zaskoczył wszystkich znajomością najdrobniejszych szczegółów związanych z tą dyscypliną sportu. Pani Teodora Czerniec, której przepiękne prace wykonane techniką haftu krzyżykowego od kilku dni wyeksponowane były na szkolnej wystawie, opowiedziała nam, jak powstaje obraz nićmi malowany. Pokazała różne wzory prac, rodzaje nici oraz kanwę, na której powstaje haft. Pani Wioletta Dudek przygotowała wystawę przedmiotów ozdobionych techniką Decoupage. Mogliśmy podziwiać przepiękny czajnik, doniczki, obrazki na płótnie, a także puszki na herbatę czy pudełka. Pani Edyta Szczerbicka pokazała modele polskich latarni morskich, wykonane z papieru w skali 1:150 i przybliżyła nam tajniki modelarstwa. DZIEŃ ODKRYWANIA TALENTÓW zakończył się POKAZEM ZRĘCZNOŚCI przygotowanym przez Młodych Ekologów. Polegał on m. in. na jak najdłuższym utrzymaniu w powietrzu piórka, złożeniu piramidy składającej się z 15 plastikowych kubeczków za pomocą dwóch ruchów i wielu innych popisach. Publiczność miała okazję spróbować swoich sił w tym pokazie. Chętnych do podjęcia się tego wyzwania nie brakowało, po czym wszyscy uczniowie przyznawali, że nie było to wcale proste. Wiosnę powitaliśmy zatem w naszej szkole bardzo serdecznie. Uczniowie rozeszli się do domów z przekonaniem, że po takim powitaniu, wiosna, wraz z piękną pogodą, bezchmurnym niebem, wysoką temperaturą i słoneczkiem, pozostanie z nami nieprzerwanie aż do... lata!


Dzień przyjaźni klasy 3

Dzień przyjaźni kl 3 Dzień przyjaźni kl 3

W ramach realizacji projektu pod hasłem "Szkoła bez przemocy", uczniowie klasy trzeciej pod kierunkiem wychowawczyni Henryki Kowalik-Stolarz przygotowali barwne przedstawienie teatralne pt. „O odwilży, o kichaniu i o Wiosny powitaniu”. Ubrani w piękne stroje zielonych żabek, świerszcza, zająca czy strasznej baby Odwilży z wielką miotłą oraz mroźnego Szronu i zielonej sosny zaprezentowali ciekawe scenki o tematyce wiosennej. W bogatej scenerii barwnych kwiatów, kwitnących bazi i zielonych drzewek, mali aktorzy odważnie odgrywali swoje role. Głównymi bohaterami wiosennego przedstawienia były dzieci: wesoła Zosia i pomysłowy Jaś. Wypatrywali przyjścia Wiosny, która właśnie w tym dniu 21 marca rozpoczyna królowanie na naszym kontynencie. Trzecioklasiści przygotowali nielada niespodziankę młodszym i starszym kolegom z naszej szkoły. Kolorowym przedstawieniem rozpoczęli „Dzień Przyjaźni” z całą szkolną społecznością. Następnie zaprosili najmłodsze dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniów klas I-II do wspólnych zabaw i tańców integracyjnych na górnym korytarzu. Dziewczynki i chłopcy zgodnie powtarzali określone gesty i ruchy zaproponowanych zabaw w parach czy prostych tańców z całą grupą. Było wiele radości i euforii, kiedy do wspólnej zabawy wykorzystano chustę animacyjną. Wszystkie dzieci aktywnie włączyły się do wspólnego świętowania „Dnia Przyjaźni z klasą trzecią”. Zapewne na długo zapamiętają ten wyjątkowy dzień wspólnej zabawy i radosnego powitania Wiosny. Nawet panie wychowawczynie doskonale się bawiły, czego dowodem są pamiątkowe zdjęcia wykonane podczas integracyjnej imprezy.

Opracowała wych. kl III - Henryka Kowalik-Stolarz


Dzień Kobiet

Dzień Kobiet Dzień Kobiet

8 marca obchodziliśmy Dzień Kobiet. Od samego rana w całej szkole dało się odczuć uroczysty nastrój. Z tej okazji chłopcy pod opieką Pani Agnieszki Chmielewskiej i Pana Grzegorza Kowalczyka przygotowali humorystyczne przedstawienie. Samorząd Uczniowski przygotował dla wszystkich kobiet i "kobietek" przepiękne serduszka z miłymi wierszykami i życzeniami. Oprócz tego chłopcy wszystkim paniom wręczyli czerwone tulipany. Ten dzień był bardzo miły nie tylko dla dziewczynek.


Dzień przyjaźni - klasa 2

Dzień przyjaźni Dzień przyjaźni

Na początku marca "Dzień Przyjaźni" przygotowała klasa 2. Drugoklasiści zaprosili wszystkich do wspólnej zabawy. Każdy uczeń i pracownik szkoły musiał wyciąć z papieru swoją dłoń, a następnie przykleić ją na drzewku. W ten sposób pokryło się ono liśćmi. Po wykonaniu zadania wszyscy częstowaliśmy się przepysznymi goframi, przygotowanymi na tę okazję przez mamy drugoklasistów. Poczęstunek bardzo nam smakował.


Walentynki

Walentynki Walentynki

Walentynki to święto zakochanych przypadające 14 lutego. Zgodnie z naszą szkolną tradycją działała poczta walentynkowa. Miłosne listy i liściki rozdano w czasie szkolnej dyskoteki. Atrakcją imprezy była "Randka w ciemno", która dostarczyła wszystkim uczestnikom świetnej zabawy.


Uczniowie z wzorową frekwencją

Wzorowa frekwencja Wzorowa frekwencja

Po zakończeniu I półrocza podsumowano wyniki nauczania oraz frekwencję. Aż jedenaścioro uczniów nie opuściło w tym roku szkolnym ani jednego dnia nauki. Na szczególną pochwałę zasługuje Dominik Strug, uczeń klasy piątej, który począwszy od zerówki nie opuścił do tej pory żadnego dnia. Wszyscy uczniowie z wzorową frekwencją zostali nagrodzeni upominkami. Pani Dyrektor wręczyła je na apelu, który odbył się specjalnie z tej okazji.


Szkolna zabawa choinkowa

szkolna choinka szkolna choinka

26 stycznia odbyła się coroczna zabawa choinkowa. Zawsze przy tej okazji odwiedzają nas rodzice i dziadkowie naszych uczniów, mieszkańcy Ożarowa i Ługowa, a także zaproszeni goście. Tym razem zaszczycili nas swoją obecnością inspektor oświaty w naszej gminie - Pani Mirosława Małecka oraz przewodniczący Rady Gminy - Pan Witold Nakonieczny. Na wstępie Pani Dyrektor, Krystyna Wawręta, powitała serdecznie wszystkich przybyłych.Potem odbyły się występy naszych uczniów. Rozpoczęły przedszkolaki z klasą II. Dzieci opowiedziały historyjkę, której bohaterami były wróżki, księżniczki, zwierzątka i inne bajkowe postaci.

szkolna choinka szkolna choinka

Po przedszkolakach wystąpiła klasa pierwsza, która opowiedziała bajkę o "Szewczyku Dratewce". Następnie na scenie pojawiła się klasa IV, która przedstawiła bajkę o "Śpiącej królewnie". Lecz nie była to zwykła bajka. Dzieci przedstawiły ją w języku angielskim. Później przyszedł czas na szkolny teatrzyk. W jego wykonaniu obejrzeliśmy śmieszną wersję bajki "Kopciuszek". Przy jej oglądaniu wszyscy się świetnie bawili. Po przedstawieniach wystąpiły dzieci z koła tanecznego. Zatańczyły trzy tańce ludowe. Były to: trojak, krakowiak i koziorajka.

szkolna choinka szkolna choinka

Po tańcach przyszedł czas na występy instrumentalistów. Najpierw zagrali fleciści, potem gitarzystki. W czasie przerw między występami odbył się konkurs dla publiczności. Zagadki rozwiązywały trzy grupy wiekowe: najmłodsi, ciut-starsi oraz dorośli. Polegały one na odgadnięciu tytułu bajki na podstawie melodii z niej zaczerpniętej. Po występach, które bardzo się wszystkim podobały, rodzice zaprosili swoje pociechy na przygotowany dla nich poczęstunek oraz obdarowali je paczkami. Potem odbyła się dyskoteka. Ten dzień dostarczył nam dużo miłych wrażeń i na długo pozostanie w naszej pamięci.

zobacz więcej zdjęć »


Dzień przyjaźni - klasa 1

Dzień przyjaźni Dzień przyjaźni

W styczniu "Dzień Przyjaźni" przygotowała klasa 1. Pierwszaki obdarowały wszystkich własnoręcznie wykonanymi książeczkami, w których można było znaleźć malowanki, łamigłówki, krzyżówki, itp. Klasy młodsze otrzymały wersję łatwiejszą, natomiast starsze trudniejszą. Uczniowie klasy 1 dostarczyli wszystkim sporo dobrej zabawy.


Dzień Seniora

Dzień Seniora Dzień Seniora

zobacz więcej zdjęć »

W dniu 19 stycznia odbył się Dzień Seniora. Na tę uroczystość zostali zaproszeni babcie i dziadkowie naszych uczniów. Na wstępie wystąpiły przed gośćmi dzieci z młodszych klas. Pięknie recytowały wierszyki i śpiewały piosenki. Potem obdarowały swoich bliskich samodzielnie wykonanymi laurkami. Po części artystycznej wszyscy udali się na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.


Pomóż dzieciom przetrwać zimę

Po raz kolejny uczniowie Szkoły Podstawowej w Ożarowie, nauczyciele i pracownicy szkoły oraz mieszkańcy Ługowa i Ożarowa aktywnie włączyli się do ogólnopolskiej akcji charytatywnej "Pomóż dzieciom przetrwać zimę". Terenowy sztab akcji zarejestrowany pod numerem 15 mieścił się w budynku naszej szkoły, a jego koordynatorem była pani Henryka Kowalik-Stolarz. Dorośli wolontariusze akcji to nauczycielki Szkoły Podstawowej w Ożarowie: Anna Perdun, Agnieszka Chmielewska i Edyta Paprota. Panie otrzymały specjalne identyfikatory, uprawniające do nadzorowania zbiórki darów rzeczowych. Zaś plakietki "Przyjaciel akcji" dostali niektórzy uczniowie klasy czwartej, piątej i szóstej: Mateusz Filipczuk, Karolina Gagoś, Jan Nakonieczny, Dominik Strug, Paulina Rzążewska, Dorota Dutkiewicz, Szymon Paluch, Daniel Suchodolski, Piotr Brzyski i Adrian Nakonieczny. Zbiórkę darów rzeczowych rozpoczęliśmy zabawą andrzejkową, która odbyła się w dniu 21 listopada 2011 roku. Dzieci jako bilet wstępu na imprezę składały przyniesione słodycze, maskotki, odzież czy żywność z długoterminową datą ważności do przechowania. Akcja charytatywna "Pomóż dzieciom przetrwać zimę" w naszej szkole trwała do 16 grudnia 2011 roku. Za przekazane dary rzeczowe każdy otrzymywał "słoneczko" - logo akcji. Ogółem tym razem zebraliśmy 246 kilogramów darów rzeczowych, gdzie 83,5 kg stanowiły artykuły nieżywnościowe: odzież, obuwie, zabawki, a 162,5 kg stanowiły artykuły żywnościowe typu: słodycze, żywność długoterminowa oraz ziemiopłody. Zebrane dary zostały odebrane przez pracowników z Głównego Sztabu Akcji i przekazane do Głównego Magazynu w oddziale Radia Lublin S.A. Jesteśmy ogromnie wdzięczni za zaangażowanie i ofiarne serca wszystkich uczestników tegorocznej akcji charytatywnej. Dyrektor szkoły pani Krystyna Wawręta w imieniu Ewy Dados, głównego koordynatora i pomysłodawczyni ogólnopolskiej akcji charytatywnej "Pomóż dzieciom przetrwać zimę" wręczyła okolicznościowe podziękowania akcji przekazane na ręce wolontariuszy, szefa terenowego sztabu akcji oraz całej społeczności szkolnej i nauczycieli.

Opracowała: Henryka Kowalik-Stolarz, szef terenowego sztabu akcji


Szkolna Wigilia

szkolna Wigilia szkolna Wigilia

W dniu 22 grudnia odbyło się w naszej szkole spotkanie wigilijne. Tego dnia zaszczycili nas swoją obecnością Ksiądz Proboszcz parafii Garbów, radny naszej gminy - pan Witold Nakonieczny, pan prezes organizacji Zaporczyków, Adam Broński z żoną, pan w-ce prezes Wojciech Tudruj, przedstawiciel organizacji kombatanckiej oraz emerytowani pracownicy szkoły. Uroczysty spotkanie wigilijne rozpoczął występ szkolnego teatrzyku, który przybliżył nam tradycje Świąt Bożego Narodzenia. Przedstawienie przygotowano pod opieką pani Elizy Komsty. Zgromadzonym widzom bardzo się podobało, co potwierdziły długie brawa.

szkolna Wigilia szkolna Wigilia

Po przedstawieniu szkolnej grupy teatralnej wszyscy zgromadziliśmy się przy wigilijnym stole. Dzieliliśmy się opłatkiem i składaliśmy sobie życzenia, a następnie odbyło się wspólne kolędowanie.

zobacz więcej zdjęć »


Dzień przyjaźni - oddział przedszkolny

Dzień przyjaźniDzień przyjaźni

W ramach projektu "Szkoła bez przemocy" w naszej szkole odbywają się comiesięczne "Dni Przyjaźni". Każda klasa przygotowuje coś miłego dla swoich szkolnych kolegów oraz pracowników szkoły. Akcję zapoczątkowały dzieci z oddziału przedszkolnego, które w grudniu obdarowały wszystkich własnoręcznie upieczonymi pierniczkami. Do każdego dołączyły sentencję dotyczącą przyjaźni. Ciasteczka były naprawdę przepyszne.


Kiermasz ozdób świątecznych

kiermasz ozdób kiermasz ozdób

W ramach akcji pozyskiwania funduszy potrzebnych do nadania imienia szkole, zaplanowano m. in. kiermasz ozdób świątecznych. 15 grudnia odbyło się spotkanie, na którym je wykonano. Pracowali uczniowie, rodzice i nauczycie. Wykonane ozdoby można było nabyć w niedzielę przy kaplicy w Ożarowie oraz w szkole. Pozyskane w ten sposób fundusze zasiliły konto Komitetu Organizacyjnego do spraw nadania imienia Szkole.


II Gminny Konkurs Ortograficzny

Gminny Konkurs Ortograficzny Gminny Konkurs Ortograficzny

9 grudnia odbył się II Gminny Konkurs Ortograficzny "Mistrz Ortografii" organizowany przez naszą szkołę. Wzięli w nim udział uczniowie z czterech szkół Gminy Jastków. Zawodnicy musieli m. in. uzupełnić luki w tekście, oddzielić wyrazy napisane poprawnie od wyrazów napisanych błędnie, ułożyć przysłowia z rozsypanki, wyjaśnić pisownię trudnych wyrazów, a także rozwiązać krzyżówkę. Trzeba przyznać, że świetnie poradzili sobie ze wszystkimi zadaniami. Tytuł "Mistrza Ortografii" zdobyła reprezentacja Szkoły Podstawowej w Snopkowie. Na miejscu drugim znalazła się Szkoła Podstawowa w Tomaszowicach. Uczniowie naszej szkoły, Monika Kasprzak i Paweł Suchodolski, zdobyli miejsce trzecie. Czwartą pozycję zajęła Szkoła Podstawowa w Jastkowie. Naszym reprezentantom zabrakło dosłownie kilku punktów aby zająć drugą pozycję. Najważniejsze jednak, że wszyscy bawili się świetnie.


Spotkanie z funkcjonariuszami policji

Spotkanie z funkcjonariuszami policji Spotkanie z funkcjonariuszami policji

8 grudnia uczniowie klas starszych wzięli udział w spotkaniu z przedstawicielami policji. Pani pracuje w Komendzie Miejskiej Policji w Lublinie, natomiast panowie w Komisariacie Policji w Niemcach. Tematem pogadanki było bezpieczeństwo dzieci na drodze. Goście przypomnieli zasady bezpiecznego poruszania się po drogach, zachęcali do wyposażenia ubiorów i plecaków w elementy odblaskowe. Funkcjonariusze zwrócili również uwagę na to, jakie postępowanie uznawane jest za wykroczenie i jaka jest odpowiedzialność dzieci i rodziców w razie popełnienia przez dzieci czynu karalnego. Wyjaśniali też jaka jest droga do zdobycia zawodu policjanta. Na zakończenie spotkania goście odpowiadali na pytania uczniów.


Mikołajki Szkolne

Mikołajki Mikołajki

7 grudnia , jak co roku odwiedził nas Św. Mikołaj. Przybył do nas z dalekiej Północy z workami pełnymi prezentów. Gdyby nie Elfy, chyba nie zdołałby ich wszystkich unieść. My powitaliśmy naszego gościa bardzo serdecznie. Dzieci z młodszych klas recytowały wierszyki i śpiewały piosenki, a potem nastąpił najbardziej wyczekiwany tego dnia moment - rozdawanie prezentów. Upominki dostali wszyscy, widać byli grzeczni przez cały rok. Spotkanie z Mikołajem będziemy wspominać bardzo ciepło. Z pewnością odwiedzi nas w przyszłym roku.


Ślubowanie klasy pierwszej

ślubowanie pierwszej klasy ślubowanie pierwszej klasy

W piątek, 25 listopada, odbyła się w naszej szkole bardzo ważna uroczystość. Bardzo ważna dla naszej Pani Dyrektor, która właśnie tego dnia odebrała z rąk Pana Wójta Gminy - Zbigniewa Samonia - Nagrodę Wójta, którą przyznał jej w tym roku z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Serdecznie gratulujemy.
Bardzo ważna również dla naszych pierwszoklasistów, bo to oni występowali tego dnia w roli głównej. Odbyło się bowiem uroczyste ślubowanie klasy pierwszej i przyjęcie jej uczniów do braci uczniowskiej. Na początku dzieci zaprezentowały przygotowany pod opieką swojej pani program artystyczny. Pięknie śpiewały piosenki i recytowały wierszyki.

ślubowanie pierwszej klasy ślubowanie pierwszej klasy

Potem nastąpił najważniejszy tego dnia moment - złożenie ślubowania i pasowanie pierwszoklasistów na uczniów naszej szkoły. Pasowanie dokonała Pani Dyrektor. Wszyscy uczniowie pierwszej klasy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominek dla całej klasy ufundowany przez rodziców. Kolejnym punktem uroczystości były przygotowane przez Samorząd Uczniowski zadania, z którymi każdy "pierwszak" musiał sobie poradzić, jeśli chciał zostać przyjęty do grona uczniów szkoły. Należało więc m.in. rozwiązać wylosowaną zagadkę, z zamkniętymi oczami odpowiedzieć, jaki przedmiot trzyma się w ręku, nazwać kolory po angielsku, wypić sok z cytryny i się uśmiechnąć oraz wykonać zadanie Kopciuszka - oddzielić groch od kasztanów. "Kandydaci na uczniów" poradzili sobie z tymi trudnymi zadaniami wyśmienicie, dlatego też wszyscy zgodnie orzekli, że należ ich przyjąć braci uczniowskiej.

ślubowanie pierwszej klasy ślubowanie pierwszej klasy

Później włączyli się drugoklasiści, którzy wierszem i piosenką złożyli swoim młodszym kolegom życzenia samych sukcesów w nauce. Wręczyli im także upominek, który na pewno będzie służył całej klasie. Potem teatrzyk "Iskierki" w zabawnej formie udzielił naszym pierwszakom kilku dobrych rad. Na koniec koledzy z klasy piątej i czwartej zadedykowali wszystkim krótki koncert na fletach. W uroczystości wzięli udział licznie zgromadzeni rodzice, którzy przygotowali dla swoich pociech pyszny poczęstunek.

zobacz więcej zdjęć »


Szkolne Andrzejki

szkolne Andrzejki szkolne Andrzejki

W dniu 23 listopada odbyła się szkolna dyskoteka andrzejkowa. Ten czas był dla nas wypełniony śmiechem i dobrą zabawą. Członkowie Samorządu Szkolnego wprowadzili nas w świat czarów i wróżb andrzejkowych. Przygotowano kramiki z wróżbami oraz oczywiście akcesoria niezbędne do przeprowadzenia wróżb. Każdy mógł sprawdzić, co czeka go w przyszłości. Żartom i śmiechom nie było końca! Oczywiście wróżby traktowaliśmy z przymrużeniem oka, choć fakt zaglądania w przyszłość zawsze ekscytuje. Zabawa trwała trzy godziny i dostarczyła wszystkim niezapomnianych wrażeń.


Przegląd Piosenki i Pieśni Patriotycznej

Przegląd Pieśni Patriotycznej Przegląd Pieśni Patriotycznej

W dniu 18 listopada odbył się w Tomaszowicach V Gminny Przegląd Piosenki i Pieśni Patriotycznej. Nasi uczniowie, przygotowani przez Panią Lidię Zamojską również wzięli w nim udział. Jury w składzie: p. Mirosława Linda, p. Ewa Wasilewska-Wójcik postanowiło przyznać
- trzecie miejsce Szkole Podstawowej w Tomaszowicach
- drugie miejsce Szkole Podstawowej w Ożarowie oraz
nagrodę główną "Statuetkę Nike" - Szkole Podstawowej w Płouszowicach za profesjonalny występ.
Wszystkim wyróżnionym serdecznie gratulujemy.


Jesienny Konkurs Recytatorski

Jesienny Konkurs Recytatorski

17 listopada w Lublinie odbył się Turniej Powiatowy XV Jesiennego Konkursu Recytatorskiego "Życie ukryte w słowach…pamiętniki, dzienniki, listy, wspomnienia" Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Dorota Dutkiewicz kl. VI, Adrian Nakonieczny kl. VI, Szymon Paluch kl. VI i Michał Perdun kl. IV. Konkurencja była bardzo duża- wystąpiło 116 recytatorów z powiatu lubelskiego grodzkiego i ziemskiego oraz powiatu świdnickiego. Poziom konkursu był wysoki.
Jury w składzie:
1/ Katarzyna Rzepa - polonista, logopeda, instruktor kultury słowa, wieloletni organizator i juror konkursów recytatorskich
2/ Henryk Kowalczyk - reżyser, twórca i reżyser teatru SCENA 6, twórca i organizator Festiwalu Teatrów Niewielkich, instruktor Wojewódzkiego Ośrodka Kultury
3/ Jarosław Zoń - dziennikarz Radia Lublin, utytułowany recytator,
przyznało naszemu uczniowi, Adrianowi Nakoniecznemu, wyróżnienie.
Jest to ogromny sukces!!!


Rzymskie imperium i tradycje antyku

grupa Rekonstrukto grupa Rekonstrukto

14 listopada gościliśmy w szkole grupę artystyczną Rekonstrukto, która zaprezentowała widowisko "Rzymskie imperium i tradycje antyku". Artyści przybliżyli nam w zabawny sposób dawne dzieje, obyczaje i prawo rzymskie. Zobaczyliśmy jak wyglądał ekwipunek i uzbrojenie legionisty z I w.n.e. Każdy mógł obejrzeć zbroje i rekwizyty, doświadczyć przeżyć, jakie dostarczała walka na miecze oraz kara chłosty pod pręgierzem.


Święto Niepodległości

11listopada 11listopada

W czwartek, 10 listopada, cała społeczność uczniowska, nauczyciele i pracownicy Szkoły obchodzili uroczyście rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Na tę okazję uczniowie klasy piątej pod kierunkiem wychowawczyni Doroty Dąbrowskiej, przygotowali montaż słowno- muzyczny o trudnej drodze Polaków do wolnej ojczyzny. Samorząd Uczniowski przygotował dla swoich kolegów konkurs historyczny, w którym nagrodą były tak lubiane przez wszystkich słodycze. Wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły przypięli biało-czerwone kotyliony, wykonane na lekcjach z wychowawcami, czym szkoła włączyła się w ogólnopolską akcję zapoczątkowaną w zeszłym roku przez Parę Prezydencką. Impreza przebiegała w sympatycznej, a momentami podniosłej atmosferze.


Szkoła bez przemocy

W bieżącym roku szkolnym przystąpiliśmy do Programu "Szkoła bez przemocy". Program jest prowadzony pod patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Celem Programu jest przeciwdziałanie przemocy w polskich szkołach przez zwiększenie świadomości problemu, zmianę postaw wobec przemocy, a także dostarczenie szkołom konkretnego wsparcia i narzędzi, które skutecznie i systemowo zwalczałyby to zjawisko. Ambasadorami Programu są:
- Tomasz Majewski - mistrz olimpijski w pchnięciu kulą
- Leszek Blanik - mistrz olimpijski świata i Europy w gimnastyce
- Piotr Gruszka - wicemistrz świata i mistrz Europy w siatkówce
- Paweł Wojciechowski - mistrz świata w skoku o tyczce
10 listopada Panie: Edyta Paprota i Agnieszka Chmielewska przedstawiły wszystkim główne założenia i cele Programu oraz zapoznały nas z Kodeksem Szkoły bez Przemocy. Wszyscy go zaakceptowaliśmy, co potwierdziliśmy swoimi podpisami. Z założeniami Programu zostali także zapoznani rodzice na wywiadówce w dniu 17 listopada.


Spotkanie z policjantami

spotkanie z policjantami spotkanie z policjantami

28 października uczniowie klas młodszych uczestniczyli w spotkaniu z policjantami Komisariatu Policji w Jastkowie. Tematem pogadanki była "Bezpieczna droga do szkoły". Funkcjonariusze przypomnieli zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, zachęcali do wyposażenia ubiorów i plecaków w elementy odblaskowe. Przestrzegali najmłodszych przed zabawami w pobliżu jezdni. Goście zaprezentowali również nowe umundurowanie policjantów oraz akcesoria wykorzystywane podczas policyjnych interwencji. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, zadawali wiele pytań dotyczących bezpieczeństwa. Wykazywali się też dobra znajomością znaków drogowych i zasad przechodzenia przez ulicę.


Dbamy o Miejsca Pamięci Narodowej

pomnik w Ługowie pomnik w Ługowie

W październiku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczkach do Miejsca Pamięci Narodowej znajdującego się w Ługowie. Jest nim pomnik upamiętniający ofiary II wojny światowej. Pomnikiem tym uczniowie naszej szkoły opiekują się systematycznie od wielu lat. Wraz z nauczycielami dbają porządek i ład wokół niego. Również w tym roku teren został uprzątnięty i uporządkowany, uczniowie zapalili przyniesione znicze, złożyli kwiaty. Poprzez odwiedzanie tego miejsca uczniowie uczą się szacunku i składają hołd pomordowanym w czasie II wojny światowej.


Spektakl "Konkurs"

spektakl Konkurs spektakl Konkurs

24 października wszyscy uczniowie naszej szkoły obejrzeli spektakl "KONKURS". Przedstawienie to ukierunkowane było na przeciwdziałanie agresji i przemocy. Z przemocą i agresją spotyka się w swoim życiu każdy. Jest zjawiskiem wszechobecnym w dzisiejszym społeczeństwie. Wzrost przemocy i agresji wśród dzieci i młodzieży zmusza nas do poszukiwania odpowiedzi na pytania dotyczące sposobów zapobiegania i likwidowania tych zjawisk. Obecność osób, które potępiają przemoc, prowadzi do zahamowania zachowań agresywnych u danej osoby, natomiast otoczenie pochwalające agresję wpływa na jej nasilenie się. Dlatego tak ważne jest, by młodzi ludzie otoczeni byli osobami, które nie aprobują i nie tolerują zachowań agresywnych. Naszym zadaniem jest wykorzystać każdą możliwość, by pokazać młodym ludziom, że ich działania są niewłaściwe, czyniące innym krzywdę. Poprzez sztukę wspaniale można wzbogacić postrzeganie świata przez młodzież. Ukazać właściwe, wartościowe wzorce, wolne od przemocy zarówno fizycznej jak i psychicznej; przedstawić rolę dorosłych, jako opiekunów, stojących w obronie pokrzywdzonych.


Zespół ludowy "Dąbrowica"

występy zespołu Dąbrowica występy zespołu Dąbrowica

21 października gościliśmy zespół pieśni i tańca "Dąbrowica" działający przy Domu Kultury w Dąbrowicy. Mieliśmy okazję obejrzeć tańce regionalne w wykonaniu starszej i młodszej grupy tanecznej. Uczniowie naszej szkoły także mogli zatańczyć z artystami z Dąbrowicy. Członkowie zespołu zachęcali dzieci do udziału w zajęciach grupy tanecznej lub wokalnej, które odbywają się w domu kultury. Występy były naprawdę bardzo ładne i wszystkim nam się podobały.


Kształtujemy tożsamość krajobrazu

prace w ogrodzie szkolnym prace w ogrodzie szkolnym

"Kształtujemy tożsamość krajobrazu" to hasło trwającego od kilku lat konkursu międzyszkolnego, którego celem jest inspirowanie do spojrzenia na problemy związane z oddziaływaniem człowieka na środowisko. Idea i cel konkursu zrodziły się na gruncie współpracy między nauką a edukacją i dotyczą tego, co kryje się pod słowem krajobraz. Wiodącym zadaniem, podlegającym ocenie, stało się zaprojektowanie i stworzenie ogrodu przyszkolnego. Ogród taki powinien być wpisany w strukturę i funkcję zastanego krajobrazu. Obok wartości estetycznej musi pełnić funkcje edukacyjne i ma służyć miejscowej ludności jako dobry przykład kształtowania środowiska, z którego można czerpać idee i wzory w kształtowaniu przestrzeni. W ubiegłym roku szkolnym nasza szkoła wzięła udział w tym konkursie. Zdobyliśmy drugą nagrodę oraz tytuł "Szkoły rozumnie kształującej krajobraz". Uroczyste podsumowanie VIII edycji konkursu i rozdanie nagród odbyło się 20 października w Lublinie. W uroczystości tej wzięli udział: Pani Dyrektor, Pani Barbara Czubak oraz przedstawiciele uczniów naszej szkoły.


Dzień Papieski

Dzień Papieski Dzień Papieski

Od kilku lat 16 października obchodzimy Dzień Papieski. Dla nas, Polaków jest to święto szczególne. Przypomina nam ono o naszym rodaku, który jako pierwszy Polak zasiadł na tron piotrowy. Jan Paweł II swą mądrością i dobrem poruszył i zjednoczył serca ludzkie. Teraz z dumą wspominamy wielkiego Papieża Polaka. Pamiętajmy jednak, że człowiek ten, zanim został papieżem, wiódł zwykłe życie, podobne do naszego. Z okazji Dnia Papieskiego w naszej szkole odbył się uroczysty apel poświęcony Papieżowi Polakowi. Przygotowali go nasi najmłodsi koledzy z teatrzyku "Iskierki" pod opieką Pani katechetki Elizy Komsty.


Dzień Nauczyciela

Dzień Nauczyciela Dzień Nauczyciela

14 października odbył się w naszej szkole apel z okazji Święta Edukacji Narodowej. Grono pedagogiczne, społeczność uczniowska oraz pozostali pracownicy obejrzeli przedstawienia przygotowane przez uczniów klasy IV pod opieką Pani Agnieszki Chmielewskiej oraz starszą grupę teatrzyku "Iskierki" pod opieką Pani Elizy Komsty. Uczniowie wykazali się wielką pomysłowością i poczuciem humoru. Zaprezentowali zabawne scenki z życia nauczycieli, ich perypetie i przygody. Akademia została ubarwiona śpiewem piosenek. Potem przewodniczący Samorządu Uczniowskiego wręczył nauczycielom dyplomy za uzyskane w wyniku głosowania uczniów tytuły. Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie przez Panią Dyrektor nagród nauczycielom. W tym roku nagrodę Dyrektora Szkoły otrzymały: Pani Anna Perdun, Pani Agnieszka Chmielewska, Pani Eliza Komsta oraz Pani Danuta Sim. Po apelu pełnym miłych wrażeń, grono pedagogiczne udało się na słodki poczęstunek, a uczniowie w dobrych nastrojach opuścili szkolne mury.


Wybory do Samorządu Szkolnego

wybory wybory

We wrześniu każdego roku odbywają się u nas wybory do samorządu szkolnego. W dniach poprzedzających ten dzień trwa kampania wyborcza, podczas której uczniowie prezentują swoje programy. Sztaby wyborcze przygotowują plakaty i ulotki zachęcające uczniów do glosowania na poszczególnych kandydatów. Wszyscy przestrzegają ORDYNACJI WYBORCZEJ i poszanowania zasad obowiązujących podczas wyborów. Dzień przed wyborami obowiązuje CISZA PRZEDWYBORCZA. W tym roku wybory odbyły się 22 września. Głosowali wszyscy uczniowie i nauczyciele. Wszystkie głosy były ważne. W wyniku wyborów przewodniczącym Samorządu Szkolnego naszej szkoły został Piotr Brzyski z klasy VI, a jego zastępcą Michał Perdun z klasy IV. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy zapału i wytrwałości w pracy na rzecz szkoły.


"Deutsch-Wagen-Tour"

zajęcia w klasie I zajęcia w klasie I

16 września odbyły się w klasie pierwszej, w ramach projektu "Deutsch-Wagen-Tour", zajęcia mające przyczynić się do wzrostu popularności języka niemieckiego w Polsce. Istotą kampanii jest 5 jeżdżących po Polsce oznakowanych samochodów z lektorami oraz różnymi materiałami i sprzętem audiowizualnym. Lektorzy zaprezentowali szereg nowatorskich rozwiązań związanych z nauką języka i w niekonwencjonalny sposób przekazali informacje o Niemczech, między innymi w formie ciekawych gier, zabaw i konkursów. Wszystkie dzieci otrzymały szereg upominków: koszulki z logo projektu, kolorowanki, długopisy, zakładki do książki, notatniki, znaczki oraz siateczki. Wszystkim pierwszakom zajęcia bardzo się podobały.


Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego

rozpoczęcie roku rozpoczęcie roku

1 września o godzinie 10:30 odbyła sie w naszej szkole uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2011/2012. Wcześniej, o godzinie 9:00, została odprawiona msza święta w Garbowie. Pani dyrektor Krystyna Wawręta serdecznie powitała uczniów, w szczególności tych najmłodszych, ich rodziców oraz nauczycieli. Następnie zapoznała wszystkich z kalendarzem nadchodzącego roku szkolnego i przedstawiła ofertę zajęć dodatkowych, które będą odbywać się w naszej szkole. Po oficjalnym rozpoczęciu nastąpiły powakacyjne spotkania z wychowawcami w klasach.


Powrót